Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
6/10

Człowiek z magicznym pudełkiem – recenzja filmu

Polski film science fiction? Tak, to jest możliwe, bo tym właśnie jest Człowiek z magicznym pudełkiem w reżyserii Bodo Koxa. Czy warto obejrzeć?

Człowiek z magicznym pudełkiem to nie lada wyzwanie w polskim kinie, bo jak zrobić poprawne, inteligentne kino science fiction bez większego budżetu? Historia kina pokazała, że takie rzeczy są możliwe i wykonalne. Reżyser tworzy film ciekawy, który pokazuje futurystyczną i dość przygnębiającą wizję naszego kraju w przyszłości. Udaje mu się zachować umiar w każdym detalu, bo wiedząc, na ile sobie może pozwolić, nie szarżuje i nie wprowadza mało realistycznych rozwiązań. Kwestie technologii są wiarygodne i w wielu momentach można odnieść wrażenie, że stają się ewolucją od tego, co istnieje naprawdę. Podobnie zresztą dzieje się w przedstawieniu sytuacji społeczno-politycznej, która z jednej strony wpisuje się w trend przedstawiania świata opartego na korporacjach i rządzie trzymającym wszystko żelazną ręką, z drugiej tworzy związek z tym, jak może wyglądać ewolucja wojny z terroryzmem. Nie wszystko jednak wychodzi reżyserowi w sprawnym łączeniu tego w spójną całość, ale i tak, próba zasługuje na uznanie.

Tak naprawdę najjaśniejszym punktem jest para aktorów – Piotr Polak i Olga Bołądź, których romans stoi w centrum tej historii. Widać, że Bodo Kox ma rękę do aktorów, bo prowadzi ich kapitalnie. Oboje tworzą postacie wyraziste, ciekawe i nacechowane emocjonalnie, a zarazem tak zgoła odmienne, że intrygujące. Problem zaczyna się w momencie opowiadania historii ich romansu, który oparty jest na skrótowości, kiczowatej symbolice, chaotyczności i braku serca. Tak jak kreacje aktorów trochę nadrabiają te kwestie, niektórych zabiegów reżysera i horrendalnie mało przekonującej budowy relacji pomiędzy dwoma ludźmi po prostu nie da się w żaden sposób uratować. Romans jest przede wszystkim źle rozpisany, bo brakuje w nim subtelności, niuansów emocjonalnej i wiarygodności. Ta w tego typu wątku jest kluczowa. Po prostu brakuje uczucia w tej romantycznej relacji.

Zresztą choć Człowiek z magicznym pudełkiem potrafi zaintrygować, zaciekawić i na pewno dobrze się ogląda próby Bodo Koxa, często są to działanie bardzo nieudane. Podobnie jak w Dziewczynie z szafy można odnieść wrażenie, że twórca ma problem ze spójnym opowiadaniem historii, gdzie to wszystko wyjdzie ponad schematy i pokaże jakiś głębszy cel. Dlatego też szybko można odnieść wrażenie, że nowa produkcja reżysera bardzo powierzchownie porusza temat, nie pozwalając rozwinąć potencjału. Szczególnie, że da się dostrzec zbyt mocne inspiracje pewnymi zachodnimi tytułami oraz zbyt dużą liczbę wątków, które są zaledwie liźnięte. Tworzy to chaotyczny i bardzo ogólnikowy film, którego ewentualna głębia znika pod zabiegami reżysera, których nie da się kupić.

Znasz ten film?

Oceń, jak Ci się podobał:

0,0

Człowiek z magicznym pudełkiem nie jest złym filmem, bo mamy do czynienia z naprawdę solidną i wzbudzającą zainteresowanie próbą stworzenia mądrego kina science fiction w Polsce. Problem polega na tym, że po seansie nic nie zostaje z nami poza wrażeniem, że ten film jest zarazem o wszystkim i o niczym.

Źródło: zdjęcie główne: Bartosz Mrozowski/Alter Ego Pictures
 

 

Poznaj recenzenta

Adam Siennica
Zastępca redaktora naczelnego naEKRANIE,pl. Dziennikarz z zamiłowania. Fan Gwiezdnych Wojen od ponad 20 lat, wychowywał się na chińskim kung fu, kreskówkach i filmach z dużymi potworami. Nie stroni od żadnego gatunku w kinie i telewizji. Choć boi się oglądać horrory. Uwielbia efekciarskie superprodukcje, komedie z mądrym, uniwersalnym humorem i inteligentne kino. Najważniejsze w filmach i serialach są emocje. Prywatnie lubi fotografować i kolekcjonować gadżety ze Star Wars.

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
0 -

Plotka: Niespodziewani bohaterowie w Avengers 4?…

Jim Starlin, twórca komiksowej postaci Thanosa, wypowiedział się w sprawie nadchodzącego filmu Avengers 4. Czyżbyśmy…

Michalina Reda
0 -

Fani żałują, że Deadpool nie pojawił…

Twórcy filmu Deadpool niejednokrotnie udowodnili, że wiedzą, na czym polega nietypowa promocja, w związku z…

Michał Kujawiński
spoilery
0 -

Scena po napisach filmu Deadpool 2…

W jednym z wywiadów, scenarzyści filmu Deadpool 2 potwierdzili, że fenomenalna scena po napisach należy…

Dawid Muszyński
breaking
0 -

Legendy Polskie trafią do kin

Podczas Pyrkonu Tomasz Bagiński wspólnie z Allegro ogłosił informację o dalszych losach Legend Polskich.

Michalina Reda
0 -

Avengers: Wojna bez granic – Robert…

Robert Downey Jr. podzielił się nowym zakulisowym klipem z planu filmu Avengers: Wojna bez granic.…

Michalina Reda
0 -

Kto jest silniejszy – Colossus czy…

Stefan Kapicic, który w filmie Deadpool wciela się w Colossusa, ocenia możliwości potencjalnych przeciwników. Czy…

Co o tym sądzisz?