Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
8/10

Strażnicy Galaktyki vol. 2 – recenzja filmu

Czy Strażnicy Galaktyki 2 to film, który warto obejrzeć? Oceniam bez spoilerów.

Peter Quill (Chris Pratt), lubiący gdy się go nazywa Star-Lordem, wraz z resztą Strażników Galaktyki znów musi stanąć na wysokości zadania, by ochronić świat przed…? No właśnie tu się zatrzymam, by nie psuć Wam zabawy. Generalnie cokolwiek dalej napisałbym o fabule będzie potraktowane jak spojler. Dlatego dodam jedynie, że podczas tej podróży Peter spotka swojego ojca i w końcu zgłębia tajemnicę swojego pochodzenia.

James Gunn po raz drugi siada za sterami Strażników Galaktyki i musi przy tym zmierzyć się ze swoją legendą. Pierwsza część została przecież uznana przez fanów za najlepszy film Marvela, jaki kiedykolwiek powstał. Czy udało mu się jeszcze bardziej podnieść poprzeczkę? Nie. W drugiej części, czy jak kto woli volume 2, dostajemy w sumie to samo co w 2014 roku tylko na sterydach. Jest więcej wybuchów, intensywniejsze kolory przypominające podróż na kwasie, więcej tak oczekiwanego Baby Groota, który niczym Kot ze Shreka kradnie show za każdym razem, kiedy się pojawia.

Gunn zachował wszystko, co uczyniło Strażników Galaktyki wielkim widowiskiem. Mamy mnóstwo easter eggów, tonę postaci, które możecie kojarzyć z komiksów, więc śledźcie uważnie drugi i trzeci plan. Przez chwilę przez ekran przemyka nawet Uatu! Wszystko oczywiście jest ściśle powiązane z fabułą, dzięki czemu nie ma poczucia sztuczności. Reżyser postanowił zwiększyć też liczbę bohaterów na pierwszym planie. Rozrastają się szwadrony tytułowych strażników. Pojawia się więcej frakcji, które widać, że zyskają na znaczeniu w planowanych dalszych odsłonach. Pomimo tego ścisku na ekranie, widz nie czuje się zagubiony. Towarzyszy mu raczej poczucie, że jest w kosmicznym sklepie z zabawkami i nie wie, na czym się skupić, bo wszystko jest ekstra.

Oczywiście osią opowieści jest skomplikowana relacja Petera z ojcem (Kurt Russell). Reszta postaci to tylko dodatek mający uatrakcyjnić tę opowieść. Historię o przyjaźni i prawdziwym znaczeniu słowa „rodzina”.

Scenariusz posiada mnóstwo nawiązań do popkultury. Oczywiście większość z nich jest związana z Davidem Hasselhoffem, którego utwór możemy znaleźć na ścieżce dźwiękowej filmu. Nie zdradzę Wam jednak dlaczego.

Istotną częścią Strażnicy Galaktyki Vol. 2 jest również ścieżka dźwiękowa. Tak, Awesome Mix vol.2 jest tak samo dobra jak jej pierwsza wersja. Może nawet miejscami lepsza. To dzięki tym ponadczasowym utworom niektóre sceny otrzymują dodatkowe znaczenie, a inne stają się przezabawne. Jak choćby otwierająca scena z tańczącym Baby Grootem podczas walki z wielką bestią.

Jedyne, co mogę zarzucić nowej odsłonie przygód Quilla, to zbytnie pójście w żarty rodem z kreskówki. Widać to zwłaszcza w scenie, w której Rocket rozprawia się z przeciwnikami w lesie. Po napisach, a raczej w ich trakcie, mamy 5 dodatkowych scen. Ale tylko dwie z nich zapowiadają wydarzenia, które mogą mieć miejsce w trzeciej części.

Czy Strażnicy Galaktyki vol. 2 spełnią wymagania fanów? Na pewno. Nie są może tak dobre jak pierwsza część, ale w sumie chyba nie tego oczekujemy. Większość z nas chce poczuć tamtą magię i to właśnie od Gunna otrzymujemy.


Źródło: foto. Marvel

 

 

Strażnicy Galaktyki Vol. 2

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Avengers: Endgame – co o MCU…

Zwiastun Avengers: Endgame trafił już do sieci - najwyższy czas przyjrzeć się, co mówi on…

Adam Siennica
spoilery
-

Spider-Man: Daleko od domu – zaskakujące…

Spider-Man: Daleko od domu rozpoczyna swoją promocję od panelu na brazylijskim konwencie. Tam też pokazano…

Piotr Piskozub
-

Kapitan Marvel okłada Skrulli. Opis wideo…

Znamy już opis nowego materiału z filmu Kapitan Marvel - mamy również okazję zobaczyć kolejny…

Piotr Piskozub
-

Komiks wszech czasów? Marvel świętuje ważną…

Marvel zaprezentował już warianty okładek Alexa Rossa - trafiły one do sieci jako upamiętnienie 25.…

Adam Siennica
-

Avengers: Endgame bije rekord. Najpopularniejszy zwiastun…

Avengers: Endgame pobił swój pierwszy rekord. Popularność zwiastuna w 24 godziny od jego premiery przewyższyła…

Adam Siennica
-

The Umbrella Academy – zwiastun serialu…

The Umbrella Academy to nowy serial Netflixa oparty na komiksach. W centrum fabuły znajduje się…

Co o tym sądzisz?