Sonda JUICE rusza w stronę Jowisza! Gdzie oglądać start, udział Polaków i najważniejsze informacje
Sonda JUICE startuje dziś w kierunku księżyców Jowisza. Gdzie oglądać transmisję? Jakie są cele misji? I w jaki sposób pomogli przy niej Polacy?
Sonda JUICE startuje dziś w kierunku księżyców Jowisza. Gdzie oglądać transmisję? Jakie są cele misji? I w jaki sposób pomogli przy niej Polacy?
Już dziś o godz. 14:15 czasu polskiego odbędzie się długo wyczekiwany start misji JUICE (JUpiter ICy Moons Explorer) - rakieta Ariane 5 wyniesie z ulokowanego w Gujanie Francuskiej Europejskiego Portu Kosmicznego kosmiczną sondę, która po wypuszczeniu rozłoży dwa wielkie panele słoneczne w kształcie krzyży o łącznej powierzchni 85 metrów kwadratowych, wędrując później samodzielnie w kierunku orbity Jowisza. Misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ma fundamentalne znaczenie dla poszerzania naszej wiedzy o Układzie Słonecznym; co warte podkreślenia, istotny wkład w nią mieli Polacy.
AKTUALIZACJA: Z powodu trudnych warunków pogodowych start misji został przełożony na piątek, 14 kwietnia - rakieta Ariane 5 ma wynieść sondę JUICE o godz. 14:14 czasu polskiego.
JUICE dotrze do układu Jowisza w lipcu 2031 roku, po 8 latach od startu, w międzyczasie 3-krotnie zbliżając się do Ziemi i raz do Wenus. Po osiągnięciu celu sonda zacznie okrążać największą z planet po wydłużonej, aczkolwiek stopniowo zmniejszającej się orbicie - to właśnie podczas tych okrążeń próbnik kosmiczny będzie zbliżał się do lodowych księżyców Jowisza: Europy (2 zbliżenia), Kalisto (21 zbliżeń) i Ganimedesa (12 zbliżeń). W grudniu 2034 roku JUICE ostatecznie wejdzie na orbitę ostatniego z wcześniej wymienionych obiektów, z wysokości 500 km szukając miejsc do potencjalnego lądowania dla przyszłych misji. Rok później, w grudniu 2035 roku, ponad 12-letnia wędrówka próbnika zostanie zakończona; sonda zostanie wówczas rozbita o powierzchnię Ganimedesa.
JUICE - najważniejsze informacje [infografiki ESA]
JUICE - cele misji
Misja ESA ma na celu dokładne zbadanie Europy, Kalisto i Ganimedesa ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego z nich - JUICE skupi się także na analizie pola magnetycznego układu Jowisza, określanego przez naukowców mianem "miniaturowego Układu Słonecznego". Przesyłane na Ziemię dane powinny rzucić nowe światło na takie kwestie jak sposób, w który Jowisz kształtował swoje naturalne satelity, specyfika funkcjonowania gazowych olbrzymów, warunki pogodowe na Jowiszu, zmniejszanie się Wielkiej Czerwonej Plamy, budulce innego z księżyców planety, Io, bądź samych pierścieni planety czy ogólna charakterystyka księżyców z podpowierzchniowymi oceanami. Jednym z celów misji jest również poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o istnienie życia na badanych obiektach w przeszłości bądź obecnie. Warto jednak zauważyć, że w tej materii naukowcy ESA tonują nasze nastroje; ich zdaniem odnalezienie życia na powierzchni księżyców Jowisza jest mało prawdopodobne - jeśli takowe faktycznie istnieje, to w akwenach znajdujących się pod potężnymi warstwami lodu.
JUICE - instrumenty naukowe i wkład Polaków
Na pokładzie JUICE znajduje się 10 instrumentów naukowych, w tym kamery i spektrometry światła widzialnego i podczerwieni, spektrograf ultrafioletowy, sygnalizator radarowy, wysokościomierz laserowy, magnetometr i instrument do badania fal radiowych i plazmy - do tego wszystkiego dochodzi mierząca 2,5 m wysokości antena do przesyłania danych. Kluczowy wkład w powstanie 3 z 10 instrumentów mieli Polacy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (konstrukcje mechaniczne i komputer główny RPWI - instrumentu do badania fal radiowych i plazmy) oraz firmy Astronika (jej pracownicy wraz z CBK PAN pracowali nad anteną RWI [instrument fal radiowych] i wysięgnikiem LP-PWI wchodzącym w skład RPWI). W cały projekt zaangażowano 18 instytucji, 23 kraje, 83 firmy i przeszło 2 tys. osób; jego łączny koszt to ok. 1,6 mld USD.
JUICE - gdzie oglądać start misji? Transmisja online
Transmisję startu misji JUICE będziecie mogli oglądać na kanale TVP Nauka (relacja ma być prowadzona bezpośrednio z Gujany Francuskiej), na stronie ESA oraz w jej mediach społecznościowych i na kanale agencji w serwisie YouTube.
Źródło: ESA/PAP
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1964, kończy 60 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1974, kończy 50 lat