Shrek: 25 odniesień do popkultury 'ukryte' w produkcjach o ogrze. Zauważyliście je?
Zorientowaliście się, że jest ich aż tyle?
Zorientowaliście się, że jest ich aż tyle?
Shrek jest dziś kultową serią animacji. Filmy o zielonym ogrze, księżniczce Fionie i ich upartym towarzyszu Ośle mimo upływu lat nadal są chętnie oglądane. Historia odwróciła trop typowy dla animacji, w centrum stawiając postać, która zazwyczaj siała postrach wśród mieszkańców czarodziejskiej krainy.
Seria Shrek wyprzedziła swoje czasy także za sprawą mnogości nawiązań do innych dzieł popkultury. Ten trend wciąż jest wykorzystywany zarówno w animacjach, jak i filmach aktorskich. To pozwala na większe zainteresowanie dorosłych widzów, nawet w przypadku treści pozornie skierowanych dla młodszych odbiorców.
Shrek – seria filmowa
Seria Shrek składa się obecnie z czterech filmów pełnometrażowych oraz licznych krótkometrażówek.
Film Shrek skupia się na tytułowym bohaterze, który wyrusza w podróż, by odzyskać swój dom. W tym celu musi uratować księżniczkę Fionę uwięzioną w wieży strzeżonej przez Smoczycę, a następnie dostarczyć ją do Lorda Farquaada, który postanowił wziąć ją za żonę. Piękna księżniczka skrywa jednak wielki sekret.
W drugiej części – Shrek 2 – Shrek i Fiona są szczęśliwym ogrzym małżeństwem, do czasu, gdy muszą odwiedzić rodziców księżniczki w Zasiedmiogórogrodzie. Nie wiedzą oni jednak, kim jest jej mąż, ani że ona sama przybrała na stałe formę ogra.
Część trzecia – Shrek Trzeci – skupia się na Shreku i Fionie, którzy nie czują się zbyt dobrze w roli pary królewskiej, dlatego Shrek wyrusza na poszukiwanie innego następcy tronu.
W części czwartek natomiast, czyli filmie Shrek Forever, Shrek jest już zmęczony rodzinnym życiem, i chciałby, choć na jeden dzień znowu być ogrem bez zobowiązań. Jego życzenie się spełnia, ale ma nieoczekiwaną cenę.
Fani serii z niecierpliwością wyczekują nadchodzącej, 5. części.