Makanai: W kuchni domu maiko – recenzja
Data premiery w Polsce: 12 stycznia 2023Hirokazu Koreeda powraca z serialem o dojrzewaniu, przyjaźni i gotowaniu. Makanai: W kuchni domu maiko potrafi wzruszyć i rozbawić, ale momentami pozostawia niedosyt.
Hirokazu Koreeda powraca z serialem o dojrzewaniu, przyjaźni i gotowaniu. Makanai: W kuchni domu maiko potrafi wzruszyć i rozbawić, ale momentami pozostawia niedosyt.
Makanai: W kuchni domu maiko to serial przepełniony nostalgią i pięknem rutyny życia. Przedstawia historię dwóch przyjaciółek, które razem decydują się udać do Kioto, aby zostać maiko – uczennicami szkolącymi się na gejsze. Sumire jest ambitna i dąży do perfekcji, Kiyo z kolei początkowo trudno odnaleźć się w nowym świecie. Gdy ich przyjaźń jest wystawiona na próbę, sytuację ratuje jedna z mentorek, która proponuje nietuzinkowe rozwiązanie. Wkrótce dom ożywa na nowo, wypełniając się zapachami posiłków przygotowywanych przez Kiyo.
W Makanai... nie znajdziemy dramatycznych konfliktów i przerysowanych wątków. Fabuła skupia się na życiu codziennym bohaterek, które razem dojrzewają i odnajdują swoje drogi. Postacie poboczne również dostarczają rozrywki – dodają odcinkom humoru i uroku. Niektóre sceny potrafią rozbawić, inne z kolei w odpowiednich momentach zaskakują czułością i dojrzałością emocjonalną. Poruszane są tu problemy dotyczące miłości, przyjaźni, dojrzewania i pasji do sztuki, a wszystkie te wątki łączą się ze sobą w rozmowach i przemyśleniach bohaterek. Całość dopełnia spokojna, nastrojowa muzyka, do której chce się wracać nawet po skończeniu seansu.
Klimat tworzą także liczne sceny gotowania – to motyw przewodni serialu. W świecie Makanai jedzenie zbliża do siebie ludzi, umacniając i tworząc relacje między mieszkańcami domu. Jest ono ważne także dla Kiyo, która dzięki przygotowywaniu posiłków odnajduje się w nowej rzeczywistości. Jej przyjaźń z Sumire staje się jeszcze silniejsza, gdy dziewczyny zaczynają rozwijać swoje pasje. Tych postaci nie da się nie lubić.
Niektóre aspekty historii pozostawiają niedosyt. Nie wszystkie wątki bohaterek zostają w pełni rozwinięte, a wątpliwości i pytania bez odpowiedzi mogą drażnić. Od Makanai: W kuchni domu maiko po prostu chce się więcej – następnych odcinków, kolejnego sezonu, jeszcze trochę czasu spędzonego w tym ciepłym i bezpiecznym świecie. Serial jest zajmujący i przyjemny, co stanowi jego siłę. Warto się nim zainteresować, ale lepiej nie oglądać na pusty żołądek.
Poznaj recenzenta
Oliwia BorowiecDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat