Przeczytaj w weekend

GameStop – wrzawa wokół sieci sklepów z grami wideo

Amerykańska sieć sklepów z grami GameStop znalazła się w ogniu krytyki. Najpierw firma odmawiała zamykania sklepów z powodu koronawirusa, a teraz odsyła pracowników do pośredniaka.

Amerykańska sieć sklepów z grami GameStop znalazła się w ogniu krytyki. Najpierw firma odmawiała zamykania sklepów z powodu koronawirusa, a teraz odsyła pracowników do pośredniaka.

Emil Borzechowski
Emil Borzechowski
Tagi:  gry 

Stany Zjednoczone dosięgnęło widmo koronawirusa. W związku z epidemią wielu amerykańskich pracodawców wdraża środki bezpieczeństwa, które mają spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa, np. poprzez zamykanie części sklepów oraz lokali użytkowych. Ale nie wszystkim korporacjom takie działania są na rękę. Sieć sklepów GameStop postanowiła zignorować zagrożenie pandemiczne.

Po raz pierwszy o działaniach firmy w obliczu epidemii zrobiło się głośno, kiedy przedstawiciele GameStopu przymuszali kierowników do otwierania placówek za wszelką cenę. Gdyby ze względu na lokalne prawo domagano się zamknięcia sklepu, managerowie mieli kwestionować takie zalecenia, uzasadniając władzy, że prowadzą sprzedaż detaliczną przedmiotów niezbędnych do funkcjonowania na co dzień. Tym samym kolportacja stawiała się na równi ze sklepami spożywczymi czy aptekami.

Centrala GameStopu poinstruowala nawet swoich pracowników, jak mają zachowywać się w przypadku kontroli ze strony przedstawicieli prawa. Gdyby policja domagała się zamknięcia konkretnego sklepu, managerowie mieli odsyłać funkcjonariuszy do kontaktu z siedzibą główną, która miała walczyć o zasadność dalszego prowadzenia działalności gospodarczej przez daną placówkę. Taka polityka firmy spotkała się z powszechną krytyką, zarzucano jej lekceważące podejście do epidemii.

Jak się okazało, nie był to koniec kontrowersji związanych z poczynaniami GameStopu. Kalifornijski oddział pod naciskiem opinii publicznej zamknął swoje sklepy. Ale przy okazji poinformował pracowników, że nie wypłaci im pensji za okres w którym placówki będą zamknięcie. Firma zasugerowała, aby wykorzystali oni czas wolny na odpoczynek albo zarejestrowali się jako osoby bezrobotne.

GameStop wydał także oficjalny komunikat, w którym stwierdził, że przedsięwzięto wszelkie środki zaradcze, które miałyby uchronić personel przez skutkami epidemii. Temu stanowisku przeczą jednak informacje spływające do mediów od samych pracowników. Firma nie zapewniła im należytych środków czystości, nie poinformowała kierowników o tym, że powinni się w nie wyposażyć i przerzuciła koszty ich zakupu na personel sklepu. Ponadto wiele placówek tej sieci ma zbyt małą powierzchnię, aby zapewnić bezpieczną odległość między kupującym a sprzedającym, co zwiększa ryzyko zarażenia się koronawirusem podczas dokonywania zakupów.

Agresywna postawa firmy wynika z próby ratowania finansów firmy, które podupadają z powodu wzrostu znaczenia cyfrowej dystrybucji. Kilkutygodniowy przestój w funkcjonowaniu salonów może poważnie nadszarpnąć kondycją amerykańskiej korporacji.

Źródło: cbr.com

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Robert Downey Jr.

Robert Downey Jr.

ur. 1965, kończy 55 lat

Hugo Weaving

Hugo Weaving

ur. 1960, kończy 60 lat

Natasha Lyonne

Natasha Lyonne

ur. 1979, kończy 41 lat

Sarah Gadon

Sarah Gadon

ur. 1987, kończy 33 lat

Amanda Righetti

Amanda Righetti

ur. 1983, kończy 37 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV