Głośnik Google Home odtworzy dźwięki podczas czytania książek
Inteligentne głośniki nie muszą służyć tylko i wyłącznie do sterowania urządzeniami w naszym domu. Inżynierowie Google chcą je wykorzystać, aby zachęcić dzieci do czytania.
Inteligentne głośniki nie muszą służyć tylko i wyłącznie do sterowania urządzeniami w naszym domu. Inżynierowie Google chcą je wykorzystać, aby zachęcić dzieci do czytania.
Przedstawiciele branży technologicznej widzą w inteligentnych głośnikach bramę do nowego, lepszego świata. Mają stać się centrum domu przyszłości, naszymi wirtualnymi asystentami i gospodarzami dbającymi o to, aby żyło nam się jak najwygodniej. Włączą ulubione seriale, puszczą muzykę na imprezie, pozwolą zdalnie sterować systemem ogrzewania i odpowiedzą na nurtujące nas pytania. A Google chce je wykorzystać, aby uprzyjemnić dzieciom czytanie bajek na dobranoc.
W wyniku umowy zawiązanej pomiędzy amerykańskim gigantem technologicznym a Disneyem głośniki Google Home zyskają nową funkcję. Kiedy rodzice będą czytali dzieciom bajki na głos, sprzęt odtworzy dźwięki, które spotęgują wrażenia z lektury.
Aktywowanie nowej funkcji będzie bardzo proste. Wystarczy, że rodzic wyda polecenie "Hej, Google, poczytajmy razem z Disneyem", a głośnik automatycznie przełączy się w tryb czytania. Sztuczna inteligencja wykorzysta system rozpoznawania mowy do śledzenia postępów w lekturze. Pozwoli to odtworzyć klimatyczne dźwięki w ściśle określonym momencie, dzięki czemu dziecko odniesie wrażenie, że znajduje się w samym sercu opowieści. Ścieżka dźwiękowa automatycznie wyciszy się, kiedy dziecko zada pytanie albo rodzic przerwie czytanie. SI rozpozna także, kiedy cofniemy się do wcześniejszego fragmentu i po raz kolejny odtworzy adekwatny podkład.
Niestety, to rozwiązanie ma także pewne ograniczenia. Aby z niego skorzystać, należy czytać książki Disneya przygotowane specjalnie do współpracy z głośnikami Google. Nie liczyłbym także na to, że w najbliższym czasie będzie dostępne dla polskojęzycznych czytelników. Google traktuje nasz rynek po macoszemu, bajki z podkładem audio opracowano z myślą o rynku anglojęzycznym.
A szkoda, chętnie zobaczyłbym, jak takie rozwiązanie sprawdza się w parze z polskimi twórcami jak Tuwim czy Jan Brzechwa.
Źródło: slashgear.com / Zdjęcie: Google
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1977, kończy 47 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1970, kończy 54 lat
ur. 1992, kończy 32 lat