Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Mały Książę (2015)

The Little Prince

Śr. ocena 7.8

Znasz ten film? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

Mały Książę - polski zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

„Mały Książę” to pierwsza animowana adaptacja klasycznej powieści pod tym samym tytułem, której autorem był Antoine De Saint-Exupéry. Twórcy nie tylko godnie oddają tę opowieść na ekranie, ale też znakomicie ją rozbudowują, dając widzom jeden z najlepszych filmów animowanych ostatnich lat.

Mark Osborn, reżyser filmu „Mały Książę„, podjął się trudnego zadania adaptacji książki, której historia niezbyt pasuje do kinowego ekranu. Dlatego podjęto decyzję o wzięciu książkowej fabuły i o dobudowaniu wokół niej dodatkowej historii dziewczynki, która ma uchwycić ducha wizji pisarza. I to udaje się nadzwyczajnie!

Mały Książę” to film animowany produkcji francuskiej, który w odróżnieniu od wielu europejskich animacji robionych po kosztach, wygląda przepięknie. Z jednej strony mamy animację komputerową, która swoim poziomem nie odstaje od hollywoodzkich hitów pokroju „Jak wytresować smoka”, przez co przygody dziewczynki wyglądają ładnie, a nawet okazjonalnie mamy wizualne fajerwerki, które cieszą oko. Z drugiej strony mamy opowieść znaną wielu z klasycznej książki. Tutaj Osborn wykorzystuje w sposób nieprawdopodobnie skuteczny animację poklatkową. Mimo wszystko – oglądanie tego typu animacji we współczesnym kinie nie jest czymś zwyczajnym, a osiągnięty efekt jest wręcz niesamowity i idealnie pasuje do historii zaczerpniętej z kart książki.

Przy adaptacjach często jest problem, bo twórcy zmieniają, mieszają i koniec końców wychodzi coś, co nie potrafi usatysfakcjonować. Tutaj jest inaczej. Tutaj reżyser nie tylko godnie oddaje najważniejsze momenty z książki, ale przede wszystkim jest w stanie perfekcyjnie uchwycić jej ducha i wprowadzić go na ekran w taki sposób, by widz XXI wieku nie tylko go zrozumiał, ale jednocześnie poczuł emocje.

Mamy tutaj nie tylko kwestię prawdziwej przyjaźni, ale też krytykę współczesnego korporacyjnego społeczeństwa, która jest zarazem na swój sposób zabawna, smutna i przerażająca. To potrafi wywołać emocje na niespotykanym poziomie, że nawet dorosły widz może poczuć przesłanie filmu – „nie zapominaj nigdy, jak to jest być dzieckiem” – i może zastanowić się nad sobą. Mało który film animowany jest w stanie dokonać tego tak mocno, obrazowo, ale zarazem inteligentnie i subtelnie. Mark Osborn tworzy coś, co zapada w pamięć i ostatecznie też jest w stanie wzruszyć.

Film animowany ma wiele świetnych pomysłów, które perfekcyjnie współgrają z tymi z książki. Dzięki temu nie mamy wrażenia, że dodatki do historii pisarza, są czymś z innej bajki. Wszystko ma w sobie tego samego ducha, który sprawia, że cała opowieść zazębia się wręcz idealnie.

Mały Książę” trochę rozczarowuje polskim dubbingiem. Ten film nie jest oparty na wyśmienitym humorze, który ma objawiać się w dialogach, ale mimo wszystko – pod tym względem jest zwyczajnie, po prostu do zaakceptowania. Brak w tym czegoś, co często w polskich filmach animowanych jest standardem – nutki geniuszu, który wiele daje jakości.

Mark Osborn stworzył jeden z najlepszych filmów animowanych ostatnich lat. Spodziewałem się przeciętnej produkcji tylko dla najmłodszych, a dostałem opowieść uniwersalną, wciągająca i niebywale emocjonalną. I tak też stawiam  „Małego Księcia” na półce najlepszych filmów animowanych 2015 roku, tuż obok hitu Pixara „W głowie się nie mieści„. Naprawdę warto.

 

Recenzja powstała dzięki uprzejmości kina Helios w Gdyni

Źródło: materiały prasowe
Źródło: materiały prasowe

Pokaż całą recenzję

Obsada

Pan Prince (głos)
Róża (głos)
Lis (głos)
Wąż (głos)
Matka (głos)
Mała dziewczynka (głos)

Powiązane Artykuły

Wiktor Fisz
-

Filmy świąteczne rodzinne i dla dzieci. Co warto oglądać w święta?

Nie ma świąt Bożego Narodzenia bez Kevina – o tym wiemy już wszyscy. Co jeszcze…

Katarzyna Koczułap
1-

Najlepsze bajki i filmy animowane 2015 roku

Na naEKRANIE.pl przedstawialiśmy już różne podsumowania 2015 roku, nie może jednak wśród nich zabraknąć tego…

naEKRANIE
1-

Najlepsze filmy 2015 roku [lista aktualizowana]

Wybieramy najlepsze filmy 2015 roku. Oto nasze zestawienie za minione miesiące.

Krzysztof Spór
-

Premiery DVD i Blu-ray – grudzień 2015

Dobiega koniec roku, czas podsumowań i świątecznych zakupów. Na listę premier DVD i Blu-ray w…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 140 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]