W świecie Wielkiego A’Tuina
Data premiery w Polsce: 12 listopada 2013Jeśli znacie twórczość Terry'ego Pratchetta, wiecie, że facet ma talent do tworzenia niewiarygodnie interesujących, ale i pełnych detali światów, wśród których niestety czasem można się zgubić. W najsłynniejszym z nich, Świecie Dysku, pojawia się tylu bohaterów, tyle miejsc i tyle organizacji, że momentami trudno to wszystko uporządkować. Na szczęście to już przeszłość.
Jeśli znacie twórczość Terry'ego Pratchetta, wiecie, że facet ma talent do tworzenia niewiarygodnie interesujących, ale i pełnych detali światów, wśród których niestety czasem można się zgubić. W najsłynniejszym z nich, Świecie Dysku, pojawia się tylu bohaterów, tyle miejsc i tyle organizacji, że momentami trudno to wszystko uporządkować. Na szczęście to już przeszłość.
Uniwersum takie, jak pratchettowski Świat Dysku, jest klasą sam dla siebie. Mnóstwo szczegółów ciaśniej bądź luźniej powiązanych ze sobą i powtarzających się w różnych książkach cyklu doskonale komponują się z akcją i tworzą niesamowity klimat. Zważywszy na to, że seria pozycji, których akcja rozgrywa się w tamtym miejscu, liczy prawie 40 powieści, a także mapy, terminarze, notatki czy nawet gry planszowe, mnogość detali może przytłaczać. Tutaj jednak z pomocą przychodzi Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do "Niucha".
Przewodnik został napisany przez sir Terry’ego Pratchetta i Stephena Briggsa, człowieka, który Świat Dysku przeniósł na deski teatru i który brał udział w stworzeniu dyskowych terminarzy. Wśród haseł znaleźć można m.in. charakterystykę poszczególnych bohaterów, opis miejsc pojawiających się w książkach, ale też informacje na temat urzędów, opowieść o funkcjonowaniu poczty czy historie wszystkich gildii. Jest to zatem solidne kompendium wiedzy o płaskim świecie, opracowane niezwykle starannie, dodatkowo fenomenalnie zilustrowane przez Briggsa. Może być przydatne nowicjuszom niezorientowanym w regułach życia na Dysku, a także osobom, które wyrywkowo czytają powieści cyklu i nie mają odniesienia do poprzednich części. Dla starych wyjadaczy zaś może być świetnym przypomnieniem informacji, które zawieruszyły się gdzieś w umyśle.
Książka podzielona jest na dwie części: właściwą, czyli encyklopedię, i bonusową, zawierającą takie rarytasy, jak: wywiad z Pratchettem z pierwszego wydania "Przewodnika", instrukcję do gry "Okalecz Pana Cebulę" czy esej o problemach związanych z tłumaczeniem powieści Brytyjczyka. Te krótkie teksty świetnie uzupełniają encyklopedyczną część i poszerzają informacje na temat samego autora, jego stosunku do książek oraz fanów.
Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do "Niucha" to bez wątpienia pozycja niezbędna w biblioteczce nie tylko fanów Pratchetta, ale i każdego, kto sięga po jego twórczość związaną z tym uniwersum. Jest niezwykle przydatna podczas lektury powieści, których akcja dzieje się na Dysku, ale sama w sobie jest równie zajmująca - bawi, śmieszy i informuje.
Poznaj recenzenta
naEKRANIEPoznaj recenzenta
Dawid RydzekDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1998, kończy 26 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1949, kończy 75 lat
ur. 1970, kończy 54 lat