Suburra (2017-2019)

Suburra

Suburra to rozgrywający się w Rzymie thriller kryminalny, który opowiada, w jaki sposób interesy Kościoła, państwa, mafii, lokalnych gangów i deweloperów krzyżują się ze sobą, oraz jak przedstawiciele wszystkich tych grup w pogoni za władzą zacierają granicę między tym co dozwolone a tym co zakazane. Opowieść koncentruje się na postaciach trzech młodych mężczyzn pochodzących z różnych środowisk (zarówno ze strony mafii jak i policji) i kierowanych odmiennymi ambicjami i pasjami, którzy muszą jednak zawierać sojusze, aby osiągnąć to, czego najbardziej pożądają.

Trailery i materiały wideo

Suburra - polski zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Drugi sezon rozpoczyna się po krótkim przeskoku czasowym, ale w Rzymie tak naprawdę nie wiele się zmieniło od momentu, w którym pożegnaliśmy bohaterów. Konsekwencje z tamtych epizodów są ciągle widoczne, a relacje pomiędzy bohaterami dalej napięte są do granic możliwości. Łatwo nikt tam nie wybacza zdrady i kłamstw. Suburra w nowej odsłonie wciąż jest tym samym serialem z dużym naciskiem na politykę, ale także relacje i rozwój bohaterów.

Wyjątkowość Suburra w 1. sezonie cechowały charaktery trójki głównych bohaterów - Aureliano, Spadino i Gabriele. W nowej odsłonie także są oczywiście w centrum wydarzeń i ponownie będą musieli połączyć siły, aby sprzeciwić się Samurajowi. Zaskakująco jednak nie ma pomiędzy nimi takiej chemii, jak było to poprzednim razem. Odszedł niestety efekt świeżości, a także pojawiło się kilku wyrazistych bohaterów, co znacząco wpłynęło na odbiór relacji pomiędzy bohaterami. Znacząca była też zależność bohaterów od swoich rodzin, którzy poszukiwali samodzielności i starali się samemu decydować o swoim losie. W 2. sezonie są oni już w zupełnie innym miejscu, co jest oczywiście naturalne, ale oglądanie ich w akcji nie jest już tak atrakcyjne.

Winą obarczam scenariusz i zmniejszoną liczbę odcinków. Trudno jest wyzbyć się wrażenia, że historia momentami nienaturalnie przyspiesza, a narracja prowadzona często jest zbyt skrótowo. Mogłoby nadać to dynamizmu serialowi, ale wprowadza twórców w niepotrzebne pułapki i łopatologię. Jest to znacząca różnica w podejściu względem sezonu pierwszego, gdzie każdy z odcinków był starannie i pieczołowicie przygotowany pod każdym względem. W nowym sezonie tego brakuje i odpowiednie napięcie przychodzi dopiero pod sam koniec, gdzie trzy ostatnie odcinki prowadzone są w sposób emocjonujący.

Więcej akcentów położono zatem na wątki polityczne, którym nie można w zasadzie nic zarzucić. O ile historia czasem dostaje zadyszki lub wprowadza coś zbyt szybko w relacjach pomiędzy bohaterami, tak polityczne intrygi mają się doskonale i są jeszcze ciekawsze. Tym razem niezależny polityk Amedeo Cingalia nie jest najsłabszym punktem serialu i może się wiele razy wykazać. Jego starcie z Samurajem i próba wdrapania się na szczyt władzy w Rzymie są naprawdę interesujące i pokazywane w dość przystępny sposób.

Rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój. Mimo scenariuszowych niedociągnięć, należy mimo wszystko docenić umiejętne prowadzenie postaci. Zwłaszcza nowi bohaterowie w serialu sprawdzają się bardzo dobrze i wnoszą wiele świeżości. Sporą przemianę przeszła m.in. Angelica, która nie jest już tylko niechcianą żoną Spadino. Przejmuje ona powoli stery w rodzinie i pokazuje, że będzie miała jeszcze wiele do powiedzenia, jeśli chodzi o rządzenie Rzymem. Jeśli zaś chodzi o wspomniane trio, to tutaj dalej znakomicie prowadzony jest wątek wspomnianego Spadino i Aureliano. Jeśli zaś chodzi o Aureliano, to już po 1. sezonie wydawało się, że powinien on znaleźć prędzej czy później odpowiednią konkluzję. Twórcy wycisnęli w nowym sezonie dosłownie maksa z jego postaci.

Oglądanie przemian bohaterów i konsekwencji ich czynów dalej jest ogromnym plusem Suburra. Wątki polityczne także stanowią o sile serialu, a nawet można powiedzieć, że wskoczyły na jeszcze wyższy poziom. Ostatecznie jednak włoski serial notuje spadek jakości o jedno oczko. Zmniejszenie liczby odcinków źle wpłynęło na prowadzenie scenariusza i spowodowało oglądanie wielu banalnych rozwiązań. Zakończenie serialu jest jednak otwarte i wypada mieć nadzieje, że kolejne wątki znajdą satysfakcjonujące zakończenie.

Sezony

Sezon 1

 1. 21 Days (6 października 2017)
 2. Plebes and Patricians (6 października 2017)
 3. Rabid Dogs (6 października 2017)
 4. Enjoy Your Meal (6 października 2017)
 5. She Wolf (6 października 2017)
 6. Garlic, Oil, and Chili Pepper (6 października 2017)
 7. Last Customer (6 października 2017)
 8. A New Man (6 października 2017)
 9. Pitch Black (6 października 2017)
 10. Call It Sleep (6 października 2017)

Sezon 2

 1. Find Her (22 lutego 2019)
 2. Consequences (22 lutego 2019)
 3. Closer (22 lutego 2019)
 4. Upside Down (22 lutego 2019)
 5. The Crib (22 lutego 2019)
 6. It’s War (22 lutego 2019)
 7. Saints Peter and Paul (22 lutego 2019)
 8. Tell Me the Truth (22 lutego 2019)

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Kate Mara

Kate Mara

ur. 1983, kończy 37 lat

Daniel Olbrychski

Daniel Olbrychski

ur. 1945, kończy 75 lat

Grant Show

Grant Show

ur. 1962, kończy 58 lat

Donal Logue

Donal Logue

ur. 1966, kończy 54 lat

Bingbing Li

Bingbing Li

ur. 1973, kończy 47 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV