Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

23 miliony odmów – system kontroli społeczeństwa rodem z Czarnego Lustra wkracza do gry

Chiny na dobre wprowadzają krajowy System Zaufania Społecznego, który pomoże im kontrolować obywateli. Na naszych oczach ziszcza się wizja świata wykreowanego przez Czarne Lustro.

W ramach serii artykułów poświęconych przenikaniu się świata rzeczywistego z wizjami scenarzystów Czarnego lustra opisywałem eksperymenty chińskiego rządu z Systemem Zaufania Społecznego, pilotażowym programem oceniającym przydatność obywateli dla społeczeństwa. Jak się okazuje, dziś ta filmowa fantazja staje się rzeczywistością. Przedstawiciele Associated Press poinformowali, że w ciągu kilku ostatnim miesięcy SZS przyczynił się do wydania 23 milionów odmów na zakup biletów na pociągi oraz samoloty.

Program kontroli przepływu obywateli wprowadzono w Chinach w maju zeszłego roku i jego działanie jest dość proste – podczas zakupu biletu sprzedający sprawdza pozycję obywatela w rankingu i jeśli ta jest zbyt niska, odmawia sprzedaży. Od momentu uruchomienia SZS zablokowano sprzedaż 17,5 miliona biletów na samoloty oraz 5,5 miliona biletów na szybką kolej. Rząd twierdzi, że system uderza wyłącznie w osoby, które dopuściły się jakichś przestępstw, ale zakres jego działania poszerzy się w najbliższych latach.

Obecnie na czarną listę podróżników trafiają wyłącznie osoby skazane, ale w przyszłości SZS ma objąć wszystkich obywateli. Chińczycy będą na każdym kroku oceniani i każde aspołeczne zachowania będą piętnowane obniżeniem pozycji w rankingu. Unikanie płacenia podatków, oszustwa, zajmowanie czyjegoś miejsca w pojazdach komunikacji publicznej czy dystrybuowanie przekazów reklamowych wprowadzających w błąd – wszystko to będzie miało wpływ na liczbę punktów. Karane mogą okazać się także inne zachowania, które w oczach chińskiej władzy uchodzą za nieodpowiednie, a w rzeczywistości będą jedynie próbą polemizowania z racjami partii rządzącej.

W 2020 roku system ma wejść w fazę pełnej funkcjonalności, co oznacza, że obejmie wszystkich chińskich obywateli. W tym momencie zacznie działać dokładnie tak, jak aplikacja z odcinka Na łeb, na szyję z trzeciego sezonu Czarnego lustra. Dziś władze skupiają się na budowaniu biometrycznej bazy danych obywateli, w której znajdują się głównie odciski palców. W szczególnych przypadkach informacje biometryczne mogą być wzbogacane także o wizerunek twarzy, dotyczy to m.in. osób poszukiwanych oraz skazanych. Dzięki temu policja będzie mogła wykorzystać system inteligentnych kamer do automatycznego wyszukiwania w tłumie poszukiwanych osób.

-
-

Kiedy baza zostanie domknięta, Systemem Zaufania Społecznego ruszy na dobre. Władze będą mogły w końcu kilku sekund zidentyfikować każdego mieszkańca aby dowiedzieć się, jaką zajmuje pozycję w rankingu. A co za tym idzie – jak wiernie służy swojemu państwu.

Źródło: The Verge / Zdjęcie: Pixabay
 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Kapitan Marvel – pokochaliście Skrulli z…

W MCU nastał nie tylko czas Kapitan Marvel, ale i Skrulli. Nowo wprowadzona rasa podbiła…

Michał Kujawiński
-

Avengers: Koniec gry – wyciekły kolejne…

Kolejne materiały promujące film Avengers: Koniec gry trafiły do sieci. Przedstawiają one tytułowych bohaterów i…

naEKRANIE
-

Najlepsze filmy 2019 roku [lista aktualizowana]

Wybieramy najlepsze filmy 2019 roku. Oto produkcje, których jakości jesteśmy pewni, oglądaliśmy je i polecamy.

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – oficjalny opis…

Avengers: Koniec gry to wielka kulminacja, na którą czekają fani MCU. Opis fabuły został opublikowany…

Michalina Reda
-

Star Trek: Discovery – co dalej…

Star Trek: Discovery jest w trakcie emisji 2. sezonu, a przed nami premiera 10. odcinka.…

Michalina Reda
-

Hellboy – nowe zdjęcia z filmu.…

Premiera nowego filmu Hellboy już za pasem, a w sieci pojawiają się kolejne materiały promocyjne.…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.