W serialu Teoria wielkiego podrywu w świat kujonków z zamiłowaniem do fizyki, matematyki i Star Treka wkracza piękna i niezbyt rozgarnięta blondynka... Ci faceci może i wiedzą, jak rozwiązać najbardziej skomplikowane równania i zinterpretować najtrudniejsze prawa fizyczne, jednak kiedy idzie o prawdziwy świat i kobiety - nie mają o tym zielonego pojęcia. Na szczęście z odsieczą przybywa seksowna i urodziwa nowa sąsiadka...
Aktorzy:
Johny Galecki, Simon Helberg, (6) więcejReżyserzy:
Mark CendrowskiProducenci:
Chuck Lorre, Bill PradyProducenci:
Chuck Lorre, Bill PradyPremiera (Świat):
24 września 2007Kraj produkcji:
USACzas trwania:
22 min.Gatunek:
Komedia
Trailery i materiały wideo
Big Bang Theory - trailer 10. sezonu
Najnowsza recenzja redakcji
Teoria wielkiego podrywu, jeden z najważniejszych i z całą pewnością najpopularniejszych seriali ostatnich lat, na dobre zniknął już z anteny. Rozpisany na dwie części finał produkcji przyciągnął przed telewizory blisko 19 mln Amerykanów - ta liczba imponuje, zważywszy na to, że podobne wyniki The Big Bang Theory uzyskiwała w czasach swojej świetności. Problem polega na tym, że pod względem jakościowym seria stacji CBS od dobrych kilku sezonów pikowała, a żarty bohaterów stały się tak czerstwe jak chleb z zeszłorocznej Wigilii. Protagoniści przez długie lata dreptali w miejscu niczym Stephen Amell w trakcie warsztatów aktorskich; na papierze dojrzewali, zawierali związki małżeńskie, płodzili potomstwo, odnosili sukcesy w pracy, by później na ekranie całe to tango z życiem traciło na znaczeniu. Liczyło się bardziej to, czy w tym tygodniu będą mieć problemy gastryczne po chińszczyźnie, albo to, którą ze swoich dorabianych na poczekaniu dysfunkcji okaże tym razem Sheldon. Nawet uwzględniając te bolączki, nie da się ukryć, że dwa finałowe odcinki rozczarowują. Mnóstwo w nich emocji i podejmowania prób sentymentalnej gry z widzem, jednak produkcji tego pokroju sięganie po tak tanie sztuczki i narracyjne żonglerki zdecydowanie nie przystoi. Na początku był Wielki Wybuch. Na końcu też miał być, tylko ostatecznie okazał się strzałem z kapiszona.
Cały ten mocno przydługi sezon kręcił się wokół faktu, że Sheldon i Amy mają otrzymać Nagrodę Nobla za przedstawienie teorii superasymetrii. W The Change Constant telefon ze Sztokholmu ostatecznie zadzwoni - jeśli taki obrót spraw Was zaskoczył, to podejrzewam, że musieliście przespać kilka ostatnich miesięcy. Rozbawił mnie za to żartowniś Kripke, który tuż przed upublicznieniem wiekopomnej informacji postanowił odrobinę ponabijać się z kolegów po fachu. Sęk w tym, że przyznanie naukowego lauru bohaterom uruchamia całą lawinę niezrozumiałych rozwiązań fabularnych, które zupełnie nie sprawdzają się jako podsumowanie 12 lat życia protagonistów. Amy zmienia swój wygląd, co podziała na Sheldona jak płachta na byka - twórcy sięgają po łopatę, grabie, wąż ogrodowy, kilof i siekierę, by wbijać nam do głów, że zmiana jest paradoksalnie jedynym stałym elementem istnienia.
Trąci tu egzystencjalną masturbacją, jakąś przetrąconą dywagacją na temat buddyjskich mądrości. Jasne, wszystko to aspołecznemu Cooperowi Penny będzie musiała tłumaczyć jak dziecku, ale jeśli przy okazji i nas traktuje się na tę samą modłę, to fabularne paliwo szybko się skończy. Zapewne tak szybko, jak podjęcie przez małżeństwo Hofstadterów decyzji o nocnych igraszkach, które doprowadzą do ciąży Penny - na miłość boską, przecież stało się to tuż po zakrapianym spotkaniu jasnowłosej z Sheldonem... Z kronikarskiego obowiązku muszę dodać, że winda zaczęła działać. Brzmi pięknie, jak emocjonalne domknięcie serialowej historii, jednak akurat ten aspekt już od dawna wydawał się pewny fanom dyskutującym na internetowych forach. W przeciwieństwie do scenarzystów Gry o tron, twórcy Teorii wielkiego podrywu dali nam dokładnie to, czego chcieliśmy. Albo tak nas kochają, albo stali się w swojej pracy aż nazbyt leniwi.
Na tym tle odrobinę lepiej jest w The Stockholm Syndrome, przy czym ogromna w tym zasługa świetnie napisanego, przejmującego podziękowania Sheldona tuż po otrzymaniu Nagrody Nobla. W tę beczkę miodu musimy włożyć jednak całą ciężarówkę dziegciu - mowa Coopera nie miałaby takiej mocy sprawczej, gdyby twórcy w trymiga nie zamienili go we wroga wszystkich głównych bohaterów. W jego związku z Amy ni z gruszki, ni z pietruszki pojawiły się upiory, Howard z Bernadette nagle zaczęli robić za najlepszych rodziców na świecie, a podejście noblisty do brzemiennej Penny woła o pomstę do nieba. Sheldon zraził do siebie przyjaciół i musi ich odzyskać; szkoda tylko, że cały ten zabieg jawi się jak wmontowany w opowieść na siłę, tak, by doprowadził do jakiejkolwiek konkluzji, nie zaś tej najlepszej z możliwych.
Choć w poprzednim odcinku wszem wobec mówiło się o zmianie, w życiu całej paczki mogło się zmienić więcej. Prawdopodobnie najbardziej poszkodowany na tym polu jest Raj, który dopiero co odrzucił uczucie do Anu, a teraz kończy wpatrzony jak w obrazek w Sarę Michelle Gellar. Czy Penny faktycznie jest szczęśliwa ze swojej pracy? Czy Leonard raz na zawsze rozwiązał emocjonalny problem z matką, co sugerował jeden z ostatnich odcinków? Czy każdy z bohaterów odnajduje się w życiu rodzinnym, skoro większość z nich nadal skrywa w sobie emocjonalne dziecko? Na te i wiele innych pytań już nigdy nie poznamy odpowiedzi. Scenarzyści produkcji dopiero w decydującej fazie finałowego sezonu przypomnieli sobie, że tu nie tylko o wyciągane niczym królik z kapelusza suchary idzie, ale głównie o życie jako takie. Gdy Sheldon w Sztokholmie wyjawi prawdę o przyjaźni lub w trakcie ostatniego wspólnego posiłku protagonistów łza może zakręcić się w oku. Dobrze, że bohaterowie się na koniec najedli. Sęk w tym, że na polu emocjonalnego oddziaływania na widza zjadają ich Przyjaciele, z którymi przecież chcieli się swego czasu równać.
Teoria wielkiego podrywu odchodzi - gdzieś z tyłu głowy pojawi się wniosek, że stało się tak o kilka sezonów za późno. No cóż, utrzymujące się na zaskakująco wysokim poziomie wskaźniki oglądalności zrobiły swoje. Powracający zapewne do przygód paczki z przyzwyczajenia Amerykanie siłą rzeczy pokazali nam jednak, że The Big Bang Theory, dawna królowa ramówki, jest prawie całkowicie już naga. Serial stanął w ostatnim czasie w osobliwym rozkroku pomiędzy humorystyczną kanonadą coraz mniej śmieszących żartów a akcentowaniem rozwoju emocjonalnego bohaterów. Gorzej tylko, że odpowiedniego balansu na tym polu nie udało się odnaleźć do samego końca. Tak, podejmowano próby, tak, po niektórych odcinkach wciąż byliśmy w lepszym nastroju. Na pożegnanie Sheldona i spółki wielu z nas zareaguje jednak tylko wzruszeniem ramion. Jest wdzięczność za dawne uniesienia, ale jest też spory niedosyt, pewna forma fabularnej nicości. I z niej może się ostatecznie coś zrodzić. Dajmy na to... Wielki Wybuch.
Pokaż pełną recenzję
Obsada
-
Johny Galecki Leonard HofstadterLeonard Hofstadter
-
Simon Helberg Howard WolowitzHoward Wolowitz
-
Jim Parsons Sheldon CooperSheldon Cooper
-
Kaley Cuoco PennyPenny
Sezony
Sezon 1
- Pilot (24 września 2007)
- The Big Bran Hypothesis (1 października 2007)
- The Fuzzy Boots Corollary (8 października 2007)
- The Luminous Fish Effect (15 października 2007)
- The Hamburger Postulate (22 października 2007)
- The Middle Earth Paradigm (29 października 2007)
- The Dumpling Paradox (5 listopada 2007)
- The Grasshopper Experiment (12 listopada 2007)
- The Cooper-Hofstadter Polarization (17 marca 2008)
- The Loobenfeld Decay (24 marca 2008)
- The Pancake Batter Anomaly (31 marca 2008)
- The Jerusalem Duality (14 kwietnia 2008)
- The Bat Jar Conjecture (21 kwietnia 2008)
- The Nerdvana Annihilation (28 kwietnia 2008)
- The Pork Chop Indeterminacy (5 maja 2008)
- The Peanut Reaction (12 maja 2008)
- The Tangerine Factor (19 maja 2008)
Sezon 2
- The Bad Fish Paradigm (22 września 2008)
- The Codpiece Topology (29 września 2008)
- The Barbarian Sublimation (6 października 2008)
- The Griffin Equivalency (13 października 2008)
- The Euclid Alternative (20 października 2008)
- The Cooper-Nowitzki Theorem (3 listopada 2008)
- The Panty Piñata Polarization (10 listopada 2008)
- The Lizard-Spock Expansion (17 listopada 2008)
- The White Asparagus Triangulation (24 listopada 2008)
- The Vartabedian Conundrum (8 grudnia 2008)
- The Bath Item Gift Hypothesis (15 grudnia 2008)
- The Killer Robot Instability (12 stycznia 2009)
- The Friendship Algorithm (19 stycznia 2009)
- The Financial Permeability (2 lutego 2009)
- The Maternal Capacitance (9 lutego 2009)
- The Cushion Saturation (2 marca 2009)
- The Terminator Decoupling (9 marca 2009)
- The Work Song Nanocluster (16 marca 2009)
- The Dead Hooker Juxtaposition (30 marca 2009)
- The Hofstadter Isotope (13 kwietnia 2009)
- The Vegas Renormalization (27 kwietnia 2009)
- The Classified Materials Turbulence (4 maja 2009)
- The Monopolar Expedition (11 maja 2009)
Sezon 3
- The Electric Can Opener Fluctuation (21 września 2009)
- The Jiminy Conjecture (28 września 2009)
- The Gothowitz Deviation (5 października 2009)
- The Pirate Solution (12 października 2009)
- The Creepy Candy Coating Corollary (19 października 2009)
- The Cornhusker Vortex (2 listopada 2009)
- The Guitarist Amplification (9 listopada 2009)
- The Adhesive Duck Deficiency (16 listopada 2009)
- The Vengeance Formulation (23 listopada 2009)
- The Gorilla Experiment (7 grudnia 2009)
- The Maternal Congruence (14 grudnia 2009)
- The Psychic Vortex (11 stycznia 2010)
- The Bozeman Reaction (18 stycznia 2010)
- The Einstein Approximation (1 lutego 2010)
- The Large Hadron Collision (8 lutego 2010)
- The Excelsior Acquisition (1 marca 2010)
- The Precious Fragmentation (8 marca 2010)
- The Pants Alternative (22 marca 2010)
- The Wheaton Recurrence (12 kwietnia 2010)
- The Spaghetti Catalyst (3 maja 2010)
- The Plimpton Stimulation (10 maja 2010)
- The Staircase Implementation (17 maja 2010)
- The Lunar Excitation (24 maja 2010)
Sezon 4
- The Robotic Manipulation (23 września 2010)
- The Cruciferous Vegetable Amplification (30 września 2010)
- The Zazzy Substitution (7 października 2010)
- The Hot Troll Deviation (14 października 2010)
- The Desperation Emanation (21 października 2010)
- The Irish Pub Formulation (28 października 2010)
- The Apology Insufficiency (4 listopada 2010)
- The 21-Second Excitation (11 listopada 2010)
- The Boyfriend Complexity (18 listopada 2010)
- The Alien Parasite Hypthesis (9 grudnia 2010)
- The Justice League Recombination (16 grudnia 2010)
- The Bus Pants Utilization (6 stycznia 2011)
- The Love Car Displacement (20 stycznia 2011)
- The Thespian Catalyst (3 lutego 2011)
- The Benefactor Factor (10 lutego 2011)
- The Cohabitation Formulation (17 lutego 2011)
- The Toast Derivation (24 lutego 2011)
- The Prestidigitation Approximation (10 marca 2011)
- The Zarnecki Incursion (31 marca 2011)
- The Herb Garden Germination (7 kwietnia 2011)
- The Agreement Dissection (28 kwietnia 2011)
- The Wildebeest Implementation (5 maja 2011)
- The Engagement Reaction (12 maja 2011)
- The Roommate Transmogrification (19 maja 2011)
Sezon 5
- The Skank Reflex Analysis (22 września 2011)
- The Infestation Hypothesis (22 września 2011)
- The Pulled Groin Extrapolation (29 września 2011)
- The Wiggly Finger Catalyst (6 października 2011)
- The Russian Rocket Reaction (13 października 2011)
- The Rhinitis Revelation (20 października 2011)
- The Good Guy Fluctuation (27 października 2011)
- The Isolation Permutation (3 listopada 2011)
- The Ornithophobia Diffusion (10 listopada 2011)
- The Flaming Spittoon Acquisition (17 listopada 2011)
- The Speckerman Recurrence (8 grudnia 2011)
- The Shiny Trinket Maneuver (12 stycznia 2012)
- The Recombination Hypothesis (19 stycznia 2012)
- The Beta Test Initiation (26 stycznia 2012)
- The Friendship Contraction (2 lutego 2012)
- The Vacation Solution (9 lutego 2012)
- The Rothman Disintegration (16 lutego 2012)
- The Werewolf Transformation (23 lutego 2012)
- The Weekend Vortest (8 marca 2012)
- The Transporter Malfunction (29 marca 2012)
- The Hawking Excitation (5 kwietnia 2012)
- The Stag Convergence (26 kwietnia 2012)
- The Launch Acceleration (3 maja 2012)
- The Countdown Reflection (10 maja 2012)
Sezon 6
- The Date Night Variable (27 września 2012)
- The Decoupling Fluctuation (4 października 2012)
- The Higgs Boson Observation (11 października 2012)
- The Re-Entry Minimization (18 października 2012)
- The Holographic Excitation (25 października 2012)
- The Extract Obliteration (1 listopada 2012)
- The Habitation Configuration (8 listopada 2012)
- The 43 Peculiarity (15 listopada 2012)
- The Parking Spot Escalation (29 listopada 2012)
- The Fish Guts Displacement (6 grudnia 2012)
- The Santa Simulation (13 grudnia 2012)
- The Egg Salad Equivalency (3 stycznia 2013)
- The Bakersfield Expedition (10 stycznia 2013)
- The Cooper/Kripke Inversion (31 stycznia 2013)
- The Spoiler Alert Segmentation (7 lutego 2013)
- The Tangible Affection Proof (14 lutego 2013)
- The Monster Isolation (21 lutego 2013)
- The Contractual Obligation Implementation (7 marca 2013)
- The Closet Reconfiguration (14 marca 2013)
- The Tenure Turbulence (4 kwietnia 2013)
- The Closure Alternative (25 kwietnia 2013)
- The Proton Resurgence (2 maja 2013)
- The Love Spell Potential (9 maja 2013)
- The Bon Voyage Reaction (16 maja 2013)
Sezon 7
- The Hofstadter Insufficiency (26 września 2013)
- The Deception Verification (26 września 2013)
- The Scavenger Vortex (3 października 2013)
- The Raiders Minimization (10 października 2013)
- The Workplace Proximity (17 października 2013)
- The Romance Resonance (24 października 2013)
- The Proton Displacement (7 listopada 2013)
- The Itchy Brain Simulation (14 listopada 2013)
- The Thanksgiving Decoupling (21 listopada 2013)
- The Discovery Dissipation (5 grudnia 2013)
- The Cooper Extraction (12 grudnia 2013)
- The Hesitation Ramification (2 stycznia 2014)
- The Occupation Recalibration (9 stycznia 2014)
- The Convention Conundrum (30 stycznia 2014)
- The Locomotive Manipulation (6 lutego 2014)
- The Table Polarization (27 lutego 2014)
- The Friendship Turbulence (6 marca 2014)
- The Mommy Observation (13 marca 2014)
- The Indecision Amalgamation (3 kwietnia 2014)
- The Relationship Diremption (10 kwietnia 2014)
- The Anything Can Happen Recurrence (24 kwietnia 2014)
- The Proton Transmogrification (1 maja 2014)
- The Gorilla Dissolution (8 maja 2014)
- The Status Quo Combustion (15 maja 2014)
Sezon 8
- The Locomotion Interruption (22 września 2014)
- Junior Professor Solution, the (22 września 2014)
- The First Pitch Insufficiency (29 września 2014)
- Hook-up Reverberation, the (6 października 2014)
- The Focus Attenuation (13 października 2014)
- The Expedition Approximation (20 października 2014)
- The Misinterpretation Agitation (30 października 2014)
- The Prom Equivalency (6 listopada 2014)
- The Septum Deviation (13 listopada 2014)
- The Champagne Reflection (20 listopada 2014)
- The Clean Room Infiltration (11 grudnia 2014)
- The Space Probe Disintegration (8 stycznia 2015)
- The Anxiety Optimization (29 stycznia 2015)
- The Troll Manifestation (5 lutego 2015)
- The Comic Book Store Regeneration (19 lutego 2015)
- The Intimacy Acceleration (26 lutego 2015)
- The Colonization Application (5 marca 2015)
- The Leftover Thermalization (12 marca 2015)
- The Skywalker Incursion (2 kwietnia 2015)
- The Fortification Implementation (9 kwietnia 2015)
- The Communication Deterioration (16 kwietnia 2015)
- The Graduation Transmission (23 kwietnia 2015)
- The Maternal Combustion (30 kwietnia 2015)
- The Commitment Determination (7 maja 2015)
Sezon 9
- The Matrimonial Momentum (21 września 2015)
- The Separation Oscillation (28 września 2015)
- The Bachelor Party Corrosion (5 października 2015)
- The 2003 Approximation (12 października 2015)
- The Perspiration Implementation (19 października 2015)
- The Helium Insufficiency (26 października 2015)
- The Spock Resonance (5 listopada 2015)
- The Mystery Date Observation (12 listopada 2015)
- The Platonic Permutation (19 listopada 2015)
- The Earworm Reverberation (10 grudnia 2015)
- The Opening Night Excitation (17 grudnia 2015)
- The Sales Call Sublimation (7 stycznia 2016)
- The Empathy Optimization (14 stycznia 2016)
- The Meemaw Materialization (4 lutego 2016)
- The Valentino Submergence (11 lutego 2016)
- The Positive Negative Reaction (18 lutego 2016)
- The Celebration Experimentation (25 lutego 2016)
- The Application Deterioration (10 marca 2016)
- The Solder Excursion Diversion (31 marca 2016)
- The Big Bear Precipitation (7 kwietnia 2016)
- The Viewing Party Combustion (21 kwietnia 2016)
- The Fermentation Bifurcation (28 kwietnia 2016)
- The Line Substitution Solution (5 maja 2016)
- The Convergence Convergence (12 maja 2016)
Sezon 10
- The Conjugal Conjecture (19 września 2016)
- The Military Miniaturization (26 września 2016)
- The Dependence Transcendence (3 października 2016)
- The Cohabitation Experimentation (10 października 2016)
- The Hot Tub Contamination (17 października 2016)
- The Fetal Kick Catalyst (27 października 2016)
- The Veracity Elasticity (3 listopada 2016)
- The Brain Bowl Incubation (10 listopada 2016)
- The Geology Elevation (17 listopada 2016)
- The Property Division Collision (1 grudnia 2016)
- The Birthday Synchronicity (15 grudnia 2016)
- The Holiday Summation (5 stycznia 2017)
- The Romance Recalibration (19 stycznia 2017)
- The Emotion Detection Automation (2 lutego 2017)
- The Locomotion Reverberation (9 lutego 2017)
- The Allowance Evaporation (16 lutego 2017)
- The Comic-Con Conundrum (23 lutego 2017)
- The Escape Hatch Identification (9 marca 2017)
- The Collaboration Fluctuation (30 marca 2017)
- The Recollection Dissipation (6 kwietnia 2017)
- The Separation Agitation (13 kwietnia 2017)
- The Cognition Regeneration (27 kwietnia 2017)
- The Gyroscopic Collapse (4 maja 2017)
- The Long Distance Dissonance (11 maja 2017)
Sezon 11
- The Proposal Proposal (25 września 2017)
- The Retraction Reaction (2 października 2017)
- The Relaxation Integration (9 października 2017)
- The Explosion Implosion (16 października 2017)
- The Collaboration Contamination (23 października 2017)
- The Proton Regeneration (2 listopada 2017)
- The Geology Methodology (9 listopada 2017)
- The Tesla Recoil (16 listopada 2017)
- The Bitcoin Entanglement (30 listopada 2017)
- The Confidence Erosion (7 grudnia 2017)
- The Celebration Reverberation (14 grudnia 2017)
- The Matrimonial Metric (4 stycznia 2018)
- The Solo Oscillation (11 stycznia 2018)
- The Separation Triangulation (18 stycznia 2018)
- The Novelization Correlation (1 lutego 2018)
- The Neonatal Nomenclature (1 marca 2018)
- The Athenaeum Allocation (8 marca 2018)
- The Gates Excitation (29 marca 2018)
- The Tenant Disassociation (5 kwietnia 2018)
- The Reclusive Potential (12 kwietnia 2018)
- The Comet Polarization (19 kwietnia 2018)
- The Monetary Insufficiency (26 kwietnia 2018)
- The Sibling Realignment (3 maja 2018)
- The Bow Tie Asymmetry (10 maja 2018)
Sezon 12
- The Conjugal Configuration (24 września 2018)
- The Wedding Gift Wormhole (27 września 2018)
- The Procreation Calculation (4 października 2018)
- The Tam Turbulence (11 października 2018)
- The Planetarium Collision (18 października 2018)
- The Imitation Perturbation (25 października 2018)
- The Grant Allocation Derivation (1 listopada 2018)
- The Consummation Deviation (8 listopada 2018)
- The Citation Negation (15 listopada 2018)
- The VCR Illumination (6 grudnia 2018)
- The Paintball Scattering (3 stycznia 2019)
- The Propagation Proposition (10 stycznia 2019)
- The Confirmation Polarization (17 stycznia 2019)
- The Meteorite Manifestation (31 stycznia 2019)
- The Donation Oscillation (7 lutego 2019)
- The D & D Vortex (21 lutego 2019)
- The Conference Valuation (7 marca 2019)
- The Laureate Accumulation (4 kwietnia 2019)
- The Inspiration Deprivation (18 kwietnia 2019)
- The Decision Reverberation (25 kwietnia 2019)
- TBA (2 maja 2019)
- TBA (9 maja 2019)
- TBA (16 maja 2019)
- The Stockholm Syndrome (16 maja 2019)