„Catwoman: Rzymskie wakacje”: Kotka w Italii – recenzja
Data premiery w Polsce: 22 listopada 2024Duet Jeph Loeb i Tim Sale prezentują kolejną historię z uniwersum Batmana. Oceniamy komiks Catwoman: Rzymskie wakacje.
Duet Jeph Loeb i Tim Sale prezentują kolejną historię z uniwersum Batmana. Oceniamy komiks Catwoman: Rzymskie wakacje.
Catwoman: Rzymskie wakacje dopowiada wątek Kobiety-Kot z monumentalnej sagi Jepha Loeba (scenariusz) i ilustratora Tima Sale'a pt. Batman: Długie Halloween, przenosząc zręczną przestępczynię do włoskiej scenerii. Zamówcie pizzę na cienkim cieście z mozzarellą i oliwkami, włączcie największe przeboje Erosa Ramazzottiego, przypomnijcie sobie jakiś gangsterski klasyk rozgrywający się na Półwyspie Apenińskim, po czym zanurzcie się w lekturze niniejszego albumu. Gwarantuję masę wrażeń i kilka szczerych uśmiechów.
Pokuszę się o dość odważne stwierdzenie, które może oburzyć wiernych miłośników mitologii ikonicznego Batmana: Obok nieobliczalnego Jokera to właśnie Kobieta-Kot jest najbardziej popularną przeciwniczką Człowieka-Nietoperza. Świadczy o tym jej częste pojawianie się w ekranizacjach filmowych owej komiksowej epopei. Począwszy od spektakularnego występu w niedorzecznej adaptacji "Batman zbawia świat" (przerysowana Lee Ann Meriwether) z 1966 roku, przez klimatyczny Powrót Batmana Tima Burtona (seksowna Michelle Pfeiffer), a skończywszy na Mroczny Rycerz powstaje Christophera Nolana (wiarygodna Anne Hathaway), nie wspominając o szeregu animacji z ostatnich trzech dekad. Warto odnotować, że drapieżna złodziejka doczekała się własnego - niestety wyjątkowo słabego i pozbawionego przysłowiowego pazura - filmu (Catwoman) z Halle Berry w roli tytułowej.
[image-browser playlist="581733" suggest=""]
Efektywnie wypadają komiksy, w których pojawia się słynna kryminalistka o naturze jadowitej femme fatale. W pochodzącej z 1950 roku noweli graficznej "Tajne życie Catwoman" autorstwa nieodżałowanego duetu Bill Finger (scenariusz) i Bob Kane (rysunki) Kobieta-Kot traci pamięć, w konsekwencji czego postanawia pomóc Batmanowi i policji w schwytaniu szajki bandytów pod komendą zamaskowanego Pana X. Ciekawym konceptem okazało się ukazanie Seliny Kyle jako przykładnej obywatelki, a na uznanie zasługuje jej pierwotny, obecnie nieco archaiczny strój. Z najnowszych albumów warto odnotować samodzielny występ złodziejki w opowieści kryminalnej "Selina's Big Score" Darwyna Cooke'a. Komiks wyróżnia się na tle innych historii z uniwersum Batmana paletą barwnych - pozbawionych złowieszczego alter ego - postaci drugoplanowych, wartką akcją i sylwetką samej Seliny, niespodziewanie ukazanej w ramionach innego kochanka. Swoje gościnne występy Kocica zaliczyła również w klasycznych powieściach graficznych Franka Millera: "Batman: Rok pierwszy" i "Powrót Mrocznego Rycerza", w której to spotykamy ją jako sędziwą szefową ekskluzywnych dam do towarzystwa. W tej kategorii niepodzielnie króluje recenzowany album, stanowiący idealną mieszankę groteski, kryminału, sensacji, romansu, a nawet taniego slapsticku.
Czytaj również: "Avengers": komiks na podstawie filmu
Po dramatycznych wydarzeniach rozgrywających się w Długim Halloween Catwoman przybywa do Włoch w celu poznania swego pochodzenia i odkrycia tożsamości rodziców, którzy lata temu ją odtrącili i porzucili. Jej towarzyszem podróży oraz pomagierem w walce z mafią zostaje Edward Nigma, lepiej znany jako Riddler – Człowiek-Zagadka. Tuż po przylocie na słoneczną Sycylię Selina poznaje przystojnego i postawnego płatnego mordercę, Don Verinniego. Szybko okazuje się, iż protagonistka komiksu musi zważać na otaczających ją złoczyńców, a jeden z jej wspólników jest w rzeczywistości szemranym zdrajcą. Z czasem do gry dołączają inni przestępcy z uniwersum DC, na czele z Cheetah, której pojedynek z Kobietą-Kot w ruinach Koloseum stanowi osłodę świetnie wyważonej miniserii. Niczym w rasowym kryminale co chwila pojawiają się kolejne poszlaki - a dokładnie elementy wyposażenia złoczyńców: Jokera, Stracha na Wróble i Mr. Freeza, natomiast samo rozwiązanie sprawnej intrygi powinno ukontentować wszystkich czytelników uwielbiających niekonwencjonalne opowieści. Kluczowe w całej fabule okazują się kolejne reminiscencje Catwoman oraz jej zwidy i omamy, w których częstokroć pojawia się Mroczny Rycerz.
[image-browser playlist="581734" suggest=""]
Rysunki Tima Sale'a idealnie współgrają ze scenariuszem Jepha Loeba. Obaj artyści rozumieją się praktycznie bez słów i tworzą jedne z najbardziej przykuwających oko i interesujących opowieści z mitologii Batmana. W niniejszym albumie ilustrator świetnie oddaje pokraczną naturę Eddiego, stanowiącą urocze połączenie niegroźnego gawędziarza-erotomana z komediowym wcieleniem Bustera Keatona. Jego nieznośne zachowanie, ciągłe przymilanie się do Seliny i jej brutalne reakcje na owe ekscesy dostarczają sporą dawkę komizmu sytuacyjnego. Sale nie ma problemu z nagłym przejściem z groteski w rasowy thriller oraz dynamizmem starć antybohaterki z adwersarzami. Wspaniale wyszły okładki poszczególnych zeszytów, utrzymane w starej, klimatycznej stylistyce, a całość dopełnia ponura kolorystyka Dave'a Stewarta.
Czytaj również: Kim jest Deadpool?
Rzymskie wakacje nie są może tak przełomowym komiksem jak pozostałe części trylogii graficznej Sale'a i Loeba, ale - z całą pewnością - stanowią bardzo dobry album ze świata Człowieka-Nietoperza. Brawa należą się za uczynienie główną bohaterką historii Kobiety-Kot, oddanie ducha gangsterskiej przypowieści o zemście, odkupieniu i poświęceniu oraz rozbrajające dialogi pomiędzy panną Kyle a Riddlerem.
Poznaj recenzenta
Marcin ZwierzchowskiKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat