Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement  

Advertisement
 

 

 

Kingsman: Tajne służby plagiatem? Wytwórnia Fox pozwana do sądu

Pewien scenarzysta wystosował pozew sądowy przeciwko wytwórni Fox. Jego zdaniem, scenariusz filmu Kingsman: Tajne służby jest plagiatem jego własnej pracy.

Kingsman: Tajne służby to pierwszy z dwóch widowiskowych filmów szpiegowskich o angielskich dżentelmenach, który zadebiutował na wielkim ekranie w 2014 roku. Produkcja jest adaptacją komiksu Dave’a Gibbonsa i Marka Millara, a przynajmniej tak brzmi wersja oficjalna – jeden ze scenarzystów utrzymuje bowiem, że produkcja opiera się nie na powieści graficznej, a na tekście jego autorstwa.

R. Spencer Balentine twierdzi, że w 2003 roku napisał wstępny scenariusz produkcji pod tytułem The Keepers. Jak mówi, to efekt jego udziału w konkursie na scenariusze z 2004 roku, gdzie tekst znalazł się w zwycięskiej dziesiątce i zyskał możliwość adaptacji do formatu komiksu. To właśnie dzięki konkursowi tekst mógł zdobyć rozgłos i koniec końców trafić do producentów filmowych. Balentine uważa, że scenarzyści filmu Kingsman: Tajne służby wykorzystali wiele jego pomysłów i umieścili je w swoim filmie. Jak czytamy w pozwie:

Film ma być oparty na komiksie autorstwa Marka Millara pod tytułem The Secret Service, oryginalnie wydanym w 2012 roku przez Icon Comics (należące do Marvela). Jednakże wiele aspektów, jakie znamy z filmu, nie pojawia się w treści komiksu, za to w scenariuszu pana Balentine’a już tak. Dla przykładu: w komiksie nie ma odniesienia do Rycerzy Okrągłego Stołu, nie ma psiego towarzysza ani hologramów, a ogólna tematyka komiksu dotyczy raczej służby publicznej aniżeli historii jednostki, która od skromnych początków zdobywa wielkość.

-
-

Balentine twierdzi, że protagoniści, mentorzy i antagoniści są niebezpiecznie podobni do postaci, które wykreował on sam. Uważa, że fabuła filmu rozwija się tak, jak historia zaproponowana w jego scenariuszu, wyróżniając fragmenty takie jak kandydatura do członkostwa w Tajnych Służbach, porwanie państwowych dygnitarzy i hologramowe spotkania.

Scenarzysta żąda 5 mln dolarów. Studio Fox nie odniosło się jeszcze do zarzutów.

 

Źródło: thehollywoodreporter.com / zdjęcie główne: materiały prasowe

 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

2019 rokiem sequeli. Do kin trafi…

W 2019 roku do kin wejdzie przynajmniej 20 sequeli dobrze znanym miłośnikom X Muzy produkcji.

Piotr Piskozub
spoilery
-

W MCU Thanos, w komiksach… Oto…

Choć w MCU Rękawicę Nieskończoności dzierży Thanos, w komiksowym świecie właśnie zmieniła ona swojego właściciela.

Piotr Piskozub
spoilery
-

Barry Allen (nie) umiera. Flash i…

W sieci pojawiły się zdjęcia i wideo promujące kolejne odcinki seriali Flash, Legends of Tomorrow…

Adam Siennica
-

Kim Kolwiek – oto dr Drakken…

Kim Kolwiek doczeka się aktorskiego filmu, który jest w produkcji w stacji Disney Channel. Do…

Dawid Muszyński
-

Co się działo na Vienna Comic…

Już po raz trzeci odwiedziliśmy Vienna Comic Con i musimy przyznać, że jest to jedna…

Adam Siennica
-

Once Upon a Deadpool – polski…

Once Upon a Deadpool to specjalna wersja Deadpoola 2, która została przemontowana pod niższą kategorię…

Co o tym sądzisz?