Europa - nowe zdjęcia księżyca Jowisza zapierają dech w piersiach. Ten lodowy świat może kryć życie
Europa, jeden z księżyców Jowisza, została uchwycona na nowych zdjęciach wykonanych przez sondę Juno i Bardzo Duży Teleskop.
Europa, jeden z księżyców Jowisza, została uchwycona na nowych zdjęciach wykonanych przez sondę Juno i Bardzo Duży Teleskop.
"Wszystkie światy są twoje - z wyjątkiem Europy. Nie próbujcie tam lądować" - czytamy w książce 2010: Odyseja kosmiczna Arthura C. Clarke'a. Składa się jednak tak, że ludzkość niekoniecznie wzięła sobie słowa legendarnego pisarza do serca. Europa to bez dwóch zdań najciekawszy z księżyców Jowisza i zarazem jeden z najbardziej intrygujących obiektów w całym Układzie Słonecznym. Pod jego lodową skorupą najprawdopodobniej znajduje się ocean ciekłej wody, który w ocenie niektórych naukowców może skrywać życie. Teraz mamy okazję przyjrzeć się satelicie największej z planet jeszcze dokładniej; wszystko przez zdjęcia wykonane za pomocą sondy Juno i Bardzo Dużego Teleskopu.
Przypomnijmy, że wystrzelona w 2011 roku Juno od 6 lat roku bada układ Jowisza, którego to stała się sztucznym satelitą. 29 września, w trakcie swojego 45. okrążenia wokół "ojca chrzestnego" planet, poruszająca się z prędkością 24 km/s sonda zbliżyła się do Europy na odległość ok. 400 km, mając zaledwie kilkadziesiąt minut na wykonanie fotografii księżyca. Możemy już zobaczyć niezwykle szczegółowe zdjęcia lodowego świata - najdokładniejsze od czasu tych, które przeszło 20 lat temu przesłała na Ziemię sonda Galileo.
Na materiałach uchwycono m.in. znajdujący się w pobliżu równika Europy region o nazwie Annwn, którego powierzchnia poprzecinana jest wyraźnymi pęknięciami - to właśnie one mogą sugerować obecność oceanu pod lodową powłoką. Istotne są również nierówności terenu, możliwe do spostrzeżenia dzięki zaakcentowanemu na zdjęciu kontrastowi światła i cienia. Później wykonane przez Juno fotografie zostały poddane cyfrowej obróbce przez zewnętrznych naukowców; podrasowane komputerowo obrazy globu znacznie lepiej oddają tektoniczne zawirowania na powierzchni satelity - stworzono również grafikę o tytule "Europa w jesiennych kolorach".
Na tym jednak nie koniec. Znajdujący się w Chile i należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego Bardzo Duży Teleskop wykonał fotografie zarówno Europy, jak i innego z księżyców Jowisza, Ganimedesa. To najostrzejsze jak do tej pory zdjęcia tych obiektów stworzone za pomocą teleskopów naziemnych. Spójrzcie sami:
W 2024 roku w kierunku Europy wyruszy stworzona przez NASA sonda Europa Clipper, która dotrze do księżyca Jowisza 6 lat później. Ma ona dokładnie zbadać lodową powłokę obiektu; nie jest wykluczone, że ostatecznie rozstrzygnie również o obecności podpowierzchniowych zbiorników ciekłej wody.
Misja Juno została z kolei wydłużona przynajmniej do września 2025 roku. Zakończy się ona wraz z deorbitacją sondy i jej spłonięciem w atmosferze Jowisza. Czeka ją więc podobny los jak słynnej sondy Cassini, która 15 września 2017 roku uległa spaleniu w atmosferze Saturna. Jak wiemy już z serialu Kosmos: Możliwe światy, poświęcenie Cassiniego miało niezwykły wymiar:
Źródło: NASA
naEKRANIE Poleca
ReklamaDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1977, kończy 48 lat
ur. 1971, kończy 54 lat
ur. 1992, kończy 33 lat
ur. 1973, kończy 52 lat