Lady Sapiens. Prawdziwa prehistoria kobiet - recenzja książki
Data premiery w Polsce: 22 lutego 2023Do tej pory rolę kobiety w czasach prehistorycznych przedstawiano w dość stereotypowy i ograniczony sposób. Autorzy książki Lady Sapiens. Prawdziwa prehistoria kobiet na podstawie najnowszych badań próbują nakreślić, jak rzeczywiście wyglądało kobiece życie setki tysięcy lat temu.
Do tej pory rolę kobiety w czasach prehistorycznych przedstawiano w dość stereotypowy i ograniczony sposób. Autorzy książki Lady Sapiens. Prawdziwa prehistoria kobiet na podstawie najnowszych badań próbują nakreślić, jak rzeczywiście wyglądało kobiece życie setki tysięcy lat temu.
Choć już w starożytności ludzie wykazywali zainteresowanie minionymi epokami i kolekcjonowaniem zabytków, to archeologia jako samodzielna dyscyplina naukowa rozwinęła się dopiero w XIX wieku. Ówcześni badacze błędnie założyli, że zajęcia prehistorycznych kobiet – analogicznie do modelu dziewiętnastowiecznego – ograniczały się wyłącznie do sfery domowej, a więc były związane głównie z przygotowywaniem posiłków czy wychowaniem potomstwa.
„Przez bardzo długi czas prehistoria była pisana w rodzaju męskim, a gdy wspominano o kobiecie, to tylko po to, by odmalować ją jako istotę bezbronną, zlęknioną, pozostającą pod opieką potężnych mężczyzn łowców” – zauważa we wstępie do Lady Sapiens. Prawdziwej prehistorii kobiet Sophie A. de Beaune, która została konsultantką naukową książki. Autorzy tej popularnonaukowej pozycji – Thomas Cirotteau, Jennifer Kerner oraz Eric Pincas – na podstawie najnowszych odkryć archeologicznych i zaawansowanych technologii badań genetycznych czy analiz fizykochemicznych próbują zrekonstruować prawdziwy portret kobiet żyjących w epoce kamienia.
Mnóstwo informacji badacze mogą czerpać z zachowanych szkieletów i szczątek kostnych, które są doskonałym świadectwem archeologicznym. To na ich podstawie można było wykazać, że typowa prehistoryczna kobieta nie przypominała Wenus z Willendorfu, a była raczej solidnie zbudowana i umięśniona. Z pewnością nie prowadziła siedzącego trybu życiu, tylko podejmowała różne aktywności, więc jej ciało było silne i wytrzymałe. Wbrew historycznym, powielanym od lat przekonaniom mężczyźni w czasach prehistorycznych nie byli jednymi łowcami i żywicielami w gromadzie. Szacuje się, że to kobiety w większej mierze odpowiadały za zdobywanie pożywienia – m.in. zbierały jadalne rośliny i ziarna, a później także je uprawiały. Dzięki zachowanym narzędziom i broni, które znaleziono w grobach kobiet, możemy domyślać się, że nie tylko mężczyźni brali udział w polowaniach, wyprawianiu skór zwierząt i przygotowywaniu mięsa.
Autorzy Lady Sapiens starają się odtworzyć życie prehistorycznej kobiety, uwzględniając wszystkie jego płaszczyzny. Dzięki wnikliwym badaniom możemy dowiedzieć się, jak wyglądały kobiety w epoce kamienia, a także tego, czym – poza pozyskiwaniem pożywienia – się zajmowały i jak tworzyły relacje z innymi. Krótkie rozdziały, które formą mogą przypominać przystępne ciekawostki, zachęcają do dalszego zgłębienia tematu, bo z pewnością o Lady Sapiens jeszcze nie powiedziano wszystkiego.
Poznaj recenzenta
Agata DoboszKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1960, kończy 64 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1964, kończy 60 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1967, kończy 57 lat