Fantastyczne zwierzęta 3: nowe wątki i niedociągnięcia w uniwersum. Rowling miesza w kanonie?
Po seansie filmu Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a fani uniwersum mogą czuć się mocno skonsternowani. Dlaczego?
Po seansie filmu Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a fani uniwersum mogą czuć się mocno skonsternowani. Dlaczego?
J.K. Rowling stworzyła naprawdę ogromne, niezmiernie szczegółowe uniwersum tworząc sagę o nastoletnim czarodzieju. Jako że dla wielu osób książki i filmy o Harrym Potterze stały się naprawdę ważną częścią ich życia, czasami wydaje się, że orientują się w niuansach czarodziejskiego świata lepiej niż sama autorka. Rowling wielokrotnie dowiodła, że w wielu miejscach stworzonych przez nią pozycji znajdują się pewne niedociągnięcia, co wierni fani szybko wyłapują.
Nie inaczej było w przypadku najnowszej części serii Fantastyczne zwierzęta, czyli Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a, które można oglądać w kinach od 7 kwietnia 2022 roku.
Fantastyczne zwierzęta 3 – kanoniczne błędy w filmie
Jakie błędy i niedociągnięcia związane z uniwersum Harry'ego Pottera pojawiły się w filmie Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a? Uwaga! Poniższy tekst jest pełen spoilerów – czytacie na własną odpowiedzialność.
- W scenie, gdy Bunty załatwia repliki walizek, prosi o pół tuzina kopii. To znaczyłoby, że w sumie powinna mieć 7 walizek, a nie 5.
- Film wyjaśnił brak Tiny w materiałach promocyjnych. Aktorka pojawia się tylko na zdjęciu w walizce Netwa, artykule prasowym, krótkiej scenie pokazującej świętowanie wyboru nowego szefa Międzynarodowej Konfederacji Czarodziejów
w siedzibie Ministerstwa Magii w Nowym Jorku oraz w scenie ślubu, gdzie wymienia zaledwie kilka zdań z Newtem. Jej nieobecność tłumaczy się awansem i dużą ilością pracy. Jednakże Tezeusz pracujący na analogicznym stanowisku w brytyjskim Ministerstwie Magii jakoś znajduje czas na wzięcie udziału w misji. Wytłumaczenie nieobecności postaci, która była tak ważną osobą w poprzednich częściach, urąga inteligencji widza. Ponadto wiadomo, że Newt i Tina muszą się ostatecznie zejść, ponieważ mają wnuka – Rolfa – który związał się z Luną Lovegood. Aby było to jednak możliwe, musieliby najpierw doczekać się dzieci, a jeśli Tina będzie pojawiać się zaledwie na kilka minut również w kolejnych filmach, ich związek stanie pod znakiem zapytania. Ta sytuacja może być także związana z konfliktem aktorki z J.K. Rowling. - Zakończenie filmu, w którym widzimy ślub Queenie i Jacoba jest zaprzeczeniem nie tylko uniwersum, ale też samej serii Fantastyczne zwierzęta. Na ich niemożności bycia razem stoi przecież cała ich relacja przedstawiona w filmie Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda. To ostatecznie doprowadza do rozpadu ich związku i dołączenia Queenie do popleczników Grindelwalda. Prawo, które zabrania im ślubu to Prawo Rappaporta, które obowiązywało do 1965 roku, czyli aż dwadzieścia lat po tym, jak Grindelwald został pokonany. Ten błąd jest tym bardziej bolesny, że jest wyjątkowo prosty do rozwiązania – wystarczyłoby przykładowo przeprowadzić parę do Wielkiej Brytanii, gdzie takie związki nie są zakazane.
- W filmie, którego część tytułu to Fantastyczne zwierzęta, pojawia się zaledwie kilka nowych gatunków. Co jeszcze dziwniejsze, żaden z nich nie pojawił się w książce autorstwa Newta Scamandera. O ile jeszcze można by zrozumieć, że poznał je dopiero po pierwszym wydaniu, tak szanowany autor powinien uzupełnić swoje dzieło. Szczególnie że sytuacja doprowadza do tego, że uczniowie uczą się z książki z lat 20., która w takim razie szybko stała się nieaktualna. Ponadto w filmie pada stwierdzenie, że każdy młody czarodziej i czarownica wie co to qilin – dlaczego zatem nie pojawił się on już w pierwszym wydaniu, skoro jego istnienie było takie oczywiste i powszechnie znane?
- Niezbyt zrozumiała jest nagła próba wprowadzenia do serii Aberfortha. Wiadomo, że wraz z Albusem niezbyt za sobą przepadali od momentu śmierci Ariany, więc ich częste spotkania, wspólne posiłki, a nawet – jak zdaje się – pomieszkiwanie Albusa w Gospodzie pod Świńskim Łbem, szczególnie w trakcie roku szkolnego, jest co najmniej niezgodne z kanonem.
- Skoro różdżka Jacoba była zwykłym „straszakiem” i nadal pozostaje on mugolem, nie powinien on być w stanie przykładowo widzieć niczego w szklanej kuli, czego byliśmy świadkami w filmie Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda.
- Po raz kolejny pojawia się profesor McGonagall. I choć w poprzednich częściach można było mieć jakąś nikłą nadzieję, że to jej matka lub inna krewna, w Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a wprost pada jej imię – Minerwa. Ponadto wynika, że uczyła ona w szkole już wtedy, gdy uczęszczali tam Newt i Leta, co sprawia, że uczyła tam nie tylko kilka lat, ale całe dekady przed swoimi narodzinami. Oczywiście możliwa jest zbieżność imion przykładowo matki i córki, ale wydaje się to co najmniej naciągane.
- Ostatecznie zostało potwierdzone, że Ariana Dumbledore była obskurusem. Choć można było się tego wcześniej domyślić, biorąc pod uwagę opis jej choroby, w serii Harry Potter nie padła wprost ta nazwa. Pani Weasley przedstawiła tylko plotki, zgodnie z którymi Ariana była charłakiem, ze wstydu ukrywanym przez matkę przed światem. Fakt bycia obskurusem musiał być skrzętnie ukrywany przed światem, ponieważ trzydzieści lat po jej śmierci powszechnie sądzono, że nie było przypadków obskurusów od ponad stu lat. Ariana żyła jednak dłużej niż przeciętny obskurodziciel, a co za tym idzie, musiała posiadać potężna moc, która być może doprowadziła Grindelwalda na ten trop.
- Credence okazuje się być synem Aberfortha. O ile jeszcze można zrozumieć, że Gellert Grindelwald zaserwował Credence'owi pranie mózgu i wmówił mu, że jest bratem Albusa dla własnych celów, to całe rozwiązanie sprawy wygląda trochę jak próba zamaskowania popełnionego błędu, który szybko został wyłapany przez fanów. Credence nie mógł być bowiem synem rodziców Albusa, ponieważ zmarli na długo przed jego narodzinami, a Gellert dobrze o tym wiedział – poznał bowiem Albusa już po śmierci jego rodziców. Ponadto biorąc pod uwagę, jak głośna to była sprawa, o śmierci ojca Dumbledore'a prawdopodobnie powszechnie wiedziano, jako że mogło pojawić się to w gazetach. Podobnie zresztą ma się sytuacja ze śmiercią Kendry, która zginęła w wyniku eksplozji wywołanej przez Arianę.
Ponadto po raz kolejny pojawia się problem z… datami i kalendarzem, który jak wiadomo, sprawia J.K. Rowling niemałe problemy. Akcja filmu Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć rozgrywa się w 1926 roku. Wiek Credence'a, który nadal przebywa w placówce przypominającej sierociniec lub rodzinę zastępczą sugeruje, że powinien mieć nie więcej niż 17-18 lat, co znaczyłoby, że urodził się w 1907 lub 1908 roku. W takiej sytuacji Aberforth byłby już prawie 25-letnim mężczyzną, co sugerowałoby, że jak na świat czarodziejów byłby w jak najbardziej odpowiednim wieku, by być mężem i ojcem, biorąc pod uwagę, że Hogwart kończono w wieku 17-18 lat, i wiele osób wkrótce później zakładało rodziny, szczególnie w przypadku par, które zawiązały się w czasach szkolnych.
Jeśli jednak wziąć pod uwagę informacje z filmu Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda podróż Lety i Corvusa, a co za tym idzie Credence'a, miała miejsce w 1901 roku, co sprawiałoby, że Credence urodził się 1900 lub 1901 roku. To potwierdzają również słowa Dumbledore'a, który wyznał, że w roku kiedy zadawał się z Gellertem jego brat również się zakochał. Jego ukochana została mu jednak odebrana, ale pojawiły się także plotki o urodzonym przez nią dziecku. To oznaczałoby, że dziecko zostało poczęte latem 1899 roku, co z kolei znaczyłoby, że Aberforth został ojcem mając… zaledwie około 15 lat, co jest fizycznie oczywiście możliwe, ale jednak mocno naciągane.
Fantastyczne zwierzęta – seria
Na serię Fantastyczne zwierzęta składają się filmy: Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda oraz Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a. Ostatnią z nich można oglądać w kinach od 7 kwietnia 2022 roku. Seria ma planowo składać się z pięciu filmów.