Rekiny wojny (2016)

Arms and the Dudes

Rekiny wojny

Jak wyciągnąć z pentagonu 300 milionów dolarów i nieźle się zabawić? Efraim szukał okazji, aby trochę zarobić i poimprezować. Postanowił wykorzystać do tego największego naiwniaka w USA – system zamówień publicznych Pentagonu. W styczniu 2007 roku on i jego kumple, Alex i David, wygrali kontrakt o wartości 300 milionów dolarów na dostawę broni dla amerykańskich żołnierzy w Afganistanie. Ponieważ jej nie mieli, kupili tanio starą zardzewiałą chińską amunicję od albańskich handlarzy i wysłali ją do Kabulu. Gdyby byli ostrożniejsi, może nigdy byśmy o nich nie usłyszeli. Trójka popalających trawę kumpli wkurzyła jednak kilka ważnych osób – od Moskwy po Waszyngton.

Najnowsza recenzja redakcji

Z pewnością od czasu do czasu do głowy każdego człowieka przychodzą takie myśli – jakby tu zarobić dużo pieniędzy w dość przyjemny sposób? U większości jedynie na marzeniach się kończy i zamiast przekuć je w coś konkretnego, to wracają oni do swoich poukładanych żyć. Efraim Diveroli należał jednak do tej niewielkiej mniejszości, która jak sobie postanowiła zarobić te miliony, to tak właśnie zamierzała zrobić. Bez względu na konsekwencje.

Diveroli był sprytnym, inteligentnym i ambitnym dzieciakiem, którego interesowały jedynie pieniądze. Szybko zorientował się, że ich duże ilości posiada rząd Stanów Zjednoczonych i należy po prostu je sobie wziąć. Żydowski dzieciak z Miami Beach, który całe dnie spędzał na paleniu trawki i imprezach, zaangażował się więc w realizację zamówień dla Pentagonu i okazało się, że ma do tego prawdziwy talent. W jego życiu pojawiła się prawdziwa szansa na wielkie pieniądze i karierę międzynarodowego handlarza bronią.

Rekiny wojny - okładka
Źródło: Znak

Guy Lawson opowiada historię Efraima, firmy, którą założył, i jego dwóch najbliższych współpracowników. Po wygraniu kilkunastu mniejszych przetargów na broń i inne wyposażenie wojskowe poszli oni o krok dalej – złożyli ofertę na realizację zamówień wartych ponad 300 mln dolarów, dotyczących wyposażenia żołnierzy w Afganistanie. I wygrali. Jak to możliwe, że trzem dwudziestoletnim ćpunom bez doświadczenia powierzono tak odpowiedzialne zadanie? Na to właśnie pytanie próbuje znaleźć odpowiedź autor Rekinów wojny.

Książka jest dokładnym zapisem całego zamieszania – od momentu, gdy Diveroli rozpoczął działanie w branży handlu bronią, aż po smutny koniec, który go czekał. Autor dotarł do samych źródeł, wiedzę czerpiąc z pierwszej ręki. To sprawia, że Rekiny wojny są bardzo wiarygodne i dokładne; research zrobiony został na najwyższym poziomie.

Nie jest to jednak pozycja dla każdego – dużo w niej specjalistycznego słownictwa i aby ją dobrze zrozumieć, trzeba mieć podstawową wiedzę polityczną, a także biznesową. Warto orientować się w temacie, bo wprowadzenie do niego nie jest zbyt obszerne. Arms and the Dudes są godne polecenia tym, których fascynuje temat handlu bronią i tego, jak działa ten specyficzny światek. Ci, którzy są spragnieni soczystych fabuł, na pewno poczują się zawiedzeni.

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

D.J. Cotrona

D.J. Cotrona

ur. 1980, kończy 39 lat

Joan Collins

Joan Collins

ur. 1933, kończy 86 lat

Melissa McBride

Melissa McBride

ur. 1965, kończy 54 lat

Ryan Coogler

Ryan Coogler

ur. 1986, kończy 33 lat

Lea DeLaria

Lea DeLaria

ur. 1958, kończy 61 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV