Bug. Tom 2 - recenzja komiksu
Data premiery w Polsce: 23 października 2019Drugi tom serii Bug pochodzącego z Bałkanów artysty komiksowego Enesa „Enki” Bilala kontynuuje wątki z wcześniejszej księgi. Astronauta Kameron Obb za sprawą złośliwego wirusa (tytułowy bug) przejął do swego umysłu całą wiedzę z Internetu. Stał się w ten sposób najbardziej pożądaną i niemal najważniejszą osobą w futurystycznym świecie, a jego śladem pożądają agenci wysłani przez tamtejsze mocarstwa. Ocalenie siebie i swej córki przed niechybną zgubą będzie dla niego niezwykle trudnym zadaniem.
Drugi tom serii Bug pochodzącego z Bałkanów artysty komiksowego Enesa „Enki” Bilala kontynuuje wątki z wcześniejszej księgi. Astronauta Kameron Obb za sprawą złośliwego wirusa (tytułowy bug) przejął do swego umysłu całą wiedzę z Internetu. Stał się w ten sposób najbardziej pożądaną i niemal najważniejszą osobą w futurystycznym świecie, a jego śladem pożądają agenci wysłani przez tamtejsze mocarstwa. Ocalenie siebie i swej córki przed niechybną zgubą będzie dla niego niezwykle trudnym zadaniem.
Urodzony w byłej Jugosławii Enki Bilal, który w wieku dziesięciu lat wyemigrował z rodzicami do Francji, to jedna z najjaśniejszych gwiazd europejskiej sztuki komiksowej. Ma na swoim koncie kilka bardzo udanych i wartościowych albumów, na czele z wyśmienitą Trylogią Nikopola, Tetralogią potwora oraz Kolorem powietrza. Warto zwrócić uwagę na postapokaliptyczną wersję Romeo i Julii Williama Szekspira (Julia & Roem), a także kolejną niepokojącą wizję świata przyszłości, zatytułowaną Animal’z. Odnotować też należy jego ilustracje w komiksach: Legendy naszych czasów i Fins de siècle: Falangi Czarnego Porządku, do których scenariusze napisał sam Pierre Christin (Valerian). Enki Bilal może też poszczycić się romansem z X muzą – był reżyserem i scenarzystą pełnometrażowej animacji komputerowej Immortal: Kobieta pułapka na podstawie wspomnianej Trylogii Nikopola.
W swoich błyskotliwych dziełach frankofoński artysta porusza problemy współczesnego świata – konflikty zbrojne, upadek wartości wyższych i cywilizowanego świata, ślepą wiarę w technologię XXI wieku, wizje naszej rzeczywistości po różnych klęskach żywiołowych i wojnach, a także filozoficzne, mesjanistyczne i religijne tematy. Owe wątki znajdziemy w recenzowanym albumie, który bezbłędnie ukazuje ludzką paranoję po utracie wszystkich danych z przestrzeni wirtualnej. Świat niedalekiej przyszłości (akcja opowieści rozgrywa się w 2041 roku) jest całkowicie uzależniony od wszechobecnej sieci, a próby jej odzyskania są jedyną szansą na ocalenie państw i całych systemów społecznych. Dlatego też schwytanie nieszczęsnego Kamerona Obba wydaje się priorytetową misją, która może zapewnić danemu mocarstwu hegemonię na świecie. W tym całym szaleństwie bohaterowi serii zależy na najważniejszym – na odnalezieniu i ocaleniu przed agresorami ukochanej córki.
Mocnym punktem recenzowanego dzieła jest ukazanie nowych państw i ich władców. Wystarczy przywołać Kalifat Gibraltaru, Wielki Paryż czy neomarksistów zamieszkujących w monumentalnym Wiecznym Domu. Twórca Koloru powietrza kontynuuje wątek tajemniczych niebieskich plam, które pojawiły się na twarzy Kamerona i jego towarzyszki podróży (Junii), a także rozwija historie poszczególnych bohaterów, których w recenzowanym komiksie znajdziemy bez liku. Dobrze nakreślona została postać wyzwolonej córki Kamerona, Gemmy, okaleczonego, walczącego o życie Amina czy oddanej Junii. Należy przy tym zauważyć, iż kilka postaci pojawia się ledwie epizodycznie, a ich losy aż proszą się o satysfakcjonujące rozwinięcie (vide: 97-letni neonacjonalista, Bunifaziu Angelini czy wpływowy lobbysta, Paul Kariss). Bilal serwuje nam kilka wybornych twistów fabularnych i trzymających w napięciu wydarzeń, których ciąg dalszy znajdziemy w kolejnej księdze Buga.
Realistyczna kreska Francuza, doskonałe operowanie barwą, cieniowaniem oraz spektakularne budynki i architektura futurystycznych miast należy uznać za najmocniejsze akcenty warstwy graficznej recenzowanego albumu. Dodajmy do tego ciemne i zimne barwy, które potęgują niemoc mieszkańców Ziemi, ogólny chaos, wystrzałową okładkę i charakterystyczny wygląd poszczególnych postaci, a otrzymamy komiks wart uwagi i bliższego poznania.
Poznaj recenzenta
Mirosław SkrzydłoNajlepsze z 24h
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1986, kończy 38 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1984, kończy 40 lat