Tak operatorzy tłumaczą Rosjanom brak zachodnich kanałów
Na skutek rosyjskiej inwazji w Ukrainie, kanały Discovery i WarnerMedia zostały usunięte z oferty. Jak operatorzy tłumaczą brak ich dostępności?
Na skutek rosyjskiej inwazji w Ukrainie, kanały Discovery i WarnerMedia zostały usunięte z oferty. Jak operatorzy tłumaczą brak ich dostępności?
Wojna w Ukrainie, którą rozpoczął atak rosyjskich wojsk w dniu 24 lutego 2022 roku, nadal trwa. Liczne kraje wprowadziły różne sankcje na Rosję, także w obszarze kultury. Przykładowo w rosyjskich kinach nie zadebiutuje wiele wyczekiwanych produkcji filmowych. Część firm zdecydowało się na wycofanie z Rosji z powodu działań rosyjskiego organu ustawodawczego, który wprowadził ustawę zakazująca rozpowszechniania „fałszywych wiadomości”.
Wśród nich znalazły się między innymi kanały Discovery i WarnerMedia.
Zachodnie kanały – jak operatorzy tłumaczą ich brać w rosyjskiej telewizji?
W miejscu zawieszonych kanałów rosyjscy operatorzy zaczęli wstawiać plansze informujące o „pracach technicznych”. Natomiast plansze wyświetlane na kanale Eurosport 4K informują o „tymczasowej niedostępności kanału” oraz zapowiadają, że zostanie on uruchomiony w najbliższym czasie. Żadna z planszy nie informuje jednak o prawdziwym powodzie niedostępności kanałów telewizyjnych.
Jak poinformował portal Wirtualnemedia.pl, część zachodnich kanałów jest w dalszym ciągu nadawana dla rosyjskich państw ościennych, a wiele stacji jest nadawanych dla wszystkich państw Wspólnoty Niepodległych Państw, w skład której wchodzą: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Rosja, Tadżykistan, Turkmenistan, Ukraina i Uzbekistan.
W Rosji natomiast nadal dostępne są kanały takie jak Paramount Global, Nickelodeon, Nicktoons, Nick Jr., Paramount Channel, Paramount Comedy, część stacji skandynawskich czy niemiecki kanał Da Vinci.
Rosyjska telewizja – rządowe wytyczne
Rosyjskie media otrzymały nakaz publikowania informacji wyłącznie na podstawie źródeł rządowych. Sytuacja w Ukrainie musi być opisywana jako „specjalna operacja wojskowa”, a użycie słów takich jak „wojna” czy „inwazja” zostało zakazane.
Jesteśmy na Google News – Obserwuj to, co istotne w popkulturze.
Źródło: kultura.onet.pl