Skazane. Historie prawdziwe – recenzja audiobooka
Data premiery w Polsce: 14 marca 2019Skazane. Historie prawdziwe to próba pokazania życia kobiet w więzieniu. To nie próba osądzania, a opowieści z życia wzięte. Recenzujemy audiobook dostępny na platformie Storytel.
Skazane. Historie prawdziwe to próba pokazania życia kobiet w więzieniu. To nie próba osądzania, a opowieści z życia wzięte. Recenzujemy audiobook dostępny na platformie Storytel.
Społeczeństwo piętnuje osoby, które trafiają do więzienia. Jednakże czy każdy, kto idzie siedzieć, w pełni zasłużył na swój los, czy też może było w tym więcej przypadku? Czy wymiar sprawiedliwości jest… sprawiedliwy i nieomylny? Czy wreszcie więzienna resocjalizacja może przynieść pozytywne rezultaty i sprawić, że skazana osoba po odsiedzeniu wyroku wróci na łono społeczeństwa zmieniona i gotowa na życia pośród innych ludzi?
Książka Skazane. Historie prawdziwe próbuje po części odpowiedzieć na te pytania, choć jedynie pośrednio. Zamieszczono w niej kilkanaście wywiadów z osadzonymi kobietami – z różnych środowisk, skazanych z innych paragrafów, młodych i już posuniętych w latach, wreszcie recydywistki i panie, które za kraty trafiły po raz pierwszy. Wśród rozmówczyń autorek są narkomanki, zabójczyni, osoba osadzona za wyłudzenia, etc.
Jest to interesujące wejrzenie w świat, którego większość z nas nie jest w pełni świadoma. Z jednej strony pokazuje zamknięty świat, o którym wolelibyśmy nie myśleć. Z drugiej większość rozmówczyń wywodzi się ze środowisk o wątpliwej reputacji, miały w rodzinie alkoholików, łatwo było o kontakty z dealerami narkotyków, przestępczym półświatkiem. Czasem ich historie są wstrząsające, kiedy indziej nie sposób w pełni zawierzyć ich relacji.
Autorki, Katarzyna Borowska i Anna Matusiak-Rześniowiecka, zdecydowały się nie oceniać swoich dyskutantek, nie weryfikować przedstawianych przez nie wersji wydarzeń. Skazane to wyłącznie próba pokazania przekroju osadzonych za pomocą rozmów i delikatnych pytań. Bohaterki wywiadów opowiadają rzecz jasna o swoich przestępstwach i okolicznościach trafienia do więzienia, ale znacznie więcej jest o sytuacji osobistej, historii życia, codziennym życiu w więzieniu, związkach czy nadziejach na przyszłość.
Słuchacz musi więc sam zdecydować, czy uwierzyć skazanym. Czy ich wersja wydarzeń jest prawdziwa (należy zaznaczyć, że większość się nie wypiera i nie wybiela), a przede wszystkim, czy po wyjściu na wolność rozpoczną nowe życie, spróbują odbudować to, co zniszczyły – swoimi przestępstwami, nałogami itp. W pewnym momencie dochodzi się do wniosku, że wszystkie mówią to samo, w związku z czym zarówno wartość poznawcza, jak i wiara w ich szczerość zaczyna być podważana.
Niemniej jest to interesujące spojrzenie na wycinek świata, o którym wolelibyśmy zapomnieć. Przeprowadzane rozmowy rzucają także nieco światła na działanie szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości – a przynajmniej pozwalają dowiedzieć się jak na jego działalność patrzy „druga” strona. Od strony technicznej audiobookowi też nie można nic zarzucić, a rozbicie dialogów na dwie lektorki sprawia, że są znacznie przystępniejsze w odbiorze.
Źródło: fot. Storytel
Poznaj recenzenta
Tymoteusz WronkaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat