Andrzej Sapkowski nie gra w gry, ale jest ich mistrzem

Andrzej Sapkowski wziął udział w panelu w trakcie Lucca Comics and Games i po raz kolejny wypowiedział się na temat gier.

Andrzej Sapkowski wziął udział w panelu w trakcie Lucca Comics and Games i po raz kolejny wypowiedział się na temat gier.

Paweł Krzystyniak
Paweł Krzystyniak

Bez wątpienia najbardziej wyczekiwanymi informacjami z Lucca Comics and Games są zwiastun oraz data premiery serialu Wiedźmin Netflixa, ale to nie jedyne atrakcje, jakie czekały na zwiedzających. Odbył się tam również panel z Andrzejem Sapkowskim, w którym autor odpowiadał na zadawane przez fanów pytania. Poruszył on między innymi temat tłumaczeń swojej twórczości, a także po raz kolejny wypowiedział się na temat gier.

Andrzej Sapkowski przyznał, że już od najmłodszych lat wiedział, że jest w stanie stworzyć coś, co zdobędzie dużą popularność.

Mówią, że zawsze jest w tobie coś, co z czasem eksploduje, tak jak w filmie Obcy. Tak było w moim przypadku, kiedy byłem młody i pisałem wiele głupich rzeczy. Czułem, że jest coś we mnie. 

Seria o Wiedźminie okazała się sporym sukcesem i z czasem doczekała się tłumaczeń na ponad dwadzieścia języków. Sapkowski przyznaje jednak, że pewne rzeczy mogą brzmieć zupełnie inaczej, niż w oryginale, a on sam nie ma na to wpływu.

Tłumacz jest zdrajcą, jak mówi włoskie przysłowie. Nikt nie pytał mnie o tłumaczenia lub robili to bardzo rzadko. Cóż jednak mogę zrobić z tłumaczeniami na koreański, fiński czy węgierski? Jestem w rękach tłumaczy. Mówię w 20 językach, ale nie po węgiersku i fińsku.  

Najciekawiej brzmi jednak wypowiedź na temat gier, bo i ten temat został tu ponownie poruszony - w charakterystycznym stylu. Przypominamy, że seria CD Projekt RED to niekanoniczna kontynuacja wydarzeń znanych z twórczości Andrzeja Sapkowskiego.

Jestem mistrzem gier wideo... ale w nie nie grałem. 

Niestety, kontekst pytania nie jest znany - trudno więc jednoznacznie zinterpretować słowa o byciu "mistrzem gier". Nie wiadomo też, czy Sapkowski miał tu na myśli jedynie serię CD Projekt RED, czy gry ogólnie.

Wygląda też na to, że autor jest zadowolony z tego, jak zapowiada się Wiedźmin Netflixa. Miał on okazję być na planie i jak przyznaje showrunnerka, Lauren S. Hissrich, zdarzyło mu się uronić łzę ze wzruszenia.

Był bardzo podekscytowany. Momentami wycierał łzy. Był podekscytowany tym, jak zaangażowani jesteśmy - mówi showrunnerka. 

Źródło: redanianintelligence.com / fot. Stefan Maszewski/REPORTER

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Robin Wright

Robin Wright

ur. 1966, kończy 54 lat

Katee Sackhoff

Katee Sackhoff

ur. 1980, kończy 40 lat

Patricia Arquette

Patricia Arquette

ur. 1968, kończy 52 lat

Taylor Kitsch

Taylor Kitsch

ur. 1981, kończy 39 lat

Sung Kang

Sung Kang

ur. 1972, kończy 48 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV