Głęboka woda – Sezon 1
Magdalena Łazarkiewicz ma swoim koncie pracę przy co najmniej dwóch niezłych rodzimych serialach - Ekipie i "Marzeniach do spełnienia". Tym razem podjęła się zrealizowania 13-sto odcinkowego serialu pt. Głęboka woda, współfinansowanego przez UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Magdalena Łazarkiewicz ma swoim koncie pracę przy co najmniej dwóch niezłych rodzimych serialach - Ekipie i "Marzeniach do spełnienia". Tym razem podjęła się zrealizowania 13-sto odcinkowego serialu pt. Głęboka woda, współfinansowanego przez UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Serial opowiada o pracownikach miejskiego ośrodka pomocy społecznej, a poszczególne odcinki przedstawiają historie innych podopiecznego ośrodka. Na warsztat brane są trudne problemy prosto z życia - przemoc w rodzinie, bezdomność, alkoholizm, narkomania, wykorzystywanie seksualne, brak należytej opieki.
W poszczególnych odcinkach bohaterowie serialu starają się pomagać swoim podopiecznym, czasami wbrew ich woli. Być może serial jest trochę zbyt wygładzony, a pomoc społeczna pokazana w sposób lekko rozmijający się z prawdą, ale nie na tyle, by odstraszać widza i przestać być atrakcyjnym. A tego ostatniego nie sposób Głębokiej wodzie odmówić - jest bardzo oryginalna, opowiada przecież o pracy, która jest wyjątkowo trudna, często niewdzięczna. To nie jest praca, którą wykonuje się od 8.00 do 16.00 - stąd problemy zabiera się ze sobą do domu. Bądź też trzeba zostać po godzinach i nikt za to nie płaci. Nie zawsze można liczyć na wdzięczność tych, którym się pomaga. A system też nie ułatwia - nasi bohaterowie często stają przed ścianą przepisów, które zamiast ułatwiać im pracę, wiążą ręce. Nie ma tu prostych odpowiedzi, ani moralizatorstwa, jest za to kawał życia, z jego brudem, okrucieństwem i próby ocalenia człowieczeństwa, czasem mimo wszystko.
W obsadzie znalazła się m. in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska. Wciela się w postać byłej dyrektorki MOPS-u, ustępującej miejsca młodszemu koledze. Aktorka dawno niewidziana na małym ekranie, a szkoda - każde jej pojawienie to uczta dla oka. W rolę jej następcy wcielił się Marcin Dorociński, jego Wiktor Okulicki to człowiek, który zna system i nie waha się czasem nagiąć prawo, by pomóc. Dorociński z każdą rolą utwierdza mnie w przekonaniu, że jest jednym z najlepszych polskich aktorów swojego pokolenia. Mimo swoich warunków nie dał się zaszufladkować w roli amanta... na szczęście. W swojej oszczędnej grze przypomina mi dawną gwiazdę amerykańskiego kina, Humprey'a Bogarta. Ma w sobie tę niewiarygodną charyzmę, która emanuje z ekranu.
Partneruje mu Katarzyna Maciąg w roli Miki, młodej idealistki, którą poznajemy w momencie, gdy postanawia zostawić pracę i wyjechać z kraju. Przyznam, że Katarzynę Maciąg dotąd kojarzyłam tylko z produkcji TVN pt. "Teraz albo nigdy" i - szczerze mówiąc - niespecjalnie mnie w tej kreacji porwała. Tu jednak dzielnie stawała u boku takich aktorów jak Budzisz-Krzyżanowska, Dorociński, czy Klubowicz. Radziła sobie naprawdę świetnie. Wśród pracowników ośrodka znadziemy także Agnieszkę Podsiadlik, Piotra Nowaka i Małgorzatę Buczkowską. Gościnnie pojawia się dodatkowo plejada polskich aktorów - wśród nich m. in. Dominika Ostałowska, Ewa Szykulska, Jerzy Grałek, Bartłomiej Topa, Dorota Pomykała, Jowita Budnik, Wiesław Komasa.
[image-browser playlist="603759" suggest=""]©2011 TVP
Podsumowując, ciekawy scenariusz, świetna obsada i kawał dobrej filmowej roboty. Do tego fantastyczna piosenka w czołówce, "I Bugged Your Brain" Marii Komasy i Antoniego Komasy-Lazarkiewicza.
Ocena: 8/10
Źródło: fot. ©2011 TVP
Poznaj recenzenta
Joanna RokoszDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1996, kończy 28 lat
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1948, kończy 76 lat
ur. 1937, kończy 87 lat
ur. 1982, kończy 42 lat