Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
10/10

Joseph Conrad i narodziny globalnego świata – recenzja książki

Konrada Korzeniowskiego można śmiało określić mianem naszego człowieka w wielkim świecie. Znany podróżnik, bardzo popularny za granicą. W Polsce niestety nie jest zbyt znany. Śladami Conrada, niezwykłego podróżnika i awanturnika podąża Maya Jasanoff.

Jądro ciemności, które zekranizował Francis Ford Coppola i nakręcił Czas Apokalipsy, omawiane jest w szkołach. Nieco mniej znane, ale także goszczące w polskiej świadomości czytelniczej powieści to Lord Jim i Tajny agent. Są to zaledwie trzy książki z olbrzymiego dorobku literackiego Konrada Korzeniowskiego. Mało miejsca poświęca się postaci samego autora, a jego biografia mogłaby spokojnie posłużyć za scenariusz filmowy. Zatem przez chwilę pochylmy się nad losami naszego pisarza, które serwuje nam Maya Jasanoff.

Konrad Korzeniowski, piszący swoje książki jako Joseph Conrad, był prawdziwym obywatelem świata, tragicznie rozerwanym pomiędzy wieloma narodowościami, dotknięty boleśnie przez tragiczne losy Polski, których był świadkiem.  Pochodził z Polski, mówił po francusku, został kapitanem brytyjskiej floty cywilnej i w duchu czuł się Brytyjczykiem, jednocześnie nigdy nie zapominając o swojej ojczyźnie.

Joseph Conrad i narodziny globalnego świata - okładka
Źródło: Wyd. Poznańskie

Conrad nie miał łatwego startu w życiu. Dzieciństwo jego upłynęło na tułaczce i żałobie. Mały Conrad był świadkiem tego, jak kolejne mocarstwa przyczyniały się do unicestwienia Polski. Rodzice i dziadek zadbali, żeby przesiąkł patriotyzmem i idealizmem. To swoiste obciążenie sprawiło, że do końca nie wyzbył się pewnego rodzaju smutku.  Był naocznym świadkiem końca pewnej epoki i narodzin zupełnie nowego świata i nie mam tu na myśli jedynie Polski.

W tym momencie warto się przez chwilę zatrzymać nad drugą częścią tytułu biografii Joseph Conrad i narodziny globalnego świata . Conrada można śmiało określić mianem wizjonera. Podczas podróży Conrad był świadkiem nadużyć, okrucieństw nie do opisania i chciwości białego człowieka. Był również świadkiem nabierającej rozpędu rewolucji technicznej i przemysłowej XIX wieku i czynnym uczestnikiem globalizacji. Chyba nikt tak jak on nie zdawał sobie sprawy z tego jak trudne będzie spotkanie kultur wschodu i zachodu.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Maya Jasanoff opisała dzieje Conrada po mistrzowsku. Książkę czyta się szybko i wciąga niczym najlepsza powieść. Przyznam, że dawno nie czytałam tak dobrej biografii. Życie Conrada jest wdzięcznym materiałem do napisania książki, ale Jasanoff oprócz przedstawienia czytelnikowi tego arcyciekawego życia potrafiła swoim warsztatem literackim przekazać tę całą atmosferę, za którą kochamy książki podróżnicze. Książki samego Conrada nie są łatwe w odbiorze i czyta się je dość ciężko, tym bardziej należy się cieszyć, że powstała taka książka.

Źródło: fot. Wyd. Poznańskie

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

Kapitan Marvel – nowe zdjęcie superbohaterki…

Kapitan Marvel wejdzie na ekrany kin w marcu tego roku, a w sieci pojawiają się…

Adam Siennica
-

Netflix – seriale i filmy na…

Netflix przygotował dla swoich subskrybentów atrakcyjny luty. Nowe seriale i filmy na luty 2019 to…

spoilery
-

Arrow: sezon 7, odcinek 10 –…

Po miesięcznej przerwie nasza ulubiona Strzała wróciła na ekrany. Właściwie można powiedzieć, że dwie, ponieważ…

Ocena recenzenta:
3
Adam Siennica
-

Wybrano najbardziej pożądane seriale na świecie.…

Przyznano nagrody dla najbardziej pożądanych seriali na świecie, czyli takich, na których kolejne odcinki widzowie…

Adam Siennica
-

Star Wars Celebration 2019 – oficjalny…

Rusza promocja Star Wars Celebration 2019, czyli imprezy organizowanej przez Lucasfilm dla fanów Gwiezdnych Wojen.

Michalina Reda
-

Supergirl – oto Lex Luthor z…

Lex Luthor pojawi się w serialu Supergirl. Zobaczcie pierwsze zdjęcie bohatera, w którego wciela się…

Co o tym sądzisz?