Festiwal Dokumentów HBO

Na antenie HBO trwa Festiwal Dokumentów wyprodukowanych przez HBO. Będzie można zobaczyć m.in. Homo.pl, Czekając na sobotę oraz Darling I Lowe Ju.

Na antenie HBO trwa Festiwal Dokumentów wyprodukowanych przez HBO. Będzie można zobaczyć m.in. Homo.pl, Czekając na sobotę oraz Darling I Lowe Ju.

Anna Grzymkowska

Anna Grzymkowska

Na zakończenie festiwalu odbędzie się premiera najnowszego dokumentu HBO I Bóg stworzył seks. Filmy będą emitowane w każdą środę o godz. 22.00 w HBO2.

Festiwal jest retrospektywą filmów dokumentalnych produkcji HBO Central Europe i konfrontacją z tematami społecznie ważnymi. W lipcu i w sierpniu widzowie będą mogli obejrzeć dziewięć dokumentów HBO, w tym jeden premierowo.

Festiwal rozpoczął film Wojownik w reżyserii Jacka Bławuta. Przenikliwy dokument o kickbokserze Marku Piotrowskim, który mimo ogromnego sukcesu sportowego doświadczył także życiowych niepowodzeń. W kolejnych tygodniach HBO pokaże filmy: Homo.pl, Śląski interes, Witajcie w mroku,
Wyrok na życie, Balcerowicz. Gra o wszystko, Czekając na sobotę oraz Darling I Lowe Ju.

Na zakończenie festiwalu odbędzie się premiera najnowszego dokumentu HBO w reżyserii Konrada Szołajskiego I Bóg stworzył seks. W swoim najnowszym filmie reżyser łączy dwie sfery życia, pozornie się wykluczające: religijność i seksualność. Tematy te są dobrze znane autorowi takich filmów, jak Uwo, Podryw po polsku czy Pani od seksu. Szołajski tym razem wkracza w środowisko praktykujących – i religię i seks – katolików. Film pokazuje ojca Ksawerego Knotza, kontrowersyjnego zakonnika, autora kilku poradników seksualnych dla wierzących oraz trzy zaprzyjaźnione z nim pary małżeńskie.

Od 2006 roku w HBO powstało dwadzieścia polskich dokumentów, które przedstawiały niezwykłe ludzkie historie i poruszały trudne tematy. Prostytucja, zapłodnienie in vitro, homoseksualizm to tylko niektóre z nich. Ich twórcami byli tacy reżyserzy, jak: Jacek Bławut, Andrzej Fidyk, Henryk Dederko, Robert Gliński, Marcin Koszałka, Michał Rogalski czy Irena i Jerzy Morawscy.

Festiwal Dokumentów ma stałe wakacyjne pasmo na antenie HBO2, w środę o godz. 22.00. Każdy film będzie powtórzony dwa dni później, w piątek w HBO2. Premiera I Bóg stworzył seks odbędzie się w niedzielę, 28 sierpnia o godz. 22:25 w HBO. Powtórka zostanie wyemitowana 31 sierpnia o godz. 22.00 w HBO2.

* * *
HBO (HOME BOX OFFICE) to płatna telewizja, która powstała w 1972 roku w Stanach Zjednoczonych jako część koncernu Time Warner Entertainment Company LP. HBO w Polsce jest częścią HBO Central Europe (HBO CE). W Polsce HBO rozpoczęło swoją działalność 17 września 1996 roku. Kanał dostępny jest w większości sieci kablowych oraz na 3 platformach cyfrowych: CYFRA+, Cyfrowy Polsat i n. W Polsce HBO oferuje pakiet kodowanych kanałów filmowych: HBO, HBO HD, HBO2 i HBO Comedy, oraz usługę HBO ON DEMAND / HBO Digital. Oferta programowa kanałów obejmuje najnowsze hollywoodzkie produkcje filmowe, kultowe seriale, kontrowersyjne dokumenty, programy rozrywkowe własnej produkcji oraz koncerty. HBO, HBO HD i HBO2 nadają program 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, a HBO Comedy 16h na dobę bez reklam. Program nadawany jest w polskiej wersji językowej. W 2010 roku HBO zostało uznane przez czytelników Tele Tygodnia za najlepszy kanał filmowy. Więcej na www.hbo.pl.

HARMONOGRAM EMISJI

TYTUŁ
REŻYSERIA
EMISJA
POWTÓRKA
WOJOWNIK
Jacek Bławut
6 lipca, godz. 22.00
HBO2
8 lipca, godz. 23.40
HBO 2
HOMO.PL
Robert Gliński
13 lipca, godz. 22.00
HBO2
15 lipca, godz. 01.45
HBO2
ŚLĄSKI INTERES
Michał Rogalski
20 lipca, godz. 22.00
HBO 2
22 lipca, godz. 23.45
HBO2
WITAJCIE W MROKU
Henryk Dederko
27 lipca, godz. 22.00
HBO2
29 lipca, godz. 23.40
HBO2
WYROK NA ŻYCIE
Marcin Koszałka
3 sierpnia, godz. 22.00
HBO2
5 lipca, godz. 23.35
HBO2
BALCEROWICZ. GRA O WSZYTKO
Andrzej Fidyk,
Anna Więckowska
10 sierpnia, godz. 22.00
HBO2
12 lipca, godz. 23.50
HBO2
CZEKAJĄC NA SOBOTĘ
Irena i Jerzy Morawscy
17 sierpnia, godz. 22.00
HBO2
19 lipca, godz. 23.20
HBO2
DARLING I LOWE JU
Anna Błaszczyk
24 sierpnia, godz. 22.00
HBO2
26 lipca, godz. 23.40
HBO2
I BÓG STWORZYŁ SEKS…
Konrad Szołajski
28 sierpnia, godz. 22.25
HBO
31 sierpnia, godz. 22.00
HBO2

OPISY FILMÓW FESTIWALOWYCH

WOJOWNIK (THE WARRIOR), dokumentalny, Polska 2007, 85 min., reż. Jacek Bławut

Poruszający dokument o kickbokserze Marku Piotrowskim, który odniósł ogromny sportowy sukces, ale i doświadczył życiowego upadku.
Film opowiada historię nieoczekiwanego sukcesu kickboksera Marka Piotrowskiego, który po zdobyciu mistrzostwa świata amatorów wyjeżdża do USA, gdzie w niezwykłym stylu wygrywa pierwszych pięć walk. Po roku pobytu w Chicago staje do walki z niepokonanym Ricky’m Roufusem
i ku zaskoczeniu wszystkich zostaje Mistrzem USA. Trzy miesiące później walczy z legendą kickboksingu Donem Wilsonem, którego również pokonuje, zdobywając tytuł Mistrza Świata. W życiu polskiego sportowca otwiera się rozdział zapisany wyłącznie sukcesami. Na jego walki przyjeżdżają tłumy, a hollywoodzkie gwiazdy zabiegają o jego przyjaźń. Pojawia się nawet propozycja zagrania
w filmie. Po podboju Ameryki cały świat leży u jego stóp. Kiedy po dwóch latach staje do rewanżu
z Roufusem, zostaje znokautowany. Aby odbudować wizerunek zwycięzcy, postanawia zmierzyć się
z mistrzem w innym stylu walki – tajskim kickboksingu, Robem Kamanem. Morderczy pojedynek kończy się dla Piotrowskiego klęską. Od tej chwili wszystko się zmienia. Jego stan zdrowia pogarsza się w zastraszającym tempie. Schorowany, przygnębiony rozwodem, bez pieniędzy i perspektyw wyjeżdża do Detroit, gdzie zarabia na życie, sprzedając książki i gazety. Wiadomość, że nie jest ojcem swego siedmioletniego syna, pogrąża go do reszty. To jeden z powodów, dla których zdecydował się na powrót do kraju, gdzie cały czas toczy walkę o siebie i swoją przyszłość.

HOMO.PL (HOMO.PL), dokumentalny, Polska 2007, 74 min., reż. Robert Gliński

Kontrowersyjny dokument Roberta Glińskiego (Cześć Tereska, Dziewczęta z ośrodka) jest opowieścią o seksualnej inności w naszym kraju, o wychodzeniu z cienia i odwadze mówienia o sobie i własnych uczuciach. Gliński pokazuje ludzi, którzy nie mieszczą się w społecznych kanonach przyzwolenia, gejów i lesbijki. Odkrywa prawdziwe oblicze ich codzienności, kiedy to wzajemne relacje odbijają się szerokim echem w rodzinach, pracy i najbliższym otoczeniu homoseksualnych par. Pyta, na ile owa „inność” ma wpływ na to, co robią i jak są postrzegani. W kraju, w którym nie brakuje tzw. homofobów, geje i lesbijki nie mają łatwego życia, o czym nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać. Reżyser porusza temat niewygodny politycznie i kontrowersyjny społecznie. Nie ucieka przed trudnymi pytaniami, ma odwagę je zadać, a pary występujące w filmie mają odwagę szczerze na nie odpowiedzieć.

ŚLĄSKI INTERES (SILESIAN STRIPS), dokumentalny, Polska 2006, 56 min., reż. Michał Rogalski

Losy czterech młodych tancerek go-go ze Śląska. Barwny świat klubów, seksu i sporych pieniędzy.
Bohaterkami filmu są cztery dziewczyny: Tatiana, Barbi, Landryna i Pati. Trzydziestopięcioletnia Tatiana ma najdłuższy staż pracy, zna swoich klientów i wszystkie tajniki pracy. Niemniej doświadczone są osiemnastoletnia Barbi i Pati, która niedawno weszła w dorosłość. Landryna, która zaczęła rok temu, ma już za sobą wyjazdy do zagranicznych klubów. Menedżerem tancerek jest Kazik – pięćdziesięcioletni były mechanik, który jest ich kierowcą, doradcą, a czasem ojcem. Dziewczyny wyrastały w specyficznym, śląskim środowisku, w którym wciąż są bardzo silne tradycje rodzinne. Tancerki komentują otaczający je świat i wyciągają wnioski z tego, co im się przydarza. Poznajemy cztery różne charaktery bohaterek, ich postawy życiowe, konfrontujemy je z pytaniem o realność ich marzeń.

WITAJCIE W MROKU (BLACK SCENE), dokumentalny, Polska 2008, 82 min., reż. Henryk Dederko

Kontrowersyjny dokument poświęcony subkulturze gotów, ich życiu, filozofii, muzyce i granicach, których nie boją się przekraczać.

Wielu postrzega subkulturę gotycką jako mroczną, nie do końca zrozumiałą i tożsamą z satanizmem. Tymczasem zafascynowani mrokiem goci nie mają nic wspólnego z kultem szatana. Cechuje ich dystans do świata, uwielbienie śmierci i raczej romantyczna postawa życiowa. Ich znakiem rozpoznawczym jest strój – czarne, niekiedy z elementami czerwieni lub fioletu, futurystyczne kreacje, ciemne okulary i różnego rodzaju metalowe dodatki. Goci na ulicach miasta budzą mieszane uczucia – od ciekawości po skrajną niechęć, która ma związek z ich wampirycznym wyglądem, charakterystycznym makijażem, tatuażami i obrożami z ćwiekami. Reżyser obrazu, wtapiając się w tę społeczność, dowiedział się, że tak naprawdę goci nie lubią słowa subkultura, wolą, kiedy mówi się o nich „formacja estetyczna”. W filmie pojawia się wiele barwnych postaci, m.in. autorzy pierwszej polskiej strony o nekrofilii, którzy na co dzień jeżdżą karawanem, wampirzyca z Krakowa preferująca randki z mężczyznami, którzy pozwalają pić swoją krew, Mefisto – energetyczny wampir z Łodzi oraz Xeno, ideolog gotyku, nieprzeciętnie inteligentny informatyk. Każdy z bohaterów dokumentu ma swoją fascynację – jedni używają do spania trumien, inni piją krew i analizują nekrofilię, jeszcze inni pasjonują się wampiryzmem i samobójstwami.
Niezwykły, momentami drastyczny, dokument Henryka Dederki, autora głośnego obrazu Witajcie
w życiu.

WYROK NA ŻYCIE (SENTENCED FOR LIFE), dokumentalny, Polska 2008, 66 min., reż. Marcin Koszałka

Poruszający dokument poświęcony odbywającym wyroki kobietom, dla których więzienie staje się drugim domem. Spędzają w nim część swojego życia. Każda z przebywających tam kobiet ma odrębną historię – zazwyczaj długą i skomplikowaną. Wszystkie marzą o wolności, mężczyznach i nowym życiu. Ale póki co, to cela jest ich całym światem. Zza krat obserwują dziedziniec i wymieniają się opowieściami o tym, co było, co jest i o tym, co będzie. Wolność to temat przewodni – marzą o niej, ale także czują przed nią lęk. Obawiają się powrotu do rzeczywistości, reakcji rodziny, znajomych, zmieniającego się świata za więziennymi murami. Podczas odbywania wyroku często towarzyszą im ich małe dzieci. Nie wszystkie kobiety chcą też czekać z realizacją swoich planów do czasu wyjścia na wolność.
Przejmujący obraz przebywających w więzieniu kobiet, ich codziennego życia, radości, smutków
i marzeń. To zwyczajne kobiety, które wspierają się wzajemnie, uczą się od siebie i odliczają czas do wyjścia na wolność.
Trzeci dokument produkcji HBO Polska, wyreżyserowany przez Marcina Koszałkę.

BALCEROWICZ.GRA O WSZYTSKO (IT WAS A PLAN), dokumentalny, Polska 2008, 70min., reż. Andrzej Fidyk i Anna Więckowska

Film Andrzeja Fidyka i Anny Więckowskiej opowiada o przemianach społeczno-ustrojowych, jakie dokonały się w Polce po 1989 roku. Mówi o ludziach, którzy nie bali się wziąć odpowiedzialności za ojczyznę. Jego główną postacią jest były wicepremier i minister finansów profesor Leszek Balcerowicz. Człowiek, który stworzył plan reform, które stały się podstawą nowego wolnorynkowego ustroju kraju. Osoba zdecydowana i konsekwentna – przez jednych kochana i doceniana, a przez innych znienawidzona.
Autorzy przeprowadzają widzów przez okres dwudziestu lat budowy nowego demokratycznego systemu w Polsce. Prezentują najnowszą historię kraju - od upadku komunizmu po wejście Polski do Unii Europejskiej. Pokazują okres dynamicznych przemian społeczno-gospodarczych, w którym Polska stała się poważnym partnerem na arenie międzynarodowej. Bronią tezy, że dzięki ludziom takim jak profesor Balcerowicz, Polacy dostali szanse rozwoju i decydowania o losach własnego kraju.

CZEKAJĄC NA SOBOTĘ (WAITING FOR SATURDAY), dokumentalny, Polska 2010, 71 min., reż. Irena Morawska, Jerzy Morawski

Gdzieś obok nas istnieje świat, na widok którego jadąc samochodem, dociskamy gaz do dechy. Świat, z którym nie chcemy mieć nic wspólnego. Nie nasz. Obcy, odległy, choć przecież tuż za rogiem.
Czekając na sobotę to dokument o nudzie na prowincji. Tam, gdzie młodym ludziom los w spadku zostawił beznadzieję i niechęć do robienia czegokolwiek poza oczekiwaniem na ten jeden dzień - na sobotę. Jak mówią bohaterowie filmu, sobota jest spełnieniem, ładowaniem akumulatorów na kolejny, monotonny tydzień, odstresowaniem się, piciem i oglądaniem w dyskotece erotycznego show. Sensem życia staje się czekanie. I szukanie kumpla, który zgodzi się w sobotę nie pić i zawieźć starym gratem na pobliską imprezę. Bo sobota jest magią, treścią i celem życia. Dotknięcie erotycznej gwiazdki z dyskoteki, filmowanie jej występu telefonem komórkowym i oglądanie potem filmiku to tematy do rozmów na kolejny tydzień. A ci, którym nie udało się znaleźć trzeźwego w sobotę, przy piwku, w autobusowej wiacie, sączą opowieści o minionych dyskotekach, o bójkach, dziewczynach i planach, które nie sięgają dalej niż kolejna sobota.

Wyprodukowany przez HBO Central Europe dokument Czekając na sobotę wyreżyserowany został przez Irenę i Jerzego Morawskich, twórców kontrowersyjnej Ballady o lekkim zabarwieniu erotycznym. Autorzy filmu ze zrozumieniem i sympatią ukazują życie młodych Polaków mieszkających na wsi i w małych miastach. Pokazują, że są pełni optymizmu, a ich świat, wbrew obawom niektórych, wcale nie jest taki szary i nieciekawy. Morawscy są także autorami społecznie zaangażowanych seriali dokumentalnych: Serce z węgla o współczesnym Śląsku oraz Kochankowie z Internetu o poszukiwaniu miłości w wirtualnym świecie.

DARLING I LOWE JU (DARLING I LOVE YOU) dokumentalny, Polska 2011, 60 min., reż. Anna Błaszczyk

Szczere i prawdziwe spojrzenie na polskich turystów odpoczywających w egipskiej Hurghadzie. Czy na pewno szukają tylko słońca i odpoczynku?
Dwie młode, zauroczone Egipcjanami dziewczyny, dojrzała, doświadczona przez życie kobieta, szukający rozrywki mężczyźni - wszyscy spędzają wakacje na Riwierze Egipskiej. Przyjechali tam odpocząć od pracy, opalić się i zabawić. Ale czy na pewno tylko po to? Wakacje okazują się doskonałym momentem, by kogoś poznać, poflirtować, przeżyć romans.
Dokument Anny Błaszczyk przedstawia różnorodnych bohaterów, których dzieli wiek, pochodzenie
i światopogląd, a łączy jedno - chęć przeżycia ekscytującej, wakacyjnej przygody, o której trudno będzie zapomnieć po powrocie do kraju. Darling I Lowe Ju to po dokumentach Tahur oraz Atijat, pierwsza żona kolejny film Anny Błaszczyk, w którym reżyserka próbuje zrozumieć świat arabski. Po raz pierwszy zestawia go z mentalnością europejską i trzeba przyznać, że jest to często szokujące porównanie. Film został wyprodukowany przez HBO Central Europe.

I BÓG STWORZYŁ SEKS (A GOD CREATED SEX) dokumentalny, Polska 2011, 53 min., reż. Konrad Szołajski

Wyprodukowany przez HBO Central Europe portret współczesnych polskich katolików i ich przewodnika po świecie erotyki, kontrowersyjnego zakonnika, ojca Ksawerego Knotza, autora kilku poradników seksualnych dla wierzących.

Teresa i Jan, Ania i Maciej oraz Iwona i Leszek – trzy pary na różnych etapach związku, które łączy jedno – żarliwa wiara w Boga. Nakazy religii katolickiej czasami trudno pogodzić z rosnącym napięciem erotycznym, a niewiedza na temat co małżonkom wolno, a czego nie, prowadzi często do frustracji. Przewodnikiem par po świecie seksu jest kapucyn, ojciec Ksawery Knotz, który od blisko dziesięciu lat zajmuje się problemami małżeństw. Ojciec Knotz jest redaktorem portalu internetowego skierowanego do katolików, którzy potrzebują porad seksualnych i odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z seksem, wydał też kilka książek na ten temat. Jego poglądy, choć dla wielu kontrowersyjne, są zgodne ze stanowiskiem polskiego episkopatu i nauką Kościoła katolickiego.

Film dokumentalny w reżyserii Konrada Szołajskiego, autora Sztuki kochania według Wisłockiej, Alwernii, Podrywu po polsku, prezentuje ojca Ksawerego i trzy zaprzyjaźnione z nim pary. Realizatorzy obserwują je w codziennym życiu, śledząc relacje między małżonkami oraz ich codzienne aktywności. Ekipa towarzyszy bohaterom również podczas prowadzonych przez ojca Ksawerego Knotza rekolekcji, w czasie których wierzący katolicy poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z życiem seksualnym i czerpią z doświadczenia innych. I Bóg stworzył seks stawia także pytanie o miejsce nauki Kościoła w życiu codziennym jego członków. To również wolny od niepotrzebnych zahamowań, a jednocześnie taktowny i delikatny portret wierzących Polaków próbujących pogodzić fizyczne potrzeby miłości z wymaganiami wiary katolickiej.

Źródło: Informacja Prasowa

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

D.J. Cotrona

D.J. Cotrona

ur. 1980, kończy 39 lat

Joan Collins

Joan Collins

ur. 1933, kończy 86 lat

Melissa McBride

Melissa McBride

ur. 1965, kończy 54 lat

Ryan Coogler

Ryan Coogler

ur. 1986, kończy 33 lat

Lea DeLaria

Lea DeLaria

ur. 1958, kończy 61 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV