Internetowe piractwo kosztowało Skarb Państwa w ubiegłym roku 836 milionów złotych
Firma Deloitte na zlecenie Stowarzyszenia Kreatywna Polska stworzyła raport dotyczący piractwa w Internecie. Wynika z niego, że co drugi internauta w wieku 15-75 lat korzysta z nielegalnych źródeł treści.
Firma Deloitte na zlecenie Stowarzyszenia Kreatywna Polska stworzyła raport dotyczący piractwa w Internecie. Wynika z niego, że co drugi internauta w wieku 15-75 lat korzysta z nielegalnych źródeł treści.
Jak wynika z raportu firmy Deloitte szacunkowa kwota wydatków na serwisach pirackich, którą użytkownicy ponieśli w ubiegłym roku to 900 milionów złotych. Jest to suma 9 rocznych budżetów Biblioteki Narodowej. Szacunkowy sumaryczny przychód pirackich serwisów internetowych w ubiegłym roku wynosi 745 milionów złotych. To kwota, która umożliwiłoby opłacenie 3 milionów abonamentów radiowo-telewizyjnych. Przychód serwisów, które są nielegalnym źródłem treści w Internecie ma wynosić w latach 2017-2024 30,4 miliarda złotych. To kwota, za którą można by wybudować około 730 kilometrów autostrad. Polska gospodarka ma w związku z tym procederem ponosić co roku 3 miliardy złotych strat, Skarb Państwa 836 milionów, co równa się także 27,5 tysiąca utraconych miejsc pracy.
Czytaj także: Game Critics Awards – nominacje dla najlepszych gier E3 2017
Z raportu wynika także, że korzystanie z nielegalnych źródeł treści w Internecie deklaruje ponad 12 milionów Polaków, czyli co drugi internauta w wieku 15-75 lat pozyskuje treści z nielegalnych źródeł. Większość z użytkowników korzysta zarówno z legalnych jak i nielegalnych źródeł treści. Ci internauci, którzy korzystają wyłącznie z nielegalnych źródeł stanowią mniejszość, znajdującą się pomiędzy 6%-17% w zależności od sektora zainteresowań. Największy odsetek użytkowników, korzystających z nielegalnych źródeł treści występuje w sektorze książek i stanowi 17%. Najbardziej intensywna konsumpcja nielegalnych treści objawia się w sektorze wideo oraz audiobooków.
Wśród internautów płacących za dostęp do treści pochodzących z nielegalnych źródeł największy odsetek stanowią czytelnicy książek (31%) oraz słuchacze audiobooków (28%). Średnie wydatki użytkowników w serwisach oferujących nielegalny dostęp do treści wynoszą od 11,18- 23,11 złotych miesięcznie. Straty wynikające z piractwa na rynkach przemysłu kreatywnego można przypisać do dwóch strumieni: pierwszy wynika właśnie z płatności w nielegalnych serwisach internetowych, drugi zaś spowodowany jest poprzez popyt na dobra na rynkach przemysły kreatywnego, który mógłby zostać wygenerowany, gdyby te dobra nie były dostępne nielegalnie w sieci.
Jak wynika z raportu piractwo internetowe ma także bardzo negatywny wpływ na twórczość artystyczną oraz branżę medialną. Piractwo skutkuje osłabieniem kreatywności artystów oraz hamuje rozwój talentów, wiedzy i umiejętności. Twórcy, narażeni na spadek dochodów wynikających z konkurencji jaką są nielegalne źródła treści poświęcają mniej, czasu i dochodów na promocję, rozpowszechnianie i marketing utworów. Skutkuje to mniejszą liczbą powstających utworów oraz spadkiem ich jakości. W branży medialnej działalność nielegalnej konkurencji obniża wpływy z reklam, co doprowadza do obniżenia jakości działalności wydawców. Nielegalne serwisy zagrażają także podstawowym zasadom funkcjonowania mediów w demokratycznym społeczeństwie, czyli ograniczają dostęp do rzetelnej informacji oraz utrudniają prowadzenie debaty publicznej.
Źródło: deloitte.com/zdjęcie główne: IoT Tech Expo
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1982, kończy 42 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1964, kończy 60 lat
ur. 1976, kończy 48 lat
ur. 1952, kończy 72 lat