Mały Książę (2015)

The Little Prince

Mały Książę

Adaptacja książki autorstwa Antoine De Saint-Exupery. Mała Dziewczynka zaprzyjaźnia się z ekscentrycznym staruszkiem z sąsiedztwa, który przedstawia się jako Pilot. Nowy znajomy opowiada jej o niezwykłym świecie, gdzie wszystko jest możliwe. Świecie, do którego dawno temu zaprosił go przyjaciel – Mały Książę. Tak zaczyna się magiczna i pełna przygód podróż Dziewczynki do krainy jej własnej wyobraźni i do bajkowego uniwersum Małego Księcia. [opis dystrybutora]

Trailery i materiały wideo

Mały Książę - polski zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Mark Osborn, reżyser filmu "The Little Prince", podjął się trudnego zadania adaptacji książki, której historia niezbyt pasuje do kinowego ekranu. Dlatego podjęto decyzję o wzięciu książkowej fabuły i o dobudowaniu wokół niej dodatkowej historii dziewczynki, która ma uchwycić ducha wizji pisarza. I to udaje się nadzwyczajnie!

"The Little Prince" to film animowany produkcji francuskiej, który w odróżnieniu od wielu europejskich animacji robionych po kosztach, wygląda przepięknie. Z jednej strony mamy animację komputerową, która swoim poziomem nie odstaje od hollywoodzkich hitów pokroju "Jak wytresować smoka", przez co przygody dziewczynki wyglądają ładnie, a nawet okazjonalnie mamy wizualne fajerwerki, które cieszą oko. Z drugiej strony mamy opowieść znaną wielu z klasycznej książki. Tutaj Osborn wykorzystuje w sposób nieprawdopodobnie skuteczny animację poklatkową. Mimo wszystko - oglądanie tego typu animacji we współczesnym kinie nie jest czymś zwyczajnym, a osiągnięty efekt jest wręcz niesamowity i idealnie pasuje do historii zaczerpniętej z kart książki.

Przy adaptacjach często jest problem, bo twórcy zmieniają, mieszają i koniec końców wychodzi coś, co nie potrafi usatysfakcjonować. Tutaj jest inaczej. Tutaj reżyser nie tylko godnie oddaje najważniejsze momenty z książki, ale przede wszystkim jest w stanie perfekcyjnie uchwycić jej ducha i wprowadzić go na ekran w taki sposób, by widz XXI wieku nie tylko go zrozumiał, ale jednocześnie poczuł emocje.

Mamy tutaj nie tylko kwestię prawdziwej przyjaźni, ale też krytykę współczesnego korporacyjnego społeczeństwa, która jest zarazem na swój sposób zabawna, smutna i przerażająca. To potrafi wywołać emocje na niespotykanym poziomie, że nawet dorosły widz może poczuć przesłanie filmu - "nie zapominaj nigdy, jak to jest być dzieckiem" - i może zastanowić się nad sobą. Mało który film animowany jest w stanie dokonać tego tak mocno, obrazowo, ale zarazem inteligentnie i subtelnie. Mark Osborn tworzy coś, co zapada w pamięć i ostatecznie też jest w stanie wzruszyć.

Film animowany ma wiele świetnych pomysłów, które perfekcyjnie współgrają z tymi z książki. Dzięki temu nie mamy wrażenia, że dodatki do historii pisarza, są czymś z innej bajki. Wszystko ma w sobie tego samego ducha, który sprawia, że cała opowieść zazębia się wręcz idealnie.

"The Little Prince" trochę rozczarowuje polskim dubbingiem. Ten film nie jest oparty na wyśmienitym humorze, który ma objawiać się w dialogach, ale mimo wszystko - pod tym względem jest zwyczajnie, po prostu do zaakceptowania. Brak w tym czegoś, co często w polskich filmach animowanych jest standardem - nutki geniuszu, który wiele daje jakości.

Mark Osborn stworzył jeden z najlepszych filmów animowanych ostatnich lat. Spodziewałem się przeciętnej produkcji tylko dla najmłodszych, a dostałem opowieść uniwersalną, wciągająca i niebywale emocjonalną. I tak też stawiam  "The Little Prince" na półce najlepszych filmów animowanych 2015 roku, tuż obok hitu Pixara "Inside Out". Naprawdę warto.

 

Recenzja powstała dzięki uprzejmości kina Helios w Gdyni

Źródło: materiały prasowe
Źródło: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Zobacz w kinach

Brak emisji w mieście

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Paul Bettany

Paul Bettany

ur. 1971, kończy 48 lat

Joseph Fiennes

Joseph Fiennes

ur. 1970, kończy 49 lat

Magdalena Kuta

Magdalena Kuta

ur. 1957, kończy 62 lat

Bella Heathcote

Bella Heathcote

ur. 1987, kończy 32 lat

Louis Gossett Jr.

Louis Gossett Jr.

ur. 1936, kończy 83 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV