Repertuar kin Nowość Program TV

Atlanta (2016)

Śr. ocena 8.6

Znasz ten serial? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

Atlanta - trailer 1. sezonu

Najnowsza recenzja redakcji

UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

W poprzednich odcinkach Atlanta osiągała wysoki poziom, szczególnie w fenomenalnym siódmym, który wyśmiał wady telewizji. Juneteenth nie jest tak świetny, ale też może być wzorem tego, jak tworzy się inteligentny komediodramat.

Wraz z bohaterami udajemy się na przyjęcie z okazji święta Juneteenth, upamiętniającego koniec niewoli. To wydarzenie twórcy wykorzystują w celach satyrycznych – robili to już wcześniej, więc nie jest to żadna nowość. Następuje wyszydzenie niezdrowej fascynacji czarną kulturą i sposobu obchodzenia rocznicy ważnego dnia. Twórcy dokonują tego z celnością i humorem Dlatego, choć podobne sprawy nam są raczej dalekie (w przeciwieństwie do amerykańskiego społeczeństwa), to wciąż stanowią przykład inteligentnej rozrywki. Na tym opiera się sukces Atlanty, która za rok doczeka się przecież drugiego sezonu.

Earn i Van starają się zachowywać zgodnie z panującymi konwenansami, nie krytykując absurdalności przyjęcia – do czasu, bo w końcu na wierzch wychodzi szczerość. To też w pewien sposób obrazuje relacje międzyludzkie. Postacie chcą się komuś przypodobać (w czym nie ma nic dziwnego), więc początkowo ukrywają swoje prawdziwe myśli. To nie pierwszy raz, gdy krytyce poddaje się sztuczność otaczającego nas świata. Podobne zarzuty padły pod adresem telewizji w odcinku pt. B.A.N. Autentyczne zachowania są przedstawiane w pozytywnym świetle – do takiego stylu bycia jesteśmy nakłaniani przez serial, mimo że niekoniecznie możemy na tym dobrze wyjść.

W Juneteenth poruszono temat miłości, aczkolwiek w innym wydaniu niż to, do którego przyzwyczaiły nas filmy romantyczne. W Atlancie to uczucie wynika przede wszystkim z wzajemnego rozumienia się i – znowu – szczerości. Zaprezentowano to na przykładzie Earna i Van, których łączy dziecko, ale jak pokazuje zakończenie, nie tylko. Ich przeciwieństwem są gospodarze przyjęcia, których wiąże głównie pieniądz. Te motywy czynią serial interesującym i ambitnym, a także bardziej wymagającym od innych przedstawicieli gatunku. Tu humor ma konkretny cel, dzięki czemu lepiej się go ceni. Jednak przyznam, że oglądaniu recenzowanego odcinka towarzyszyła mi wątpliwość, czy tym razem twórcy trochę nie za mocno zabrnęli w górnolotne tematy.

Atlanta nie posiada ciągłej fabuły, bo ta nie jest w ogóle potrzebna. Doskonale sprawdzają się poszczególne epizody z życia bohaterów, które nie są ze sobą połączone, lecz bardzo dobrze szydzą z pewnych zachowań i tendencji. Serial FX jest doprawdy niezwykły. Udanej rozrywce towarzyszą wartościowe myśli, do tego nie sposób przyczepić się do jakiegoś aspektu produkcji, co dowodzi tego, jak została ona przemyślana i dopracowana. Juneteenth także nie zawodzi, będąc znakomitą przystawką przed finałem pierwszego sezonu.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

Powiązane Artykuły

naEKRANIE
-

Najlepsze seriale 2018 roku (lista aktualizowana)

Wybieramy najlepsze seriale 2018 roku. Oto tytuły, co do których jakości jesteśmy przekonani i z…

Wiktor Fisz
weekend
-

Ile powinny trwać odcinki seriali?

Homecoming to nowy serial platformy Amazon Prime Video i niewątpliwa artystyczna perełka. Jedną z istotnych…

Katarzyna Piórecka
weekend
-

Serialowe igrzyska, czyli jakie produkcje są najlepsze według widzów, a jakie według krytyków?

Jesień to szczególny czas dla maniaków serialowych, bo to właśnie wtedy ruszają często kolejne sezony…

naEKRANIE
-

Emmy 2018: Oto nominacje według redakcji naEKRANIE.pl

Dziś wieczorem zostaną ogłoszone nominacje do nagród Emmy 2018. Postanowiliśmy najpierw pokazać Wam nasze typy.

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.