Cudowny chłopak: choroba Auggiego istnieje naprawdę
Bohater filmu Cudowny chłopak, 10-letni Auggie, cierpi na zespół Treachera Collinsa. Film ponownie wraca na mały ekran, a my sprawdzamy, co wiadomo o tej chorobie i na ile realnie została ona odwzorowana w produkcji z 2017 roku.
Bohater filmu Cudowny chłopak, 10-letni Auggie, cierpi na zespół Treachera Collinsa. Film ponownie wraca na mały ekran, a my sprawdzamy, co wiadomo o tej chorobie i na ile realnie została ona odwzorowana w produkcji z 2017 roku.
Film Cudowny chłopak ponownie w telewizji. Już w sobotę, 4 grudnia o 21.35 na TVP1 emisja filmu z 2018 roku z Julią Roberts i Owenem Wilsonem. Sprawdź, gdzie można oglądać film Cudowny chłopiec online na vod >>
Przejmująca produkcja w gwiazdorskiej obsadzie skupia się na postaci 10-letniego Auggiego (Jacob Tremblay), który urodził się z licznymi deformacjami twarzy. Mimo licznych operacji, jego twarz wciąż wyróżnia się w tłumie. Jego odmienność nie przeszkadza mu jednak w znalezieniu przyjaciół i udowodnieniu, że nie tylko twarz czyni go kimś niezwykłym.
Auggie cierpi na zespół Treachera Collinsa. Co o nim wiemy i w jakim stopniu został on poprawnie odwzorowany?
Cudowny chłopak – Zespół Treachera Collinsa
Auggie cierpi na zespół Treachera Collinsa, zwany również zespołem Franceschettiego i Kleina oraz dyzostozą żuchwowo-twarzową z wadami kończyn.
Zespół Treachera Collinsa jest wrodzonym zaburzeniem rozwoju twarzoczaszki, który charakteryzuje się obustronną symetryczną dysplazją uszno-żuchwową. Choroba występuje w 1 przypadku na 50 tysięcy żywych urodzeń. Po raz pierwszy została opisana w 1900 roku.
Choroba z filmu Cudowny chłopak: zespół Treachera Collinsa
Za zespół Treachera Collinsa w większości przypadków odpowiedzialna jest mutacja w obrębie chromosomu piątego. Inną przyczyną występowania choroby jest dziedziczenie od osób nią dotkniętych – mają one 50% szans na przekazanie mutacji swojemu potomstwu. Z pomocą może im jednak przyjść zapłodnienie metodą in vitro, które pozwala na zbadanie zarodków przed implantacją. Zespół Treachera Collinsa można zdiagnozować już w okresie prenatalnym, jeśli badanie USG pokaże typową dysmorfię twarzy z obustronnymi nieprawidłowościami uszu.
Cechami charakterystycznymi zespołu Treachera Collinsa są: częściowy zanik kości policzkowych, deformacja żuchwy oraz zapadnięte, skośne oczy. Innymi objawami mogą być rozszczepienie powiek, rozszczep podniebienia oraz zniekształcenie nosa. Często występuje również zgryz otwarty przedni, który jest wynikiem nieprawidłowego rozwoju zębów. Zniekształcenie małżowin usznych często powiązane jest z problemami ze słuchem lub głuchotą. U chorych mogą występować także problemu z oddychaniem i jedzeniem na skutek zwężeń górnych dróg oddechowych i ograniczeń w otwieraniu ust. Inteligencja dotkniętych zespołem Treachera Collinsa z reguły jest w normie.
Nietypowy wygląd osób dotkniętych tą przypadłością często prowadzi także do problemów emocjonalnych związanych między innymi z wykluczeniem w społeczeństwie czy brakiem akceptacji swojego wyglądu. W poprawieniu komfortu życia pomocne mogę być liczne operacje w obrębie twarzoczaszki, ale zazwyczaj są skomplikowane i nie dla wszystkich możliwe oraz nie dają maksymalnej satysfakcji dla chorych, z czym mierzy się Cudowny chłopiec.
Osoby dotknięte zespołem Treachera Collinsa żyją także w Polsce. Jedną z nich jest adoptowany chłopiec, o którego schorzeniu biologiczni rodzice pochodzący z Chin dowiedzieli się dopiero po narodzinach.
Cudowny chłopak – fabuła
Film Cudowny chłopak opowiada historię 10-letniego Auggiego, który urodził się z licznymi deformacjami twarzy. Choć dotąd uczył się pod czujnym okiem mamy, rodzina podjęła decyzję, by 5 klasę zacząć już w normalnej szkole. Choć wszyscy mają nadzieję, że rówieśnicy będą go traktować jak zwyczajnego chłopca, jego wygląd sprawia, że dla wielu staje się sensacją, a nawet „dziwadłem”.
Jako że zespół Treachera Collinsa może mieć różny przebieg i nasilenie oraz biorąc pod uwagę liczne operacje, jakim bohater musiał zostać poddany w młodym wieku, należy przyjąć, że choroba została odwzorowana dość dobrze.
Choroby psychiczne w Marvelu. Hulk, Iron Man i inne najbardziej niestabilne postacie
Choroby, zarówno te fizyczne, jak i psychiczne są częstym tematem w popkulturze. W poniższej galerii możecie zobaczyc, z jakimi chorobami psychicznymi borykają się bohaterowie Marvela.