Jak oglądamy seriale? Wyniki badań Netflixa
Jakie seriale oglądamy w sposób tradycyjny, a jakie "pożeramy" w seryjnie (w formie binge watching) jeden odcinek za drugim? Serwis Netflix opublikował wyniki badań, które odpowiadają na to pytanie.
Jakie seriale oglądamy w sposób tradycyjny, a jakie "pożeramy" w seryjnie (w formie binge watching) jeden odcinek za drugim? Serwis Netflix opublikował wyniki badań, które odpowiadają na to pytanie.
Klienci Netflix na całym świecie sami ustalają zasady oglądania telewizji. Zamiast jednego odcinka w tygodniu, wolą stosować tzw. binge watching, dosłownie „seryjne oglądanie” – czyli pochłaniać cały sezon serialu średnio w ciągu jednego tygodnia. Choć zjawisko to jest już powszechne, nie wszystkie seriale są oglądane w ten sposób. Netflix ujawnia The Binge Scale, pokazując które seriale są pożerane przez widzów, a którymi się delektujemy.
Netflix zbadał sposoby oglądania na podstawie ulubionych seriali użytkowników - kiedy koncentrują się oni na skończeniu całego sezonu na raz, wówczas poświęcają na niego ok. dwóch godzin dziennie. The Binge Scale przedstawia następujące wzorce – od nasyconych dynamiką historii, które są pożerane, przez zmuszające do myślenia dramaty, którymi widzowie się delektują.
Seriale, takie jak Sense8, Orphan Black i The 100 wprost łapią widza, atakując jego zmysły, sprawiając, że trudno się od nich oderwać. Klasyczne elementy dobrego thrillera czy horroru uderzają prosto w serce, przesuwając seriale typu The Walking Dead, American Horror Story i The Fall w stronę „pożerania” na skali. Podobnie komedie z dramatyczną nutą – np. Orange is The New Black, Nurse Jackie i Grace & Frankie, te produkcje z łatwością „namawiają” widzów na obejrzenie „jeszcze tylko jednego” odcinka.
Nie dziwi fakt, że skomplikowanymi narracjami, tj. w House of Cards czy Bloodline, cieszymy się w bardziej powolnym tempie. Również nie jest niespodzianką to, że widzowie wolą ze spokojem docenić szczegóły produkcji, których akcja rozgrywa się w innej erze – przykładem mogą tu być tu Peaky Blinders i Mad Men. Mniej oczywiste jest podobne miejsce na skali komediowych seriali BoJack Horseman, Love i Unbreakable Kimmy Schmidt, choć społeczny komentarz i wielowymiarowość humoru, w parze z postaciami, których wady zapewniają niezwykłą rozrywkę, rzeczywiście zostawiają przestrzeń do delektowania się nimi powoli.
METODOLOGIA
Netflix przeanalizował ponad 100 produkcji w ponad 190 krajach między październikiem 2015 roku a majem 2016. Badanie pokazywało sposób oglądania wszystkich odcinków pierwszego sezonu (co najmniej 70% obejrzanego odcinka). Wskaźniki zostały podzielone na godziny i dni. Dni ukończenia wahały się od pięciu do siedmiu. Godziny jednej sesji oglądania - od jednej do pięciu godzin, ze średnią dwie godziny i dziesięć minut. Seriale oglądane mniej niż dwie godziny dziennie zostały potraktowane jako te, którymi widzowie się delektują, te oglądane dłużej jako pożerane. Nie były brane pod uwagę: data premiery, długość czy liczba odcinków. Netflix Binge Scale nie ma wpływu na oglądalność seriali.
Źródło: informacja prasowa
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1960, kończy 65 lat
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1968, kończy 57 lat