American Film Festival 2021 - poznaliśmy program wydarzenia. Co zobaczą uczestnicy festiwalu?
Poznaliśmy już program American Film Festival 2021, który w dniach od 9 listopada odbędzie się we Wrocławiu. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z naprawdę ciekawymi tytułami.
Poznaliśmy już program American Film Festival 2021, który w dniach od 9 listopada odbędzie się we Wrocławiu. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z naprawdę ciekawymi tytułami.
9 listopada rozpocznie się kolejna odsłona American Film Festival we Wrocławiu. Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun Wesa Andersona i C'mon C'mon Mike'a Millsa otworzą 12. edycję, natomiast Oczy Tammy Faye Michaela Showaltera zamkną wydarzenie.
W programie festiwalu znalazło się 110 produkcji (101 długich i 9 krótkich metraży), z czego 54 zostaną pokazane w Polsce po raz pierwszy, a 12 będzie miało premierę międzynarodową. Sprzedaż biletów rusza w piątek o godzinie 12:00 na stronie festiwalu. Poniżej możecie zobaczyć inne tytuły znajdujące się w programie z opublikowanej informacji prasowej.
W programie AFF-u tradycyjnie znalazły się przeboje pokazywane na światowych festiwalach – m.in.: jedne z dwóch najdłużej oklaskiwanych filmów podczas tegorocznego MFF w Cannes: Red Rocket Seana Bakera oraz Stillwater Tom McCarthy'ego, z Mattem Damonem w roli głównej; prezentowany na Sundance Jockey Clinta Bentleya, z brawurową rolą Cliftona Collinsa Juniora (Pewnego razu... w Hollywood) oraz Córka – reżyserski debiut Maggie Gyllenhaal. Widzowie i widzki będą mieli okazję zobaczyć także „porywające i niezapomniane", jak pisali krytycy po Sundance, Odkupienie Frana Kranza – studium żalu, rozpaczy i żałoby po tragicznych w skutkach wydarzeniach związanych ze szkolną strzelaniną; a także Nowicjuszkę Lauren Hadaway – przywodzącą na myśl Czarnego Łabędzia i Zapaśnika historię sportsmenki, która postanawia poświęcić całe swoje życie dla kariery wioślarskiej.
Szok, obrzydzenie i histeryczny śmiech (w różnych proporcjach i różnej kolejności) wywołają filmy Johna Watersa, jednego z najoryginalniejszych przedstawicieli amerykańskiej kontrkultury. W trakcie festiwalu będzie można zobaczyć nie tylko przegląd najważniejszych dzieł buntownika z Baltimore, ale również spotkać go osobiście. Waters odbierze we Wrocławiu nagrodę Indie Star Award, przyznawaną twórcom bezkompromisowo niezależnym, weźmie udział w masterclassie oraz zaprezentuje stand-up This Filthy World, połączony z drag show We Are Divine, przygotowany przez wrocławską divę drag, Twoją Starą. Na stand-up oraz drag show zapraszamy do klubu Vertigo – wyjątkowego partnera tegorocznej edycji AFF-u. Bilety na wydarzenia z udziałem Watersa trafią do sprzedaży w najbliższy piątek (bilety na stand-up będą dostępne poprzez oficjalną stronę klubu Vertigo).
Festiwalowe sekcje
Jednym ze znaków rozpoznawczych American Film Festival są sekcje konkursowe: Spectrum (16 tytułów) – przegląd nowych tendencji i młodych talentów kina USA, oraz American Docs (9 tytułów) – dokumenty prezentujące różne oblicza Ameryki. Oceniane przez widzów produkcje będą ubiegać się o nagrody w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. Nagrodę w konkursie American Docs ufundowała firma BNY Mellon.
W programie znalazły się także dwie wyjątkowe sekcje poświęcone współczesnemu kinu dokumentalnemu z USA: Special Docs oraz Portrety. W ramach pierwszej z nich będzie można zobaczyć m.in. Wrogów publicznych Sonii Kennebeck – historię hakera Matta DeHarta, zestawianego w jednym szeregu z Edwardem Snowdenem i Chelsea Manning; poruszające Kim jesteśmy: kronikę rasizmu w Ameryce Emily Kunstler i Sarah Kunstler; czy Poszukiwaczy Pacho Veleza – daleką od polityki, ale bliską codziennemu życiu opowieść o współczesnych nowojorczykach. W ramach Portretów przybliżone zostaną postaci m.in. wybitnego dziennikarza, podróżnika i szefa kuchni – Anthony'ego Bourdaina (W drodze. Film o Anthonym Bourdainie, reż. Morgan Neville); autora undergroundowych komiksów – Spaina Rodrigueza (Niepokorny. Sztuka komiksu Spaina Rodrigueza, reż. Susan Stern); a także bestsellerowej, ekscentrycznej pisarki – Jackie Collins (Szefowa. Opowieść o Jackie Collins, reż. Laura Fairrie).
W tym roku, między 1 a 14 grudnia odbędzie się także festiwal w wersji online. Szczegóły wydarzenia zostaną opublikowane 15 listopada.
Źródło: informacja prasowa/Kino Nowe Horyzonty
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat