Potwory: Historia Lyle'a i Erika Menendezów - fikcja vs rzeczywistość. Które wątki w serialu są fabularyzowane?
Serial Potwory: Historia Lyle'a i Erika Menendezów niedługo po swojej premierze na Netflixie wywołał spore kontrowersje przez to, że nie do końca przedstawił historię tytułowych braci zgodnie z rzeczywistością. Które wątki nie zostały przedstawione zgodnie z prawdą?
Serial Potwory: Historia Lyle'a i Erika Menendezów niedługo po swojej premierze na Netflixie wywołał spore kontrowersje przez to, że nie do końca przedstawił historię tytułowych braci zgodnie z rzeczywistością. Które wątki nie zostały przedstawione zgodnie z prawdą?
Serial Potwory: Historia Lyle'a i Erika Menendezów trafił na Netflixa 19 września 2024 roku. Jest to drugi sezon antologii Ryana Murphy'ego opowiadającej o brutalnych zbrodniach, który skupia się na historii braci Menendez. 20 sierpnia 1989 roku oddali oni łącznie 15 strzałów z dużych strzelb, w tym pięć do ojca orz 10 w stronę matki. W 1996 roku bracia usłyszeli wyrok skazujący na karę dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości zwolnienia warunkowego. Obecnie przebywają w R.J. Donovan Correctional Facility w San Diego, gdzie przeniesiono ich w 2018 roku. Wcześniej nie widzieli się aż 22 lata, które spędzili w osobnych więzieniach.
W serialu Netflixa sprawa morderstwa została przedstawiona z dwóch punktów widzenia - obrony i oskarżenia. Na temat scenariusza wypowiedział się sam Erik Menendez, który dał jasno do zrozumienia, że nie akceptuje tego, jak on i jego brat zostali przedstawieni na ekranie. 53-latek nazwał serial "naiwnym i niedokładnym". W swoim oświadczeniu stwierdził też reżyser ''tworzy swoją wstrętną narrację poprzez podłe i przerażające przedstawienie'' ich postaci. Warto wspomnieć, że serial Potwory: Historia Lyle'a i Erika Menendezów jest produkcją fabularyzowaną, co oznacza, że niektóre wątki musiały zostać zmienione lub dodane na potrzeby dramaturgii. Co w serialu nie są zgodne z rzeczywistością?
Fikcja w serialu o braciach Menendez
Alibi braci Menendezów
Fabularyzowany wątek pojawia się w 1. odcinku. Mowa o alibi, które bracia Menendez zapewniają sobie po zamordowaniu swoich rodziców. W serialu Erik i Lyle jadą do kina od razu po dokonaniu zbrodni, aby kupić bilety na jeden z filmów. Zaraz potem wybierają się do lokalu Taste of L.A. i twierdzą, że spędzili tam kilka godzin. W rzeczywistości bracia Menendez nie byli widziani w żadnym miejscu publicznym zaraz po dokonaniu morderstwa. Postanowili pozostać w domu na wypadek, gdyby ktoś usłyszał strzały i powiadomił policję.
Relacja Erika i Lyle'a Menendezów
Serial Netflixa sugeruje, że Erik i Lyle byli w kazirodczym związku. W jednym z odcinków matka braci przyłapuje ich razem pod prysznicem. W serialu jest też scena, w której Erik i Lyle się całują. W rzeczywistości bracia sami zeznali, że nigdy nie był w takiej relacji. Podobnego zdania jest autor książki The Menendez Murders, Robert Rand, który wyznał w wywiadzie dla The Hollywood Reporter:
Wizyta braci w hotelu Bel Air i zakupy
W serialu bracia Menendez niedługo po zamordowaniu rodziców na dłuższy czas meldują się w hotelu Bel Air. W rzeczywistości spędzili w nim tylko kilka dni. Mimo to pozostawili po sobie rachunek w wysokości 8800 dolarów. Warto wspomnieć, że w produkcji nie jest też jasne, ile bracia wydali na swoich zakupach, na które w serialu wybierają się niedługo po popełnieniu zbrodni. Jak wynika z raportu autorstwa Rachel Pergament, bracia zaledwie trzy dni po morderstwie wpadli w szał zakupowy i wydali aż 15 tysięcy dolarów między innymi na zegarki Rolex. Dzień później postanowili skorzystać z osobistej polisy ubezpieczeniowej swojego ojca na 650 000 dolarów. Pieniądze te wydali na markowe ubrania, biżuterię oraz samochody.
Rozmowy Lyle'a i Normy
W serialu w nie do końca dokładny sposób przedstawiono także wątek relacji Lyle'a z kobietą o imieniu Norma. W rzeczywistości rozmowy telefoniczne z jednym z braci przez wiele lat prowadziła Norma Novelli, która napisała książkę The Private Diary of Lyle Menendez: In His Own Words!. Lyle przedstawił w niej swoją wersję zdarzeń. W serialu okazuje się, że Norma nagrała rozmowy z Lylem i opublikowała te nagrania bez jego zgody. W związku z tym Lyle otrzymuje zakaz składania zeznań w drugim procesie, a jego adwokat Jill Lansing rezygnuje z dalszego prowadzenia sprawy. W rzeczywistości było inaczej, gdyż Lyle tak naprawdę sam powstrzymał się od składania zeznań. To, że Norma publikowała rozmowy z Lylem bez jego zgody, jest jednak prawdą.
Zeznania współlokatora Lyle'a
W serialu nie zgadzają się również zeznania współlokatora Lyle'a. Donovan Goodreau w rzeczywistości zeznał podczas pierwszej rozprawy, że kiedy pewnego dnia powiedział Lyle’owi Menendezowi o tym, że w dzieciństwie był molestowany seksualnie, ten nie podzielił się z nim swoimi własnymi doświadczeniami. Jest to sprzeczne z tym, co serialowy Donovan opowiada prawnikowi w jednym z odcinków.
Procesy sądowe
W serialu Potwory: Historia Lyle'a i Erika Menendezów nie zostały pokazane wszystkie procesy sądowe braci. Poruszono wątki tylko dwóch z trzech procesów. Pierwszy proces w rzeczywistości miał miejsce 20 lipca 1993 roku. Został jednak podzielony na dwie osobne sprawy. Choć bracia byli sądzeni razem, dla każdego z nich istniały bowiem osobne ławy przysięgłych. Stało się tak, ponieważ niektóre dowody w sprawie dotyczyły tylko jednego z braci. W obu przypadkach przysięgli nie potrafili dojść do porozumienia i ustalić wyroku. Pierwszy z procesów zakończył się też nie jedną, a dwoma zawieszonymi ławami przysięgłych.
Kolejny proces rozpoczął się 23 lipca 1995 roku. Eirk Menendez wyznał podczas tego procesu, że był ofiarą molestowania seksualnego. Jak przypomniał portal New York Post, prokuratorzy nie do końca uwierzyli w jego słowa:
Warto wspomnieć, że podczas tego procesu sędzia Stanley Weisberg opierając się na decyzji Sądu Najwyższego w niepowiązanej sprawie, ograniczył zeznania dotyczące roszczeń związanych z wykorzystywaniem seksualnym. Poza tym pozwolił ławie przysięgłych głosować jedynie w sprawie zarzutów nieumyślnego spowodowania śmierci w imieniu ojca, ale nie matki. Ostatecznie uznano dowody na poparcie linii obrony za niewystarczające.
Sposób przedstawienia Lyle'a oraz sprawy sądowej
Na niezgodny z rzeczywistością sposób przedstawienia Lyle'a w serialu zwrócił uwagę sam Erik Menendez. W oświadczeniu udostępnionym na platformie X stwierdził, że Ryan Murphy stworzył jego karykaturę:
W tym samym oświadczeniu Erik Menendez stwierdził:
Warto wspomnieć, że już 7 października 2024 roku na Netflixa trafi dokument The Menendez Brothers, w którym Erik i Lyle przedstawią swoją własną wersję wydarzeń znanych z serialu Ryana Murphy'ego. Więcej informacji na temat tego dokumentu znajdziecie TUTAJ.