Matylda: historia jest inspirowana horrorem Carrie? Poznajcie fanowską teorię
Pomiędzy Matyldą a Carrie jest niejedno podobieństwo.
Pomiędzy Matyldą a Carrie jest niejedno podobieństwo.
Książka Matylda jest dobrze znana zarówno wśród młodszego, jak i starszego pokolenia. Jej autorem jest Roald Dahl, czyli jeden z najsłynniejszych brytyjskich pisarzy znanych głównie z powieści dla dzieci. Matylda opowiada historię tytułowej bohaterki. Kilkuletnia dziewczynka odkrywa, że potrafi czytać długie książki i ma niezwykłe matematyczne zdolności. Niedługo potem zdaje sobie również sprawę, że posiada nadprzyrodzone zdolności. Uwielbiana powieść doczekała się ekranizacji, czyli filmu Matylda z 1996 roku. Internauci twierdzą, że uwielbiana historia przeznaczona dla całej rodziny tak naprawdę mogła zostać zainspirowana Carrie, czyli słynną powieścią grozy autorstwa Stephena Kinga. Na jej podstawie w 1976 roku powstał kultowy horror o tym samym tytule. Poza tym Carrie doczekała się kolejnych ekranizacji w 2002 oraz 2013 roku.
Carrie zainspirowała Matyldę? Tak twierdzą fani
Choć książka Matylda została wydana w 1988 roku, zarówno ona, jak i jej ekranizacja, wciąż cieszą się znaczną popularnością. Internauci jakiś czas temu wpadli na ciekawą teorię mówiącą o tym, że pisząc historię Matyldy Roald Dahl mógł inspirować się książką Carrie Stephena Kinga. Biorąc po uwagę, że powieść mistrza grozy została wydana kilkanaście lat przed premierą książki o Matyldzie, a dokładnie w 1974 roku, teoria ta rzeczywiście może mieć sens. Przypominamy, że książka Carrie opowiada o losach tytułowej bohaterki. Mama nastolatki jest ortodoksyjną chrześcijanką, która uważa ją za przekleństwo boże i wmawia jej, że jej wady to kary boskie. Pewnego dnia nastolatka odkrywa, że ma paranormalne zdolności.
Internauci zauważyli, że pomiędzy Matyldą i Carrie istnieje wiele podobieństw. Pierwszym z nich jest właśnie fakt, że obie bohaterki pewnego dnia zdają sobie sprawę, że mają moce. Matylda odkrywa, że potrafi przesuwać przedmioty swoim wzrokiem, z kolei u Carrie pojawiają się moce telekinetyczne. Drugą rzeczą jest to, że zarówno Matylda, jak i Carrie, są przez kogoś dręczone. Carrie nie może odnaleźć się wśród swoich rówieśników, przez co jest gnębiona przez znajomych z klasy. Matylda przeżywa za to trudne chwile zarówno w szkole, w której jej największym wrogiem jest dyrektorka Agatha Trunchbull, jak i w domu, gdzie nie ma wsparcia ze strony rodziców i starszego brata. Obie bohaterki mogą jednak liczyć na pomoc swoich nauczycielek i to właśnie to jest trzecim podobieństwem pomiędzy ich wątkami. Dla Matyldy największym wsparciem staje się Pani Jennifer Honey, a dla Carrie Pani Rita L. Desjardin (w książce) / Pani Collins (w ekranizacji z 1976 roku).
Niektórzy internauci twierdzą też, że Matylda mogła stać się Carrie w swoich nastoletnich latach. Ta część teorii nie ma oczywiście sensu, gdyż książka o Matyldzie została wydana po powieści Carrie. Internauci, który nie są tego świadomi, nie wykluczają jednak, że Pani Honey po zaadoptowaniu Matyldy mogła przeprowadzić się do Chamberlain w stanie Maine i z jakiegoś powodu zmienić zarówno swoje, jak i jej nazwisko. Według internautów Pani Honey mogłaby pasować do opisu Margaret White, czyli mamy Carrie. Nauczycielka przeżyła bowiem traumę przez Pannę Trunchbull, która wychowywała ją w dzieciństwie. Internauci nie wykluczają, że mogło to wpłynąć na jej umysł powodując, że stała się obłąkaną fanatyczką religijną.
Film Matylda jest dostępny na Netflixie, a horror Carrie z 1976 roku można oglądać na platformie Amazon Prime Video.
Matylda - zwiastun filmu
Carrie (1976) - zwiastun
Źródło: movieweb.com