Chomikuj.pl na celowników RIAA. Organizacja chce wiedzieć, kto stoi za tą stroną

Organizacja zrzeszająca amerykańskich muzyków postanowiła wejść na wojenną ścieżkę z administratorami Chomikuj.pl. Wysłała firmie hostingowej wezwanie do ujawnienia danych właścicieli witryny.

Organizacja zrzeszająca amerykańskich muzyków postanowiła wejść na wojenną ścieżkę z administratorami Chomikuj.pl. Wysłała firmie hostingowej wezwanie do ujawnienia danych właścicieli witryny.

Emil Borzechowski
Emil Borzechowski
Tagi:  chomikuj.pl 

Jednym z głównych zadań RIAA jest ochrona praw autorskich amerykańskich muzyków zrzeszonych w organizacji. Na jej wniosek prowadzone są m.in. działania mające usunąć z internetu utwory muzyczne, które udostępniane są bez stosownej licencji. Jednym z głównych serwisów, z którym od lat wojuje RIAA, jest wirtualny dysk Chomikuj.pl. Dotychczas organizacja wysłała serwisowi 4,2 miliony zgłoszeń usunięcia nielegalnych treści, ale jej cierpliwość do niepokornych użytkowników w końcu się skończyła.

Przedstawiciele RIAA wystąpili na drodze sądowej o udostępnienie danych osobowych serwisu Chomikuj.pl przez Cloudflare, jednego z usługodawców firmy. Organizacja uzasadniła żądanie koniecznością zadbania o poszanowanie praw autorskich swoich klientów. We wniosku podał przykłady trzech plików, które są nielegalnie udostępniane w polskim serwisie. Sąd stanu Kolumbia przystał na prośbę RIAA i zobowiązał Cloudfire do ujawnienia informacji umożliwiających zidentyfikowanie właścicieli serwisu. Firma ma udostępnić adresy zamieszczania, adresy IP, maile oraz historię transakcji finansowych przeprowadzonych pomiędzy Cloudfire a Chomikuj.pl.

Autorzy serwisu od lat bronią się przed oskarżeniami o łamanie praw autorskich, twierdząc, że jedynie udostępniają przestrzeń dyskową swoim klientom, dlatego nie mogą bezpośrednio odpowiadać za treści dostępne na wirtualnych dyskach. Jednocześnie podkreślają, że błyskawicznie reagują na zgłoszenia o łamaniu praw autorskich i jeśli otrzymają zgłoszenie o nieuprawnionym udostępnianiu jakichś treści – od razu usuwają takie pliki.

Wejście przez RIAA na drogę sądową przeciwko Chomikuj.pl może zachwiać pozycję jednego z najpopularniejszych serwisów internetowych w Polsce, który notuje 17 milionów odsłon w skali miesiąca. Postępowanie organizacji może także zachęcić inne podmioty do przyjrzenia się podobnym polskim stronom, które udostępniają użytkownikom przestrzeń dyskową do dzielenia się treściami multimedialnymi, np. CDA.pl.

Źródło: dobreprogramy.pl / Zdjęcie: Chomikuj.pl

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV