Internet rzeczy – książka o przyszłości sieci
W książce Internet rzeczy Michael Miller odpowiada na pytanie jak inteligentne telewizory, samochody domy i miasta zmieniają świat, w którym żyjemy.
W książce Internet rzeczy Michael Miller odpowiada na pytanie jak inteligentne telewizory, samochody domy i miasta zmieniają świat, w którym żyjemy.
Dzisiejszy internet to Internet ludzi. Urządzenia są ze sobą połączone, aby służyć obsługującym je ludziom. Internet rzeczy jest przeciwieństwem tego stanu, rzeczy uzyskują dane i komunikują się ze sobą. To nowa rzeczywistość, inteligentne telewizory, samochody, domy i miasta zmienią otaczający nas świat.
Świat przyszłości - na jakich zasadach będzie funkcjonował, jeśli wszystko sprowadzimy do inteligentnego połączenia rozmaitych elementów? Połączenia nie tylko komputerów, smartfonów i tabletów, ale także wielu innych rzeczy: lodówek, samochodów, ubrań, sprzętu medycznego.
Co się wydarzy, jeśli wszystkie rzeczy będą mogły się ze sobą komunikować? Przede wszystkim powstanie mnóstwo danych, które następnie przekazywane i wykorzystywane przez kolejne urządzenia umożliwią większą automatyzację. Więcej usług, bardziej zautomatyzowane i bardziej inteligentne, zapewniane przez połączone ze sobą inteligentne urządzenia – przy minimalnym udziale człowieka, dla jego korzyści i wygody. To właśnie Internet rzeczy. Jeśli przewidywania ekspertów się spełnią, będzie czymś wielkim, „Internetem wszechrzeczy”.
Książka Michaela Millara The Internet of Things ukazała się nakładem wydawnictwa PWN, liczy 360 stron i kosztuje 59,00 zł. Poniżej okładka i krótki fragment:
Witajcie w przyszłości
W przyszłości wiele się zmieni.
Wyobraźcie sobie dom przyszłości. To dom inteligentny, który jest świadomy Waszych działań i odpowiednio na nie reaguje. Wie, kiedy wracacie po pracy do domu, i reaguje, włączając światła, podkręcając ogrzewanie, uruchamiając piekarnik, a może nawet odpalając Waszą ulubioną muzykę, aby powitać Was na progu. Wie, kiedy uruchomić zmywarkę; gasi światło, kiedy wychodzicie z pokoju, i zamyka drzwi, kiedy odjeżdżacie samochodem.
Wyobraźcie sobie samochód przyszłości. Podobnie jak Wasz dom, jest to samochód inteligentny. Wie, kto go prowadzi, i dostraja się do Waszego stylu jazdy, gustu muzycznego i preferencji ogrzewania; jednemu z małżonków ustawi prowadzenie sportowe, niższą temperaturę i radio z muzyką country, a drugiemu –prowadzenie w trybie przejażdżki, wyższą temperaturę i przyjemną dla ucha muzykę. Wie również, kiedy coś szwankuje i wymaga konserwacji, i sam umówi sobie przegląd w warsztacie.
Wyobraźcie sobie przyrządy do ćwiczeń na osiedlowej siłowni, które same programują się pod kątem Waszego indywidualnego planu treningowego, kiedy tylko wychodzicie z szatni. Wyobraźcie sobie fabrykę, w której każda maszyna w każdym pomieszczeniu dostarcza informacji zwrotnych, aby usprawnić pracę na linii produkcyjnej. Wyobraźcie sobie całe miasto, które zarządza oświetleniem miejskim, dostawami mediów i naprawami drogowymi w oparciu o warunki i potrzeby analizowane w czasie rzeczywistym.
Wyobraźcie sobie ten świat przyszłości i zastanówcie się, na jakich zasadach będzie funkcjonował. Wszystko sprowadza się do inteligentnego połączenia ze sobą rozmaitych elementów. Wiele osób używa w tym miejscu terminu Internet rzeczy.
Źródło: PWN / fot. PWN
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat