Relaksujecie się przy programach true crime? Ta wypowiedź specjalistki może was zaskoczyć
Programy true crime od lat przyciągają widzów przed ekrany. W ostatnim czasie premiery doczekało się też wiele produkcji, które znalazły się na liście najchętniej oglądanych tytułów w streamingu. Dlaczego według specjalistki widzowie uważają właśnie ten gatunek za formę rozrywki?
Programy true crime od lat przyciągają widzów przed ekrany. W ostatnim czasie premiery doczekało się też wiele produkcji, które znalazły się na liście najchętniej oglądanych tytułów w streamingu. Dlaczego według specjalistki widzowie uważają właśnie ten gatunek za formę rozrywki?
Nie da się ukryć, że produkcje z gatunku true crime cieszą się znaczną popularnością między innymi na platformach streamingowych. Można było to zauważyć chociażby po premierzeserialu Netflixa Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera z Evanem Petersem w roli głównej. Produkcję o kanibalu i seryjnym mordercy, który zabił siedemnastu mężczyzn, według firmy Nielsen w 2022 roku oglądano go aż 824,15 milionów godzin, co sprawiło, że znalazła się ona na drugim miejscu najpopularniejszych anglojęzycznych seriali na platformie. Jakiś czas temu w netflixowym TOP 10 znalazł się też dokument Morderstwo po amerykańsku: Zwyczajna rodzina opowiadający o głośnej sprawie morderstwa Shanann Watts i jej dzieci. Poza licznymi serialami i dokumentami w sieci nie brakuje też wielu chętnie słuchanych podcastów opowiadających o brutalnych zbrodniach. O fenomenie produkcji true crime niedawno wypowiedziała się pewna specjalistka, która doszła do wniosku, że popularność tego gatunku wynika z tego, że oglądanie brutalnych scen pomaga widzom zmagać się z traumami.
Dlaczego produkcje true crime relaksują niektórych widzów? Specjalistka odpowiada
Na początku września 2024 roku specjalistka od zdrowia psychicznego Thema Bryant gościła w podcaście The Mel Robbins Podcast. W wywiadzie opowiedziała prowadzącej o wynikach swoich badań na temat produkcji true crime. Ekspertka doszła do wniosku, że jeśli ktoś lubi oglądać tego typu produkcje i traktuje je jako formę relaksu, może oznaczać to, że trauma przedstawiona w danej historii jest dla tej osoby „znajoma”. Ponadto na podstawie rozmów ze swoimi pacjentami stwierdziła, że fakt, że niektóre osoby lubią oglądać sceny pełne przemocy, może być oznaką tego, że potrzebują terapii:
Zobacz także:
Fragment wywiadu ze specjalistką pojawił się na profilu na TikToku Mel Robins. Pojawiło się pod nim wiele komentujących, którzy zgodzili się z powyższymi stwierdzeniami. Niejeden z internautów przyznał, że rzeczywiście oglądał dużo produkcji true crime, zanim poszedł na terapię:
Nie zabrakło również osób, które nie do końca zgodziły się ze słowami specjalistki, tłumacząc w komentarzach, że oglądają produkcje true crime z nieco innych powodów:
Jakie macie zdanie na ten temat?
Filmowi seryjni mordercy. Kto przeraża najbardziej? [RANKING]
Jakiś czas temu stworzyliśmy ranking seryjnych morderców. Na liście nie uwzględniliśmy zbrodniarzy z filmów, które powstały na faktach, aby ich nie gloryfikować.
Źródło: TikTok: @melrobins