Joker - zyski z filmu nie tylko dla Warner Bros. Jak do tego doszło?

Joker to wielki hit komercyjny i artystyczny. Jedna Warner Bros. nie zarobi na tym tyle, ile powinien.

Joker to wielki hit komercyjny i artystyczny. Jedna Warner Bros. nie zarobi na tym tyle, ile powinien.

Adam Siennica
Adam Siennica
Tagi:  Warner Bros. 

Joker przewyższa wszelkie oczekiwania. Według aktualnych danych film zebrał na całym świecie 556,6 mln dolarów przy budżecie 55 mln dolarów. Jednak według New York Times studio Warner Bros. nie może zatrzymać wszystkich zysków z tej kwoty dla siebie. Przypomnijmy, że wyniki box office są ze sprzedaży biletów, więc do kieszeni producentów idzie określony procent kwoty.

Okazuje się, że ówczesne władze Warner Bros. w osobach Grega Silvermana i Kevina Tsujihary były zaskoczeni pomysłem na Jokera i bali się ryzyka. Dziennikarze mówią nawet o podziałach wewnątrz studia wobec tego, czy warto ten film wyprodukować. Ostatecznie, aby zminimalizować ryzyko zaproszono Bron Studios oraz Village Roadshow do współfinansowania produkcji. Dzięki temu Warner Bros. mniej zapłacił za Jokera, ale teraz przez jego nadspodziewany sukces, nie zarobi tyle, ile mogliby w normalnej sytuacji, ponieważ w wyniku tych umów muszą się z nimi podzielić zyskami.

Analitycy twierdzą, że miliarda dolarów nie osiągnie i globalnie Joker powinien zamknąć się na poziomie ponad 800 mln dolarów. Jednak cały czas film pokazuje, że przewyższa oczekiwania, więc kto wie?

 

 

 

Źródło: New York Times / zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV