Kto lepiej niż współczesny heros opowie o pochodzeniu bogów olimpijskich? W tym ilustrowanym zbiorze opowieści Percy Jackson przedstawia spojrzenie od środka, pełne osobistego zaangażowania.
Pewien wydawca w Nowym Jorku poprosił mnie o spisanie tego, co wiem o greckich bogach, ale ja byłem ostrożny: – Nie moglibyśmy napisać o tym anonimowo? W sumie nie chciałbym znów wkurzyć Olimpijczyków…
Gdyby jednak wiedza o greckich bogach miała kiedyś pomóc wam przeżyć spotkanie z nimi, jeśli się przed wami pojawią, to może spisanie tego wszystkiego będzie moim dobrym uczynkiem tygodnia.
Tak zaczynają się „Greccy bogowie według Percy’ego Jacksona”, książka, w której syn Posejdona dodaje do klasycznych opowieści własną magię – oraz sarkastyczne uwagi. Wyjaśnia, jak został stworzony świat, a następnie przekazuje czytelnikom osobistą opowieść o tym, kto jest kim wśród starożytnych, od Apollina po Zeusa. Percy nie cofa się przed niczym. „Jeśli macie ochotę na mnóstwo kłamstw, kradzieży, ciosów w plecy i kanibalizmu, to czytajcie dalej, bo właśnie tego jest mnóstwo w Złotym Wieku”.
Pełne dramatyzmu kolorowe ilustracje, które wykonał John Rocco, gwarantują, że książka będzie niezbędna w każdym domu, bibliotece i klasie. Jest nie tylko przyjemna w lekturze, ale również wspaniale się prezentuje.
Premiera (Świat)
17 grudnia 2014Premiera (Polska)
17 grudnia 2014Polskie tłumaczenie
Agnieszka FulińskaLiczba stron
0Autor:
Rick RiordanGatunek:
FantasyWydawca:
Polska: Galeria Książki
Najnowsza recenzja redakcji
„Greccy bogowie według Percy'ego Jacksona” to współczesne spojrzenie na grecką mitologię. Znane nam historie oraz postacie zostają przedstawione w nietypowy sposób. Rick Riordan oddaje narrację głównemu bohaterowi swoich książek, synowi Posejdona – Percy’emu Jacksonowi. Z jednej strony fani książek Riordana dostają coś w rodzaju materiałów dodatkowych, które pozwalają uzupełnić książkowe uniwersum i wypełnić informacje o bohaterach. Z drugiej zaś otrzymujemy ciekawą wariację na temat mitologii greckiej, która jest fundamentalną opowieścią dla kultury europejskiej.
Percy do klasycznej opowieści dodaje własną magię, którą uzupełnia sarkastycznymi uwagami. Nie tylko przedstawia grecki mit powstania świata, ale również szczegółowo opisuje poszczególnych Bogów – od Apollina po Zeusa. Nie unika trudnych tematów, jak sam mówi: „Jeśli macie ochotę na mnóstwo kłamstw, kradzieży, ciosów w plecy i kanibalizmu, to czytajcie dalej, bo właśnie tego jest pełny Złoty Wiek”.
Jackson najczęściej opisuje mniej znane mity związane z Olimpijczykami, te bardziej zapomniane i niewymagane na sprawdzianach ze znajomości mitologii greckiej. Dzięki temu książka jest ciekawsza, ponieważ możemy poznać nowe historie, a o bogach wcześniej nam znanych dowiedzieć się garstki zabawnych, czasami pikantnych rzeczy. Od książki wręcz nie da się oderwać, a zabawne komentarze Percy’ego rozśmieszają do łez. Czyta się ją lekko, a co za tym idzie, z wielką przyjemnością. Choć „Mitologia grecka” według Rolanda Barthesa, którą wszyscy dobrze znamy z czasów szkolnych, jest ciekawa, to nie może się równać z tą wersją. Wydawałoby się, że tak oklepany temat nie może zachwycić. Kto chciałby po raz setny czytać o wyczynach Posejdona czy Artemidy? Mogę zapewnić - wersja Riordana (a raczej Jacksona) porywa, warto ją przeczytać i na stałe włączyć do domowej biblioteki. Uwierzcie mi, nieraz będziecie chcieli do niej wracać!
Na pierwszy plan wysuwa się sama oprawa graficzna książki. Nie tylko okładka, ale też ilustracje w niej zawarte, wykonane przez Johna Rocco - tworzą wspaniały klimat. Są ciekawym uzupełnieniem powieści oraz w znakomity sposób przedstawiają postacie bogów (i nie tylko) opisywane przez Jacksona.
Czytaj również: „Providence”: Alan Moore i świat H.P. Lovecrafta
Książka nie jest skierowana jedynie do fanów fantastycznych opowiadań Riordana. Jeżeli ktoś nie zna ich uniwersum, nie powinien się przejmować. Może ona być potraktowana spokojnie jako odrębna powieść. To, że narrację prowadzi w niej Percy, nie oznacza, że nie można się w niej odnaleźć - wręcz przeciwnie. Nie powiedziałabym również, że jest ona skierowana tylko do młodszego czytelnika. Dorośli również mogą w niej znaleźć coś dla siebie. Lektura gwarantuje zabawę dla każdego, kto jest na nią otwarty. Przyda się na szare, deszczowe dni, rozgrzeje i rozweseli.
"Greccy bogowie według Percy'ego Jacksona" to książka, która łączy w sobie miłe z pożytecznym. Po jej przeczytaniu wiedza o Grecji zostanie pogłębiona, a bolący od śmiania się brzuch sprawi, że będziemy ją miło wspominać przez długi czas.