Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – listopad 2016
Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z listopada 2016 roku.
Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z listopada 2016 roku.
Listopad to już jesienna szaruga za oknem i coraz dłuższe wieczory - czyli idealne warunki, by sięgnąć po książkę. A gdy dochodzą do tego zbliżające się szybkimi krokami święta, na które wydawcy przygotowują różne hity, to okazuje się, że jest w czym wybierać.
Oto wybór książkowych premier z listopada 2016, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę.
Rybak znad Morza Wewnętrznego - Ursula K. Le Guin
fantastyka / opowiadania / kultowa autorka
W skład tego zbioru wchodzi kilkadziesiąt opowiadań mistrzyni fantastyki (i nie tylko), czyli Ursuli K. Le Guin. Jej utwory to nie tylko interesujące fabuły, ale także zawierają istotne kwestie związane z problematyką społeczną czy ekologią. Do tego dochodzi świetne wydanie tego tomu, pasujące do dwóch poprzednich omnibusów twórczości amerykańskiej autorki. Możecie u nas przeczytać jedno z opowiadań ze zbioru pt. Kamień, który wszystko zmienił.
Autorka ponownie odwiedza stworzony przez siebie wszechświat Ekumeny oraz świat Ziemiomorza, ale nie tylko. Zbiór „Rybak znad Morza Wewnętrznego” ukazuje się w Polsce po raz pierwszy! Tematyka zawartych w nim opowiadań rozciąga się od codzienności po krańce doświadczenia, gdzie kwantowe niepewności przestrzeni i czasu znajdują rozwiązanie jedynie w głębi ludzkiego serca. Zbiór zaskakuje różnorodnością i siłą wyrazu, świadczącą zarówno o mistrzostwie wybitnej pisarki, znajdującej się u szczytu możliwości twórczych, jak i o humanizmie dojrzałej artystki, która stawia czoło światu, nie utraciwszy nic ze swojego daru zachwycania się nim i zdumiewania.
L’ ipotesi del male - Luca D'Andrea
thriller / groza / zagraniczny autor
Powieść Istota zła to intrygujące połączenie kilku gatunków: thrillera, kryminału, a nawet powieści grozy. Mariaż tych konwencji wypada interesująco, a wszystko dzieje się w otoczeniu pięknych, ale i groźnych włoskich Dolomitów. Nic dziwnego, że prawda do książki błyskawicznie sprzedały się do kilkudziesięciu krajów.
Brutalna zbrodnia, porażająca pierwotną grozą natura, obsesja i pradawna przyczajona Bestia. Ta historia wciąga, porusza i trzyma w napięciu do końca!
Amerykanin, filmowiec dokumentalista, Jeremiah Salinger przenosi się z żoną i córką z Nowego Jorku do Siebenhoch, małej wioski w górach Południowego Tyrolu. Zafascynowany miejscowym krajobrazem kręci dokument o pracy ratowników górskich. Uczestniczy w akcji ratunkowej, w której ginie cała załoga, on jedyny, cudem unika śmierci.
Nękany atakami paniki i poczuciem winy próbuje uporać się z traumą i stresem pourazowym. Odrzuca terapię lekami i postanawia zmierzyć się z najciemniejszą otchłanią ludzkiej natury i gór. Przypadkiem trafia na temat brutalnej masakry w wąwozie Bletterbach – niebezpiecznym i owianym legendami miejscu kryjącym skamieniałości i koszmary sprzed 280 milionów lat – której rozwikłanie staje się jego niebezpieczną obsesją.
Dziś tak bardziej - Cyber Marian
biografia / humor / youtuber
Cyber Mariana kojarzycie zapewne przede wszystkim z udanych parodii i zabawnych filmików, jakie regularnie zamieszcza na swoim youtube'owym kanale. Ale to też interesujący człowiek, który ma wiele do powiedzenia zarówno o procesie tworzenia swoich produkcji, jak i o swoim życiu - w dodatku w formie wykraczającej daleko poza zwykły tekst. Więcej informacji o książce znajdziecie w naszej recenzji.
Szalony, napędzany nieokiełznaną wyobraźnią i twórczą pasją Cyber Marian zabierze Was w fascynującą podróż drogami swojego życia: od zamierzchłej ery przedinternetowej po współczesną epokę cyfrową. Są wśród nich odcinki autostrad – świat śmiga wtedy z zawrotną prędkością, ale zdarzają się też fragmenty pełne zwężeń, ostrych zakrętów i niebezpiecznych wybojów, kiedy trzeba zwolnić, a nawet zatrzymać się, i zadać sobie trudne życiowe pytania.
Dom czwarty - Katarzyna Puzyńska
kryminał / część serii / polska autorka
Kolejna, już siódma część kryminalno-obyczajowej serii Katarzyny Puzyńskiej o policjantach z Lipowa. Tym razem śledztwo dotyczy tajemnicy, której początki sięgają kilkadziesiąt lat w przeszłość.
Była komisarz Klementyna Kopp po czterdziestu latach wraca w rodzinne strony. Na prośbę matki ma przyjrzeć się sprawie pewnego morderstwa. W drodze do Złocin znika jednak bez śladu. Mieszkańcy zgodnie twierdzą, że nigdy nie dotarła do miasteczka, ale aspirant Daniel Podgórski odkrywa, że musiało być inaczej. Dlaczego wszyscy kłamią? Co stało się z Klementyną? Kto maluje tajemnicze graffiti z czarną szubienicą i podrzuca martwe ptaki? Jaki ma to związek z okrutną egzekucją, dokonaną nad jeziorem Bachotek w październiku 1939 roku?
Przez stany POPświadomości - Jakub Ćwiek
podróżnicza / popkultura / USA
Popularny autor Jakub Ćwiek wraz z grupą przyjaciół wybrał się w podróż przez Stany Zjednoczone tropem miejsc doskonale znanych z popkultury. Efektem jest lekka i zajmująca opowieść pełna anegdot, ciekawostek, zdjęć i smaczków. Więcej możecie przeczytać w naszej recenzji.
Kuba Ćwiek, pisarz, publicysta, scenarzysta teatralny i filmowy, a nade wszystko ogromny miłośnik popkultury, postanowił odbyć nietypową podróż do najsłynniejszych miejsc znanych z ekranu. Wraz ze swoim tatą i grupą przyjaciół – między innymi dziennikarzem kulturalnym Bartkiem Czartoryskim, reżyserem Patrykiem Jurkiem, blogerem Radkiem Teklakiem i fotografką Agatą „kreską_” Krajewską – przejechał kamperem przez Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych.
Zainspirowani dokumentalnym serialem HBO Sonic Highways ruszyli za ocean, by szukać inspiracji i opowieści między innymi w niedostępnym dla fanów biurze Stephena Kinga, na bagnach Luizjany, gdzie powstawały seriale Detektyw i Czysta krew, w kultowym studiu filmowym Troma, na schodach Rocky’ego w Filadelfii czy w Senoi pod Atlantą, gdzie od kilku lat kręcony jest serial The Walking Dead.
The Story of Kullervo - J.R.R. Tolkien
fantastyka / kultowy autor / opracowanie
Lata od śmierci Tolkiena mijają, a w księgarniach nadal pojawiają się jego "nowe" książki. Tym razem mamy do czynienia z opracowaniem dotyczącym jego jednego z pierwszych utworów, w którym narodziły się pomysły znane z późniejszych tekstów twórcy Władcy Pierścieni.
Tolkien stwierdził, że „Opowieść o Kullervo” była zalążkiem jego pierwszych prób tworzenia własnych legend. Niewątpliwie Kullervo był pierwowzorem Túrina Turambara, tragicznego bohatera „Opowieści o dzieciach Húrina”, jednej z najbardziej przejmujących historii składających się na legendarium „Silmarillionu”. Odczytana z rękopisu Tolkiena i opublikowana tu wraz z notatkami autora oraz jego szkicami na temat fińskiego eposu „Kalevala”, który stanowił główne źródło inspiracji pisarza – „Opowieść o Kullervo” okazuje się jednym z najważniejszych, choć głęboko ukrytych fundamentów wykreowanego później przez Tolkiena świata. Jej związki z głównymi dziełami autora „Władcy Pierścieni” przedstawia w szkicu, dołączonym do zredagowanych przez siebie materiałów, Verlyn Flieger, znana badaczka twórczości Tolkiena.
Skagboys - Irvine Welsh
kultowa seria / obyczajowa / prequel
Prequel kultowego Trainspotting Irvine'a Welsha, historii znanej także z mocnej ekranizacji z 1996 roku. Trainspotting Zero to powieść, która w ujmujący sposób ukazuje, jak barwni szubrawcy z Markiem Rentonem na czele zbłądzili po raz pierwszy.
Życie Marka Rentona zdaje się biec zwyczajnym torem: uczelnia, śliczna dziewczyna, a nawet pewien status społeczny. Jednak po śmierci młodszego brata wszystko po kolei mu się rozpada, a on sam zaczyna szwendać się ze starymi kumplami. Sick Boy, Spud Murphy, Tommy Lawrence, Matty Connell oraz Franco Begbie szybko wciągają go w swoje szalone plany.
Źródło: fot. Uroboros
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat