Amerykański wampir #6 – recenzja komiksu
Data premiery w Polsce: 16 marca 2016Amerykański wampir to jedna z najlepszych komiksowych serii grozy, ukazująca nową – odporną na promienie słoneczne – rasę wampirów. Pomysłodawcą cyklu jest niezawodny scenarzysty odświeżonego uniwersum Batmana, czyli Scott Snyder, a za warstwę graficzną odpowiada utalentowany rysownik Rafael Albuquerque. W szóstym zwartym tomie otrzymujemy aż dziesięć klimatycznych nowel, stworzonych przez cały legion znanych komiksowych artystów.
Amerykański wampir to jedna z najlepszych komiksowych serii grozy, ukazująca nową – odporną na promienie słoneczne – rasę wampirów. Pomysłodawcą cyklu jest niezawodny scenarzysty odświeżonego uniwersum Batmana, czyli Scott Snyder, a za warstwę graficzną odpowiada utalentowany rysownik Rafael Albuquerque. W szóstym zwartym tomie otrzymujemy aż dziesięć klimatycznych nowel, stworzonych przez cały legion znanych komiksowych artystów.
W otwierającej album opowieści (Długa droga do piekła) poznajemy parę młodych buntowników, których połączyła miłość, pełna namiętności i dzikich żądz. Billy Bob i Jolene po szalonej potańcówce zostają przemienieni w wampiry przez tajemniczą nieznajomą. Swą nową przerażającą formę postrzegają jako klątwę, przykrą chorobę. Wraz z butnym dzieciakiem przemierzają amerykańskie ziemie, kierując się do Las Vegas, gdzie ponoć znajduje się lekarstwo na wampiryzm. Śladem awanturników podąża znany z wcześniejszych zeszytów łowca krwiopijców, Travis Kidd. Mamy tu do czynienia z interesującą historią łącząca ze sobą tani romans, horror, czystą akcję z elementami dramatu społecznego. Zaskoczeniem jest to, iż odpowiedzialny za dynamiczne, efektowne rysunki Rafael Albuquerque jest również autorem wciągającego scenariusza owej opowieści.
Pozostałe nowele zebrane w woluminie prezentują się równie wyśmienicie. Nic w tym dziwnego, w końcu pośród artystów tworzących wspomniane dzieła znajdziemy same gorące nazwiska – Jasona Aarona (Skalp, Bękarty z południa), Grega Rucka (Lazarus, Gotham Central), Francesco Francaville (Batman. Mroczne odbicie) czy Jeffa Lemire’a (Opowieści z hrabstwa Essex). Ponownie przenosimy się do różnych burzliwych czasów z historii Stanów Zjednoczonych, choćby przybycia białych ludzi w XVI wieku, epoki Dzikiego Zachodu czy nieprzyjaznej kanadyjskiej dziczy.
Zaginiona kolonia Jasona Aarona koncentruje się wokół zaciekłej konfrontacji walecznych Indian z plemienia Chowanoke z krwiożerczymi wampirami. Brutalną nowelę dopełniają niezwykle przejrzyste i precyzyjne ilustracje Declana Shalveya. Przeklęte Kansas ze scenariuszem Rafaela Albuquerque i sugestywnymi rysunkami Ivo Milazzo to wyborne połączenie westernu, rodzinnych wartości i niezgorszej makabry. W Chciwości autorstwa Becky Cloonan powracamy do losów Skinnera Sweeta, który w rzeczonej opowieści zalicza swój romans z powstającą X muzą. Warto także podkreślić kapitalną historię Francesco Francavilli (Producenci) z jego budzącymi grozę ilustracjami skąpanymi w krwistej czerwieni, błękicie i czerni, Esencję życia Gail Simone (scenariusz) i Tule’a Lotaya (ilustracje), a także Kanadyjskiego wampira Jeffa Lemire’a i posługującego się charakterystyczną, nieco chaotyczną kreską Raya Fawkesa.
Szósty tom American Vampire vol. 6 należy postrzegać jako swoistą przerwę od głównego cyklu i możliwość wniesienia do uniwersum wykreowanego przez Scotta Snydera nowych elementów, po mistrzowsku podanych przez znanych artystów. Pierwszorzędne nowele utkane z krwi, koszmaru, dramatu nieszczęśników i pierwotnego strachu przed nieznanym. Najlepsza wizytówka komiksowego wampiryzmu.
Audiobooki w streamingu bez ograniczeń! Wybieraj spośród tysięcy tytułów!
Poznaj recenzenta
Mirosław SkrzydłoKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat