Repertuar kin Nowość Program TV

Przez stany POPświadomości (2016)

Śr. ocena 7

Znasz tę książkę? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Najnowsza recenzja redakcji

W swojej najnowszej książce Kuba Ćwiek zabiera nas w wyjątkową podróż po krętych drogach popkultury.

Tylko pomyślcie – grupa dobrych znajomych, wypożyczony kamper, trzy tygodnie wolnego i miejsca, które dobrze znacie z książek czy filmów. Jak to brzmi? Domyślam się, że niewiarygodnie dobrze. A teraz wyobraźcie sobie, że ktoś ten szalony pomysł naprawdę zrealizował. Kuba Ćwiek, wraz z kilkorgiem przyjaciół, postanowili sprawdzić czy odnajdą dom, w którym urodził się antychryst, czy spotkają Stephena Kinga w jego domu albo czy usłyszą zawodzenie kobiet spalonych w Salem. Zazdrośni? Na szczęście w tę podróż zabrali także nas!

Organizacja takiej wyprawy, śladem ważnych miejsc dla popkultury, to pewnie marzenie wielu. Nie każdy ma jednak odwagę, środki i pomysł, by ją zrealizować. Dla Kuby Ćwieka to także nie było łatwe, ale jego determinacja była zbyt duża, by cokolwiek było w stanie mu przeszkodzić. Całe szczęście, bo dzięki temu my teraz możemy czytać książkę dokumentującą tę wyprawę i choć przez moment poczuć, jakbyśmy też tam byli i tego wszystkiego doświadczali.

Tak właśnie Kuba napisał Przez Stany POPświadomości. Reportażowy, lekki, swobodny styl najeżony potocznymi wyrażeniami, a czasem nawet wulgaryzmami, sprawia, że czytanie tej książki to czysta przyjemność. Nie ma żadnego problemu, by wyobrazić sobie przygody przeżywane przez jej bohaterów: wystarczy zamknąć oczy i można zobaczyć ich przekomarzających się w ciasnym kamperze. Czytelnik jest częścią tej ekipy, którą natychmiast traktuje jak starych znajomych.

Przez stany POPświadomości - okładka
Źródło: SQN

Jeśli zaś coś jest zbyt trudne dla wyobraźni, to z pewnością pomogą zdjęcia, które zostały zamieszczone w książce. Oglądanie ich to prawdziwa uczta popkulturalna. W sercu natychmiast tli się myśl, żeby kiedyś to wszystko zobaczyć na własne oczy. Kuba spisał całą przygodę po fakcie, ale w książce znajdziemy też wpisy, które na żywo, w trakcie trwania wyprawy, w Internecie umieszczał Radek Teklak. To dodatkowa, jakże cenna perspektywa na popkulturę.

Książka pełna jest dygresji – znajdziemy w niej wspomnienia Kuby, a także trochę poleceń filmowo-książkowych, od niego oraz od Bartka Czartoryskiego. Trudniejsze zagadnienia zostały wytłumaczone, nie trzeba być tak obeznanym z popkulturą, jak autorzy, by dobrze się czuć czytając Przez Stany POPŚwiadomości. Promieniuje z niej bowiem przede wszystkim pasja i miłość. I jeszcze więcej pasji. Nie ma wątpliwości, że dla Kuby i jego ekipy to była jedna z najważniejszych podróży w życiu.

Przez Stany POPŚwiadomości polecam każdemu pasjonatowi popkultury, wszystkim fanom lekkiego, swobodnego reporterskiego stylu oraz wielbicielom zabawnych anegdot i ciekawostek. Mimo że książka ma ponad czterysta stron, czyta się ja jednym tchem i nie radzę zaczynać jej późnym wieczorem. Bo może się okazać, że następne zderzenie z rzeczywistością zaliczycie dopiero rano. I nich to będzie najlepsza rekomendacja.

Pokaż całą recenzję

Powiązane Artykuły

Adam Siennica
1-

Prezenty dla fanów popkultury

Początek grudnia to czas, gdy wiele osób zaczyna na serio rozglądać się za prezentami. Zatem…

Tymoteusz Wronka
1-

Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – listopad 2016

Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery…

Kamil Śmiałkowski
weekend
1-

Pierwszy weekend po pierwszym śniegu

A my jak zwykle zapraszamy na wydanie weekendowe. Tym razem ciut dłuższe. A że ten…

Jakub Ćwiek
weekend
-

Podwójne życie POPmaniaka (w cenie jednego)

Lubimy promocje.  Czasem, jak dowodzi tego zakończona przedwcześnie sytuacja z inicjatywą sieci Lidl, nie potrafimy…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.04.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.