Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Ocena recenzenta:
10/10

Joseph Conrad i narodziny globalnego świata – recenzja książki

Konrada Korzeniowskiego można śmiało określić mianem naszego człowieka w wielkim świecie. Znany podróżnik, bardzo popularny za granicą. W Polsce niestety nie jest zbyt znany. Śladami Conrada, niezwykłego podróżnika i awanturnika podąża Maya Jasanoff.

Jądro ciemności, które zekranizował Francis Ford Coppola i nakręcił Czas Apokalipsy, omawiane jest w szkołach. Nieco mniej znane, ale także goszczące w polskiej świadomości czytelniczej powieści to Lord Jim i Tajny agent. Są to zaledwie trzy książki z olbrzymiego dorobku literackiego Konrada Korzeniowskiego. Mało miejsca poświęca się postaci samego autora, a jego biografia mogłaby spokojnie posłużyć za scenariusz filmowy. Zatem przez chwilę pochylmy się nad losami naszego pisarza, które serwuje nam Maya Jasanoff.

Konrad Korzeniowski, piszący swoje książki jako Joseph Conrad, był prawdziwym obywatelem świata, tragicznie rozerwanym pomiędzy wieloma narodowościami, dotknięty boleśnie przez tragiczne losy Polski, których był świadkiem.  Pochodził z Polski, mówił po francusku, został kapitanem brytyjskiej floty cywilnej i w duchu czuł się Brytyjczykiem, jednocześnie nigdy nie zapominając o swojej ojczyźnie.

Joseph Conrad i narodziny globalnego świata - okładka
Źródło: Wyd. Poznańskie

Conrad nie miał łatwego startu w życiu. Dzieciństwo jego upłynęło na tułaczce i żałobie. Mały Conrad był świadkiem tego, jak kolejne mocarstwa przyczyniały się do unicestwienia Polski. Rodzice i dziadek zadbali, żeby przesiąkł patriotyzmem i idealizmem. To swoiste obciążenie sprawiło, że do końca nie wyzbył się pewnego rodzaju smutku.  Był naocznym świadkiem końca pewnej epoki i narodzin zupełnie nowego świata i nie mam tu na myśli jedynie Polski.

W tym momencie warto się przez chwilę zatrzymać nad drugą częścią tytułu biografii Joseph Conrad i narodziny globalnego świata . Conrada można śmiało określić mianem wizjonera. Podczas podróży Conrad był świadkiem nadużyć, okrucieństw nie do opisania i chciwości białego człowieka. Był również świadkiem nabierającej rozpędu rewolucji technicznej i przemysłowej XIX wieku i czynnym uczestnikiem globalizacji. Chyba nikt tak jak on nie zdawał sobie sprawy z tego jak trudne będzie spotkanie kultur wschodu i zachodu.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Maya Jasanoff opisała dzieje Conrada po mistrzowsku. Książkę czyta się szybko i wciąga niczym najlepsza powieść. Przyznam, że dawno nie czytałam tak dobrej biografii. Życie Conrada jest wdzięcznym materiałem do napisania książki, ale Jasanoff oprócz przedstawienia czytelnikowi tego arcyciekawego życia potrafiła swoim warsztatem literackim przekazać tę całą atmosferę, za którą kochamy książki podróżnicze. Książki samego Conrada nie są łatwe w odbiorze i czyta się je dość ciężko, tym bardziej należy się cieszyć, że powstała taka książka.

Źródło: fot. Wyd. Poznańskie
 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
Plotka
-

X-Men i Deadpool w MCU? Co…

20 marca o godzinie 17:02 w życie wchodzi umowa, na mocy której 21st Century Fox…

Norbert Zaskórski
-

Diuna 1984 vs Diuna 2020 –…

Świat kina doczekał się już jednego widowiska na podstawie książki Diuna. Natomiast w 2020 roku…

Michał Kujawiński
-

Avengers: Koniec gry – wyciekły kolejne…

Kolejne materiały promujące film Avengers: Koniec gry trafiły do sieci. Przedstawiają one tytułowych bohaterów i…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – zwiastuny filmu…

Joe Russo, współreżyser Avengers: Koniec gry potwierdził, żeby nie ufać zwiastunom. Wyjaśnił ich podejście do…

Adam Siennica
-

Stranger Things – pełny zwiastun 3.…

Netflix niespodziewanie opublikował pełny zwiastun 3. sezonu Stranger Things. Poznajemy szczegóły!

Adam Siennica
-

Pewnego razu… w Hollywood – zwiastun…

Quentin Tarantino po raz kolejny zebrał gwiazdorską obsadę. Zwiastun Pewnego razu... w Hollywood pokazuje pierwsze…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.