Baśnie dla dorosłych
Mimo że baśnie przede wszystkim kojarzą się z opowieściami dla najmłodszych, to istnieje całkiem sporo historii, które trafią w gusta starszych widzów.
Mimo że baśnie przede wszystkim kojarzą się z opowieściami dla najmłodszych, to istnieje całkiem sporo historii, które trafią w gusta starszych widzów.
Baśń to gatunek epicki, który posiada bardzo charakterystyczne cechy: jest nasycony cudownościami, bohaterowie swobodnie poruszają się pomiędzy światem realistycznym i magicznym, konstrukcja fabularna nie jest skomplikowania, a wydarzenia rozgrywają się w nieokreślonym miejscu i czasie. Także tematyka baśni jest ograniczona do kilku powtarzających się motywów – walki dobra ze złem, zwycięstwa dobra, miłości i sprawiedliwości, pochwały mądrości. Baśnie od początku swojego istnienia powstawały po to, by przybliżyć dzieciom problemy egzystencjalne w przyswajalnej dla nich formie.
Gatunek ten jednak ewoluował i powstało także wiele baśni, które przeznaczone są tylko dla dorosłych. Nawet słynni bracia Grimm mają wiele takich w swoim dorobku. Gdy tylko kino zrozumiało potencjał takich historii, natychmiast zaczęło przenosić je na duży ekran i w ten sposób powstało kilka wartościowych baśniowych filmów, o których dziś chcę Wam przypomnieć.
Il racconto dei racconti (2015)
Zacznijmy od czegoś świeżego i bardzo, bardzo dobrego. Matteo Garrone swój film zrobił na podstawie opowiastek ze zbioru Baśń nad baśniami, czyli Festyn tłuścioszek autorstwa Glambattisty Basilego i wykorzystał je znakomicie, ubierając w piękne obrazy i żywe kolory. Pentameron wizualnie zachwyca, dostarczając wielu wrażeń estetycznych. Plastyczność kadrów jest zniewalająca. Reżyser w swoim dziele przemyca wiele trafnych obserwacji na temat świata, ludzi, tego, co dla nas ważne. Jest przy tym bezkompromisowy i odważny – pokazuje brzydotę, zgorszenie, nie przebiera w środkach. Pentameron nie ma nic wspólnego z grzecznymi hollywoodzkimi baśniami, jest na nie doskonała odtrutką. Polecam wszystkim, dajcie się oczarować.
Śnieżka dla dorosłych (1997)
Jeśli lubicie klasyczną opowieść o Królewnie Śnieżce, ta baśń może niekoniecznie jest dla Was, ponieważ na zawsze zmieni Wasze myślenie o tej historii. Michael Cohn stworzył realistyczną, pełną grozy i terroru wersję losów dziewczynki, której okrutna macocha chciała się pozbyć za wszelką cenę. Cohn oczywiście nie zrezygnował z elementów fantastycznych, ale i tak całość jest przerażająco prawdziwa – bardzo emocjonalna i bolesna. Dzięki fantastycznej Sigourney Weaver w roli Macochy widzom dane będzie naprawdę zrozumieć jej motywy i głębię. W Śnieżce dla dorosłych konflikty nie są powierzchowne, a emocje letnie. Tutaj wszystko szokuje intensywnością doznań. Do tej pory nikt lepszej wersji Śnieżki nie zrobił.
The Company of Wolves (1989)
Myślicie, że znacie bajkę o Czerwonym Kapturku? To możecie się nieźle zdziwić. Neil Jordan zrealizował tę historię w formie horroru i nadał jej zupełnie inny wydźwięk. To pomysłowy i inteligentny film, który z łatwością Was zaangażuje. Jego baśniowy charakter dodatkowo wzmacnia fakt, że ekranowe wydarzenia rozgrywają się w śnie 13-letniej dziewczynki. Najlepsze jest to, że mimo iż zdajemy sobie z tego sprawę, nie ujmuje to niczego z emocji, które zaczynamy odczuwać – strachu i przerażenia. Jordan w swoim filmie zabiera nas w psychodeliczną podróż i prezentuje prawdopodobnie najoryginalniejszą wersję Czerwonego Kapturka.
Blancanieves (2012)
Pablo Berger wziął z klasycznej opowieści wszystko, co najlepsze, i dodał do niej sporo od siebie. W ten sposób powstał oryginalny film, który wydaje się niedoceniany. Główną bohaterką tej historii jest Carmen, która nigdy nie poznała swojej matki. Kobieta, którą ponownie poślubił jej ojciec, stała się dla niej okrutną macochą. Pewnego dnia Carmen ucieka przed jej gniewem oraz nienawiścią i dołącza do grupy torreadorów. Dziewczyna od zawsze marzyła, by jak ojciec stać się mistrzynią corridy - i to właśnie zamierza zrobić. Jej macocha zrobi jednak wszystko, by to uniemożliwić. Śnieżka zrealizowana jest w postaci filmu niemego i już to sprawia, że jest niezwykle oryginalna. Wspaniały klimat i aktorstwo dopełniają całości. Warto zobaczyć.
Ladyhawke (1985)
Jeden z najsłynniejszych filmów lat 80. w gwiazdorskiej obsadzie. Zaklęta w sokoła to historia wielkiej nieszczęśliwej miłości, która nie może był spełniona. Zazdrosny biskup Aquilli rzucił na kochanków klątwę – Isabeau w dzień zamienia się w sokoła, Etienne nocą jest wilkiem. Nie jest im dane spotykać się w ludzkiej formie, a młody kieszonkowiec Gaston staje się jedynym powiernikiem ich miłości. Czy miłość jest w stanie pokonać wszystko? Czy ukochani znajdą sposób, by złamać zaklęcie i żyć długo i szczęśliwie? To piękny film, niezwykle romantyczny, ale także pełen dramaturgii. Wspaniale zaprezentowała się w nim Michelle Pfeiffer.
Alice in Wonderland (2010)
Choć Tim Burton zrobił film, który może spodobać się także dzieciom, to jednak jego alegoryczność i kolejne metafory zdecydowanie bardziej podejdą dorosłym. Reżyser podjął się trudnego zadania zekranizowania prozy Lewisa Carrolla i spadło na niego tyle samo pochwał, co i krytyki, ale film z pewnością podobał się widzom, co przełożyło się na świetny wynik finansowy. W Alicji w Krainie Czarów dorosła już Alicja wraca do magicznej krainy z dzieciństwa, gdzie czeka na nią sporo wyzwań i niespodzianek. Film Burtona wyróżnia przede wszystkim piękna forma – produkcja dostarcza wiele przyjemnych doznań estetycznych; jest błyszcząca, kolorowa i oszałamia intensywnością. Wielbiciele estetycznych filmów z pewnością pokochają ją całym sercem.
Stardust (2007)
Zrealizowana z wielkim rozmachem historia o miłości, która jest w stanie pokonać wszelkie przeszkody. Tristan jest nieśmiertelnie zakochany w pięknej Victorii i dla dziewczyny jest w stanie zrobić wszystko. Obiecuje jej więc dostarczyć gwiazdkę z nieba. Zadanie nie jest jednak proste – aby mu podołać, chłopak będzie musiał przedostać się przez mur do magicznej Krainy Czarów, z której jeszcze nikt nie powrócił. Tam czeka na niego sporo niebezpieczeństw, ale dzięki tej wyprawie Tristan pozna siłę miłości. Matthew Vaughn zabierze Was tym filmem do świata pełnego magii i zachwyci widowiskowością. Niezapomniany klimat, świetni Claire Danes, Charlie Cox i Robert De Niro w rolach głównych, mnóstwo emocji. Gwiezdny pył zapewni Wam wspaniała rozrywkę.
Film Alicja po drugiej stronie lustra już w kinach.
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1996, kończy 28 lat
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1948, kończy 76 lat
ur. 1937, kończy 87 lat
ur. 1982, kończy 42 lat