Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

CES 2019: HTC wie, jak ulepszyć wirtualną rzeczywistość

Podczas targów CES w Las Vegas firma HTC zaprezentowała wiele nowych pomysłów na spopularyzowanie wirtualnej rzeczywistości. Oto najważniejsze sprzęty i platformy, które w najbliższych miesiącach będą walczyły o zainteresowanie ze strony miłośników VR.

Wirtualna rzeczywistość miała rozgrzać nasze serca w 2016 roku i zmienić sposób, w jaki pochłaniamy cyfrowe treści takie jak gry, filmy czy interaktywne doświadczenia. Technologia okazała się jednak zbyt droga i niedoskonała, aby szturmem zawojować rynek. Nie oznacza to jednak, że nadchodzi jej kres. Wręcz przeciwnie, dopiero teraz branża nieśmiało wkracza w erę dynamicznego rozwoju. I HTC chce wykorzystać tę chwilę, aby wyjść na pozycję lidera.

Choć w sprzedaży dostępnych jest wiele gogli wirtualnej rzeczywistości, to Vive jest sprzętem, o którym marzy większość graczy. Owszem, istnieją gogle pracujące w większej rozdzielczości, zapewniające lepsze kąty widzenia czy wyposażone w doskonalsze systemy symulowania rzeczywistości. Ale to Vive jest produktem, który łączy w sobie cenę umiarkowanie przystępną cenę i wysoki poziom zaawansowania technologicznego. To idealny kompromis między tańszymi i mniej rozbudowanymi zestawami a profesjonalnymi goglami 4K czy 8K, pozostającymi poza finansowym zasięgiem większości użytkowników.

Od momentu wypuszczenia na rynek pierwszego Vive’a minęły już niemal trzy lata i system ten wymagał odświeżenia. Podczas targów CES przedstawiciele HTC zarysowali niezwykle intrygującą wizję przyszłości technologii VR. Pokazali kilka projektów, które mogą rozwinąć się w bardzo interesującym kierunku.

Wśród CES-owcyh nowości najciekawiej zaprezentował się model Vive Cosmos. Sprzęt ten stworzono przede wszystkim z myślą o poprawie komfortu korzystania z VR. Przeprojektowano cały system mocowania, gogle zawieszono na opasce wyściełanej miękkim materiałem i wyposażono w zawiasy, dzięki czemu można bardzo szybko wyrwać się z cyfrowego świata bez zdejmowania samych gogli. Urządzenie na pewno będzie współpracować ze smartonami, co sugeruje film promocyjny. Plotki głoszę jednak, że sparujemy go także z naszymi pecetami. Bezprzewodowo, oczywiście. Gogle wyposażono również w zintegrowany system śledzenia położenia, dzięki czemu użytkownik nie musi ustawiać latarni, aby system rozpoznał ruchy jego ciała. Wystarczy tylko założyć hełm, chwycić za kontrolery ruchu i zacząć zabawę.

Producent nie zdradza, co dokładnie zaoferuje HTC Vive Cosmos oraz ile będzie kosztował. Wydaje się jednak, że ma być to zestaw skrojony z myślą o tych, którzy nie korzystali jeszcze z VR, ale nie chcą zaczynać swojej przygody z tą technologią od budżetowych, niedoskonałych gogli.

Ten model nie ma być jednak następcą klasycznej serii Vive. Duchowym spadkobiercą pierwszych gogli HTC, jest model Vive Pro Eye. Jak sama nazwa wskazuje, mamy tu do czynienia z wersją Pro wzbogaconą o zintegrowany system śledzenia położenia gałek ocznych. Technologia ta umożliwi sterowanie wirtualnymi obiektami za pomocą naszego wzroku. Rozwiązanie ma znacząco pogłębić interakcję z otoczeniem i sprawić, że zabawa z VR wejdzie na kolejny poziom immersji. Gra MLB Home Run Derby VR jako pierwsza wykorzysta ten system: pozwoli poruszać się po menu wyłącznie za pomocą ruchu gałek ocznych.

Firma jest jednak świadoma tego, że Vive Pro Eye będzie zbyt drogi, aby trafić pod strzechy graczy. Urządzenie powstało przede wszystkim z myślą o użytkowników biznesowych, którzy poszukują zestawów VR oferujących skrajnie precyzyjne doświadczenia.

Wisienką na torcie na CES-owym stoisku HTC były rozwiązania programowe. I to one mogą w największym stopniu przyczynić się do wzrostu zainteresowania wirtualną rzeczywistością. Tajwańczycy znacząco uatrakcyjnili program subskrypcyjny Viveport. Nowa odsłona, Viveport Infinite, oda nam do dyspozycji aż 500 tytułów VR. Warto zauważyć, że dotychczas w ramach subskrypcji otrzymywaliśmy dostęp do zaledwie 5 produkcji. Od 5 kwietnia, kiedy ruszy Infinity, miłośnicy wirtualnej rzeczywistości będą mogli bez ograniczeń korzystać z zasobów oferowanych przez HTC. Korporacja podjęła także współpracę z firmami Mozilla i AWS, z którymi stworzy przeglądarkę internetową przystosowaną do pracy w VR. Dzięki tym dwóm programom zainteresowanie produktami z linii Vive może znacząco wzrosnąć.

-
-

Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby obwieścić, że HTC rozpoczęło złotą erę wirtualnej rzeczywistości. Ale gołym okiem widać, że firma ma pomysł na rozwój tej branży. I jeśli nie zabraknie jej sił, aby dalej realizować swoją wizję, może przyczynić się do spopularyzowania technologii VR.

Źródło: Materiały prasowe

Najlepsze z 24h

Michał Kujawiński
-

Avengers: Koniec gry – poster zdradza…

Avengers: Koniec gry startuje z poważną promocją filmu. Do sieci trafił nowy plakat oraz kolejny…

Michalina Reda
-

Gra o tron – kto zginie…

Gra o tron powróci już w przyszłym miesiącu, a w sieci pojawiły się przewidywania mówiące…

Michalina Reda
-

MCU – plakaty wszystkich filmów Kinowego…

Kinowe Uniwersum Marvela rokrocznie tylko się rozrasta, a wraz z kolejnymi filmami i serialami światło…

Michał Kujawiński
-

Kanał YouTube z Blok Ekipą został…

Kanał SPInkafilmstudio został zamknięty w serwisie YouTube. Czy powodem było udostępnienie serialu Egzorcysta?

Adam Siennica
-

Godzilla 2: Król potworów niczym Obcy…

Wygasło embargo na relacje z planu filmu Godzilla 2: Król potworów. Z różnych wywiadów poznajemy…

Michalina Reda
-

Nie z tego świata – koniec…

Nie z tego świata kończy swoją wieloletnią przygodę na antenie The CW. Właśnie ogłoszono, że…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.