Cinder – recenzja książki
Data premiery w Polsce: 22 listopada 2017W literaturze młodzieżowej moda na powracanie do klasycznych baśni nie mija. Były już opowieści fantasy, więc teraz przyszła pora na sci-fi i baśniowo-futurystyczną opowieść o Kopciuszku.
W literaturze młodzieżowej moda na powracanie do klasycznych baśni nie mija. Były już opowieści fantasy, więc teraz przyszła pora na sci-fi i baśniowo-futurystyczną opowieść o Kopciuszku.
Marissa Meyer to amerykańska pisarka z pierwszego miejsca listy bestsellerów NewYork Timesa. Autorka powieści Bez serca oraz czterotomowej Sagi księżycowej. Pierwszy tom serii Cinder rozgrywa się na ulicach opanowanego zarazą Nowego Pekinu, w świecie, w który zamieszkują ludzie i androidy. To historia nastoletniej Cinder, która jest utalentowanym mechanikiem.
W książce Meyer wyraźnie widoczne są inspiracje baśnią o Kopciuszku. Główna bohaterka jest sierotą, wychowywaną przez złowrogą macochę. Podczas gdy jej dwie przyrodnie siostry zajęte są przygotowaniami do balu, Cinder musi pracować, aby utrzymać rodzinę – przynajmniej dopóki nie pozna przystojnego księcia Kaia. Na tym jednak podobieństwa do klasycznej historii się kończą. Autorka zastosowała dużo innowacji i w rezultacie wykreowała nowy, interesujący świat przyszłości. Nowy Pekin to miejsce, w którym ludzie żyją obok androidów i cyborgów.
Autorka delikatnie zarysowuje historię, dzięki czemu czytelnik nie czuje, jakby znalazł się w obcym świecie. Chociaż momentami mogła dodać parę szczegółów – chociażby to, jakie były przyczyny wybuchu IV wojny światowej. Brakowało również więcej informacji na temat rasy Księżycowych, bo po za tym, że mają niezwykłe zdolności umysłowe niewiele wiadomo o chociażby ich życiu na Księżycu. Cinder to dopiero pierwsza część sagi, więc jest szansa, że kolejne tomy rozwiną poszczególne wątki.
Autorce udało się wykreować wielu fantastycznych bohaterów. Cinder to jedna z ciekawszych postaci żeńskich jakie można spotkać w młodzieżowych sagach. Nie jest to kolejna dama w opresji. To silna dziewczyna, która potrafi zadbać nie tylko o siebie, ale również o innych. Nie jest to bohaterka wyidealizowana. To dziewczyna, która pragnie akceptacji, a przez to, że jest cyborgiem traktowana jest jako obywatel drugiej kategorii. Trzecioosobowa narracja pozwala również bliżej poznać księcia Kaia, który okazuje się bardzo rozważny i spokojny. To młody władca, który stara się z całych sił sprawować sprawiedliwe rządy.
Dla osób, które przeczytały niejedną książkę z tego gatunku, pewne wątki mogą być zbyt przewidywalne. Nie zmienia to jednak faktu, że książka jest napisana dobrym językiem i mimo swojej przewidywalności potrafi zaangażować czytelnika.
Źródło: fot. Papierowy Księżyc
Poznaj recenzenta
Jagoda KickaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat