Chiński plan pięcioletni zakłada zwrot w stronę sztucznej inteligencji
Wojna technologiczna między światem Zachodu oraz Wschodu wkrótce rozkręci się na dobre. Chiny planują zwiększyć nakłady inwestycyjne na najbardziej innowacyjne rozwiązania wykorzystujące m.in. potencjał sztucznej inteligencji oraz komputerów kwantowych.
Wojna technologiczna między światem Zachodu oraz Wschodu wkrótce rozkręci się na dobre. Chiny planują zwiększyć nakłady inwestycyjne na najbardziej innowacyjne rozwiązania wykorzystujące m.in. potencjał sztucznej inteligencji oraz komputerów kwantowych.
W ostatnich latach rządów Donalda Trumpa spór Stanów Zjednoczonych i Chin wokół rynku nowych technologii nabrał rozpędu m.in. za sprawą nałożenia embargo na produkty giganta rynku mobilnego, Huawei. Zmiana rezydenta Białego Domu nie wywołała żadnej rewolucji w tej materii. Według dziennikarzy Wall Street Journal rząd w Pekinie nie ma zamiaru biernie przyglądać się sytuacji w branży i planuje wyjść z inicjatywą, dzięki której wzmocni swoją pozycję w tym sektorze gospodarki.
Podczas dorocznego zjazdu partii zarysowano pięcioletni plan wzmocnienia sektora chińskiego technologicznego. Zakłada on przeznaczenie większych środków na rozwój laboratoriów oraz programów badawczych związanych z takimi dziedzinami jak biotechnologia, półprzewodniki, sztuczna inteligencja oraz komputery kwantowe. Partia planuje zwiększyć w 2021 roku środki na badania aż o 10,6% oraz wypracować 10-letnią strategię rozwoju programów naukowych.
Już dziś Chiny postrzegane są jako najgroźniejszy rywal Stanów Zjednoczonych na arenie nowych technologii. W Państwie Środka prowadzi się szeroko zakrojone prace nad infrastrukturą 5G, systemami autonomicznymi czy algorytmami sztucznej inteligencji wykorzystywanymi zarówno przez władze, jak i prywatne przedsiębiorstwa. Chiny dysponują m.in. prawdopodobnie najbardziej rozbudowaną siecią kamer CCTV sprzężoną w ramach ujednoliconego systemu monitoringu wzbogaconego przez algorytmy SI czy Systemem Zaufania Społecznego przywodzącego na myśl rozwiązania rodem z Czarnego lustra.
Zwiększenie nakładów na rozwój nowych technologii z pewnością zachęci Stany Zjednoczone do podjęcia wyzwania i przyłączenia się do tej bitwy. To może zaowocować przyspieszeniem prac nad projektami autonomicznych aut, sztucznych inteligencji automatyzujących naszą pracę czy komputerów kwantowych, co z kolei będzie zaczątkiem nowej rewolucji przemysłowej. Rewolucji, która może na dobre zmienić oblicze naszego społeczeństwa i przeformułować rolę człowieka na rynku pracy.
Źródło: Engadget
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat