Sicario (2015)

Sicario

Akcja filmu 'Sicario' skupia się na policjantce z Arizony, która przechodzi przez meksykańską granicę, by dorwać narkotykowego króla.

Trailery i materiały wideo

Sicario - trailer

Najnowsza recenzja redakcji

Film "Sicario" opowiada o walce Departamentu Bezpieczeństwa z meksykańskim kartelem narkotykowym, toczonej na granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Potyczka jest zawzięta, trup ściele się gęsto, a dotychczasowe metody przestają się sprawdzać. Zostaje więc powołany nowy oddział do walki z latynoskimi gangsterami, a przewodzić ma mu na pozór nierozgarnięty Matt (Josh Brolin), który postanawia zwerbować do swoich szeregów Kate Macy (Emily Blunt). Jest ona ambitną i skuteczną agentką FBI, która walczyła do tej pory z kartelem po stronie amerykańskiej, jednak - jak uświadamia jej Matt - jest to mrówcza robota, a właśnie on będzie starał się rozbić kartel u jego podstaw. Fabuła wydaje się być brutalnie prosta i… właśnie taka jest, ponieważ zupełnie nie porywa, brak jej niespodziewanych zwrotów akcji czy ciekawie i oryginalnie poprowadzonych postaci. Sama historia wydaje się nieco wyabstrahowana, ponieważ jak wiele razy wspominają sami bohaterowie, ich walka po stronie meksykańskiej jest jedynie drobnym elementem większego procederu, którego nie da się powstrzymać z dnia na dzień.

Sicario” jest filmem nierównym niczym górzyste krajobrazy spalonego słońcem Meksyku – raz bywa intensywnie i emocjonująco, aby po chwili powrócić do standardowych przestojów. Charakterystyczne dla tego obrazu jest to, że Villeneuve w dość szybki sposób potrafi od podstaw zbudować atmosferę napięcia. Czy to podczas rutynowej akcji, strzelaniny czy przejazdu konwoju przez niebezpieczne dzielnice miasta Ciudad Juárez – napięcie występuje w takim stężeniu, że dosłownie można je kroić nożem. Niestety film nie do końca sobie radzi z przestojami mającymi zapełnić czas pomiędzy kolejnymi akcjami – prezentuje się to tak, jak gdyby reżyser nie miał na to określonego pomysłu, tylko starał się prowadzić wszystko na wyczucie, które w tym wypadku się nie sprawdza.

Zauważalna i ciesząca zmysły jest precyzja, z jaką twórcy zaprojektowali świat przedstawiony – niemal z dokumentalistycznym odwzorowaniem, które przekłada się na to, że film niemalże od pierwszego kadru pochłania. Wszelkie militarne potyczki są bardzo wiarygodne i zdają się mieć podstawy w prawdziwych działaniach tego typu jednostek. Dodatkowo poczucie wchłonięcia przez brudną i spaloną słońcem krainę potęguje doskonała harmonia dźwięku z obrazem, która dość jednoznacznie nakreśla charakter Meksyku jako niezwykle pięknego, acz równie drapieżnego kraju.

Pod względem aktorskim „Sicario” prezentuje się jako produkcja poprawna: Emily Blunt po filmie „Edge of Tomorrow” ewidentnie weszły w krew postacie stanowczych i wyrazistych kobiet, dlatego też żadnej trudności nie sprawia jej odtworzenia takiejże w obrazie Villeneuve’a. Josh Brolin wydaje się grać z charakterystyczną dla siebie łatwością postać nieco zdystansowaną, trochę zabawną, jednak bez większego wyrazu. Del Toro przypadła rola „psa gończego” postaci Matta, czyli bohatera równie niejednoznacznego, co tajemniczego – niestety nie jest to nic nowego w emploi aktora, przez co jego postać zdaje się być bez wyrazu.

Villeneuve swoim najnowszym filmem po raz kolejny udowadnia, że ma talent do budowania napięcia oraz kreowania pochłaniającego klimatu. Jednak w przypadku thrillera kryminalnego potrzeba czegoś więcej – choćby znakomitego scenariusza, którego w „Sicario” ewidentnie zabrakło, przez co jest to mało oryginalna, aczkolwiek poprawna produkcja, która celuje w znacznie niższe rejestry niż dotychczasowe projekty kanadyjskiego reżysera, jak chociażby poruszające „Pogorzelisko” czy wyrazisty i wciągający „Prisoners”. W przeciwieństwie do tych obrazów najnowszy film Villeneuve’a pozostawia duży niedosyt po zakończonym seansie.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Anson Mount

Anson Mount

ur. 1973, kończy 47 lat

Sean Astin

Sean Astin

ur. 1971, kończy 49 lat

Rashida Jones

Rashida Jones

ur. 1976, kończy 44 lat

Kaja Paschalska

Kaja Paschalska

ur. 1986, kończy 34 lat

Alexis Denisof

Alexis Denisof

ur. 1966, kończy 54 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV