Geena Davis i Disney będą sprawdzać scenariusze pod kątem równości płci

Portal Hollywood Reporter donosi, że aktorka Geena Davis wspólnie z Disneyem, rozpoczną program, którego celem będzie sprawdzanie skryptów pod kątem równego traktowania płci.

Portal Hollywood Reporter donosi, że aktorka Geena Davis wspólnie z Disneyem, rozpoczną program, którego celem będzie sprawdzanie skryptów pod kątem równego traktowania płci.

Michał Kujawiński
Michał Kujawiński
Tagi:  Geena Davis 

Podczas Power of Inclusion w Nowej Zelandii, aktorka Geena Davis przy okazji swojego przemówienia ogłosiła, że razem ze studiem Disney, rozpoczną program nazwany Spellcheck. Program zapobiegnie utrwalaniu przez film i telewizję niedostatecznej reprezentacji kobiet oraz powielania stereotypów.

Geena Davis zdobyła Oscara za rolę drugoplanową w filmie Przypadkowy turysta, a także znana jest z ról w filmach Sok z żuka, Thelma i Louise czy Mucha. Od wielu lat zajmuje się także aktywnym działaniem na rzecz kobiet. W tym celu otworzyła firmę Geena Davis Institute on Gender in Media. Teraz razem z Walt Disney Studios, pracować będą przy pomocy programu nazwanego GD-IQ: Spellcheck for Bias. Wspierany przez sztuczną inteligencję, będzie wyłapywał w scenariuszach filmowych i telewizyjnych treści pod kątem uprzedzeń ze względu na płeć, ale nie tylko.

Program wykorzystuje opatentowaną technologię opracowaną przez Uniwersytet w Kalifornii, w celu szybkiej analizy tekstu, ustalenia liczby znaków poświęconych kobietom i mężczyznom oraz tego, czy przedstawione treści są reprezentatywne. Technologia ma sprawdzić także, ile scenariusz zawiera osób o różnym kolorze skóry lub orientacji seksualnej. Sprawdzi też ile jest osób niepełnosprawnych lub należących do innych grup, które są rzadziej reprezentowane w kinie i telewizji.

Oprócz obliczania liczby osób o konkretnej płci lub pochodzenia etnicznego, Spellcheck for Bias może ocenić liczbę tekstów wypowiedzianych przez daną grupę, poziom wyrafinowania słownictwa, a także uwzględnić status społeczny lub pozycję danej postaci. Aktorka podczas przemówienia zapewniła, że nie chodzi o "zawstydzanie i obwinianie" twórców filmów i seriali, ale raczej uświadamianie, że uprzedzenia często obecne są nawet, jeśli scenarzysta ma dobre intencje. Dysponując danymi z programu, można uniknąć powielania szkodliwych treści i unikania stereotypizacji. 

Źródło: hollywoodreporter.com/zdjecie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV