Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
7/10

Księżycówka. Tom 1 – recenzja komiksu

Księżycówka łączy interesujący okres prohibicji w Stanach Zjednoczonych z gangstersko-nadnaturalną fabułą. Oceniamy.

Brian Azzarello i Eduardo Risso to uznany duet artystów, któremu zawdzięczamy między innymi serię 100 naboi. Tym razem stworzyli opowieść dla Image Comics, mając w pełni kontrolę nad serią. Pierwszy tom Księżycówki jednak nie w pełni spełnia oczekiwania, choć odnajdujemy tu echa ich wcześniejszych opowieści.

Artyści przenoszą nas mniej więcej do lat 20. ubiegłego wieku do objętych prohibicją Stanów Zjednoczonych. To także czas rozwijającej się gangsterki wykorzystujących ludzkie potrzeby napicia się, by rozkręcać nielegalny biznes. Gdy szefostwo mafii dowiaduje się, że w górach pędzi się wybitną księżycówkę, wysyła tam swojego człowieka, by załatwił sprawę regularnych dostaw. Niestety dla Lou Pirlo miejscowi wcale nie zamierzają współpracować. Dodatkowo na miejscu natrafia na niebezpieczną tajemnicę: pojawiają się okaleczone trupy i ślady olbrzymiej bestii.

Twórcy głównym bohaterem uczynili miejskiego elegancika, gangstera w dużej mierze tylko z nazwy, za to bez wątpienia alkoholika i kobieciarza z przeszłością. Jego zderzenie z „prostymi” mieszkańcami amerykańskiej prowincji stanowi jedno z kół zamachowych fabuły. Na dokładkę, im bardziej rozwija się historia, tym bardziej Lou znajduje się w kleszczach pomiędzy mafijnym szefostwem i bimbrownikami, a na dokładkę buszująca w lasach bestia zaczyna także zacieśniać krąg wokół niego. W efekcie, choć niespecjalnie da się go lubić, to zdecydowanie zaczyna mu się współczuć.

W Księżycówce nieźle zostały oddane realia epoki, a na korzyść działa także kontrast pomiędzy wielkomiejskimi mafiosami a wiejskimi chłopakami z dalekiej prowincji. Dzieje się tak nie tylko za sprawą scenariusza, ale też świetnych rysunków Risso; chyba najmocniejszego elementu całej opowieści. Prosta acz wyrazista kreska, umiejętnie dobrane kolory i kadrowanie sprawiają, że opowieść żyje, a dramatyczne wydarzenia są odpowiednio uwypuklone. I, paradoksalnie, choć Risso nie przeładowuje plansz i oszczędnie przedstawia historię, to w jego rysunkach odnajdziemy wiele detali budujących nastrój.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Najsłabiej w Księżycówce wypada wątek nadnaturalny. W zamierzeniach miał być zapewne osią fabuły, ale jak na razie wypada dość słabo. To dość schematyczna, wykorzystująca zgrane motywy opowieść, która nie potrafi na dłużą metę zaskakiwać. Finał tomu daje co prawda nadzieję, że w kontynuacji doczekamy się mocniejszych akcentów, ale to dopiero pieśń przyszłości. Na razie jest średnio.

Pierwszy tom Księżycówki to klimatyczna historia utrzymana w klimatach retro z domieszką wątków fantastycznych. Twardzi faceci, piękne kobiety i nieco zagubiony bohater stanowią niezłą mieszankę, która daje satysfakcję podczas lektury.

Źródło: fot. Mucha Comics

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

MCU – plakaty wszystkich filmów Kinowego…

Kinowe Uniwersum Marvela rokrocznie tylko się rozrasta, a wraz z kolejnymi filmami i serialami światło…

Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Anton Volkov z popularnego portalu Trailer Track odnalazł nowe informacje na temat Avengers: Koniec gry.…

Michalina Reda
-

Shazam! – są pierwsze recenzje. Krytycy…

Shazam! wejdzie na ekrany kin w przyszłym miesiącu a do sieci spłynęły już pierwsze -…

Michalina Reda
-

Thanos jako kobieta? Zobacz świetny cosplay

Thanos to potężny złoczyńca MCU, z którym ponownie zmierzą się superbohaterowie. Jedna z fanek zaproponowała…

Michalina Reda
-

Shazam! – Zachary Levi bronił Kapitan…

Kiedy Kapitan Marvel była atakowana przez trolli internetowych, Zachary Levi, odtwórca roli Shazama, stanął w…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – zdjęcia zabawek…

Do sieci trafiły kolejne materiały promujące Avengers: Koniec gry. Premiera w kwietniu.

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.