Huawei kończy z produkcją autorskich podzespołów
Restrykcje handlowe nałożone przez administrację Donalda Trumpa dobiły jeden z flagowych produktów Huawei. Firma nie będzie już rozwijać autorskich procesorów stosowanych w urządzeniach mobilnych.
Restrykcje handlowe nałożone przez administrację Donalda Trumpa dobiły jeden z flagowych produktów Huawei. Firma nie będzie już rozwijać autorskich procesorów stosowanych w urządzeniach mobilnych.
Huawei w skali globalnej radzi sobie całkiem nieźle. Firma wyrosła na światowego lidera sprzedaży smartfonów i niejednokrotnie wyznaczała trendy rozwoju technologii mobilnych np. w zakresie fotografii smartfonowej. Ale czas prosperity pod pewnymi względami dobiega końca. Jak donoszą dziennikarze The Associated Press, korporacja zaprzestanie produkcji autorskich procesorów z linii Kirin.
Przyczyną podjęcia takiej decyzji nie są jednak problemy finansowe czy technologiczne, a polityka. Od września 2020 roku w wyniku sankcji nałożonych na firmę przez administrację Donalda Trumpa korporacja będzie musiała zamknąć część linii produkcyjnych.
Oficjalną przyczyną rozpętania wojny handlowej z Huawei były podejrzenia administracji Donalda Trumpa o wdrażanie do urządzeń infrastruktury sieciowej Huawei backdoorów, które rzekomo pozwalały Chinom szpiegować obywateli innych krajów. Mimo odrzucenia oskarżeń przez korporację, w maju 2019 roku Trump nałożył na nią embargo handlowe, które uniemożliwiło wielu firmom powiązanym z amerykańskim kapitałem prowadzenie współpracy z Huawei.
Pokłosiem tej decyzji było m.in. zawieszenie współpracy z Google, przez co nowe urządzenia mobilne tego producenta nie mogą korzystać z Usług Google i pracują pod kontrolą autorskiej wersji Androida. A co za tym idzie, pozbawione są szeregu aplikacji ściśle powiązanymi z tymi usługami. Ubicie produkcji procesorów Kirin to kolejny krok na drodze do umniejszania potencjału chińskiej korporacji.
Embargo zostało wydłużone przez Donalda Trumpa do maja 2021 roku. Jeśli do tego czasu nie zostanie zniesione, firma będzie musiała sięgnąć po inne podzespoły przy projektowaniu kolejnych telefonów. Największy producent półprzewodników Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., odpowiedzialny za wytwarzanie układów Kirin, w obliczu amerykańskich regulacji zaprzestał współpracy z Huawei. Embargo zabrania bowiem zagranicznym producentom półprzewodników, którzy korzystają z amerykańskiego oprogramowania i technologii, dostarczania jakichkolwiek produktów Huawei bez pozyskania stosownej licencji. A tej TSMC nie otrzymało.
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat