Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
6/10

Zabójcza broń: sezon 2, odcinek 22 (finał sezonu) – recenzja

Ostatni odcinek 2. sezonu serialu Zabójcza broń pozostawia mieszane odczucia. Sprawia wrażenie przygotowanego naprędce w wyniku zakulisowych kontrowersji.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Wątek ojca Martina Riggsa był podstawą rozwoju bohatera w całym 2. sezonie serialu Zabójcza broń. Kilkakrotnie pokazywano ewolucję starszego Riggsa, który wydawał się szczerze żałować swojego zachowania z przeszłości. Czuć było, że ten wątek rozbudowuje się nieoczekiwanie, wręcz zaskakująco, ale ciekawie i z pomysłem. Dlatego też finał wzbudza tak wielkie mieszane odczucia, gdy bez sensownego usprawiedliwienia fabularnego ojciec Martina staje się czymś w rodzaju głównego czarnego charakteru. Może były do tego przesłanki (choćby rozmowa w szpitalu), ale tak nagłe przeskoczenie w tę historię sprawia wrażenie wymuszonego, nieprzygotowanego i stworzonego na szybko. Odnoszę wrażenie, że to wszystko jest pokłosiem zakulisowych kontrowersji.

Cała historia finału staje się przez to też chaotyczna. Zaczynamy od próby zamachu, by nagle przeskoczyć bez większego usprawiedliwienia na rodzinny dramat rodziny Riggsów. Jedynym plusem tego wszystkiego jest zaskoczenie, kto tak naprawdę jest celem zabójców. Tylko ten motyw jest tak szybko ucięty i tak na siłę, że trudno dostrzec spójność z konfliktem z ojcem. Powiązanie historii z przeszłymi odcinkami jest tak iluzoryczne i luźne, że usprawiedliwienie tego wszystkiego zdaje się wręcz nierealne. Wyraźnie pod tym względem wiele rzeczy tutaj nie gra.

To nie znaczy, że ten odcinek jest zły. Jest trochę emocji, sentymentalny nastrój, który w pewnym momencie sugeruje ostateczne zamknięcie tej historii. Nie czuć w relacjach między postaciami, że za kulisami jest bałagan. Wszystko buduje tę iluzję, na jaką czekamy. Zwłaszcza relacja Riggsa z Murtaughem, która bawi i chce się ją oglądać więcej. A do tego przecież mamy dość emocjonujące sceny związane z Trish, w których twórcy budują dobrą atmosferę zagrożenia i niepewności. To działa.

To wszystko kieruje do cliffhangera, czyli zakończenia odcinka w kulminacyjnym emocjonalnym momencie. Dobre, zaskakujące i wywołujące duże emocje. Jednocześnie zatrważające, bo to sprawia wrażenie dowodu na to, że cały wątek jest pokłosiem zakulisowych problemów. Po pierwsze – brat Riggsa uciekł z plaży i tyle go widziano, więc czemu miałby bezlitośnie zabijać Martina? Nie widział, czy zabił ich ojca i co się stało. Poza tym tłumaczono nam, że nowy Riggs nie jest bezwzględnym przestępcą, co też kłóci się z całym wydźwiękiem sceny i tym, jak bezceremonialnie strzela do Martina. Na poziomie detali to nie zgrywa się z tym, co było do tej pory w tym sezonie. I nie do końca mi się to podoba. Nie przekonuje mnie takie rozwiązanie.

Finał 2. sezonu serialu Zabójcza broń siłą rzeczy oglądamy przez pryzmat afery. Chociaż ten odcinek ogląda się dobrze, trudno nie dostrzec pewnych niedopracowań, uproszczeń i mało sensownych rozwiązań niewynikających z poprzednich odcinków. Zbyt wiele w tym odcinku zabiegów fabularnych, które są banalnymi i wymuszonymi próbami przygotowania sobie gruntu pod zmiany. Takim sposobem pozostają mieszane odczucia. Nawet jeśli rozrywka jest satysfakcjonująca.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Poznaj recenzenta

Adam Siennica
Zastępca redaktora naczelnego naEKRANIE,pl. Dziennikarz z zamiłowania. Fan Gwiezdnych Wojen od ponad 20 lat, wychowywał się na chińskim kung fu, kreskówkach i filmach z dużymi potworami. Nie stroni od żadnego gatunku w kinie i telewizji. Choć boi się oglądać horrory. Uwielbia efekciarskie superprodukcje, komedie z mądrym, uniwersalnym humorem i inteligentne kino. Najważniejsze w filmach i serialach są emocje. Prywatnie lubi fotografować i kolekcjonować gadżety ze Star Wars.

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Avengers: Wojna bez granic – kto…

Chcemy przedstawić Wam listę tych postaci z MCU, które przetrwały pstryknięcie palcami Thanosa w filmie…

Adam Siennica
-

Epickie widowisko Netflixa. Zwiastun filmu Król…

Król wyjęty spod prawa to nowa oryginalna superprodukcja Netflixa opowiadająca o królu Szkocji walczącym z…

Michalina Reda
-

Asia Argento została oskarżona o molestowanie.…

Asia Argento, która jesienią zeszłego roku opowiedziała o krzywdach, jakie wyrządził jej Weinstein, sama została…

Piotr Piskozub
-

Seksistowskie okładki komiksów? Artystka je przerobiła,…

Hinduska artystka postanowiła sparodiować okładki komiksów, przedstawiając w swoich pracach mężczyzn w pozach zazwyczaj przypisywanych…

Michalina Reda
-

Ralph Demolka 2 – kolor skóry…

W filmie Ralph Demolka w Internecie główni bohaterowie poznają księżniczki Disneya. Teraz jednak fani gorliwie…

Paweł Krzystyniak
-

Polska konkurencja dla serii Battlefield? Zobacz…

Materiał, który trafił do sieci z okazji targów Gamescom 2018 pozwala zapoznać się z tym,…

Co o tym sądzisz?