Kingsman: Tajne służby plagiatem? Wytwórnia Fox pozwana do sądu

Pewien scenarzysta wystosował pozew sądowy przeciwko wytwórni Fox. Jego zdaniem, scenariusz filmu Kingsman: Tajne służby jest plagiatem jego własnej pracy.

Kingsman: Tajne służby to pierwszy z dwóch widowiskowych filmów szpiegowskich o angielskich dżentelmenach, który zadebiutował na wielkim ekranie w 2014 roku. Produkcja jest adaptacją komiksu Dave’a Gibbonsa i Marka Millara, a przynajmniej tak brzmi wersja oficjalna – jeden ze scenarzystów utrzymuje bowiem, że produkcja opiera się nie na powieści graficznej, a na tekście jego autorstwa.

R. Spencer Balentine twierdzi, że w 2003 roku napisał wstępny scenariusz produkcji pod tytułem The Keepers. Jak mówi, to efekt jego udziału w konkursie na scenariusze z 2004 roku, gdzie tekst znalazł się w zwycięskiej dziesiątce i zyskał możliwość adaptacji do formatu komiksu. To właśnie dzięki konkursowi tekst mógł zdobyć rozgłos i koniec końców trafić do producentów filmowych. Balentine uważa, że scenarzyści filmu Kingsman: Tajne służby wykorzystali wiele jego pomysłów i umieścili je w swoim filmie. Jak czytamy w pozwie:

Film ma być oparty na komiksie autorstwa Marka Millara pod tytułem The Secret Service, oryginalnie wydanym w 2012 roku przez Icon Comics (należące do Marvela). Jednakże wiele aspektów, jakie znamy z filmu, nie pojawia się w treści komiksu, za to w scenariuszu pana Balentine’a już tak. Dla przykładu: w komiksie nie ma odniesienia do Rycerzy Okrągłego Stołu, nie ma psiego towarzysza ani hologramów, a ogólna tematyka komiksu dotyczy raczej służby publicznej aniżeli historii jednostki, która od skromnych początków zdobywa wielkość.

-
-

Balentine twierdzi, że protagoniści, mentorzy i antagoniści są niebezpiecznie podobni do postaci, które wykreował on sam. Uważa, że fabuła filmu rozwija się tak, jak historia zaproponowana w jego scenariuszu, wyróżniając fragmenty takie jak kandydatura do członkostwa w Tajnych Służbach, porwanie państwowych dygnitarzy i hologramowe spotkania.

Scenarzysta żąda 5 mln dolarów. Studio Fox nie odniosło się jeszcze do zarzutów.

 

Źródło: thehollywoodreporter.com / zdjęcie główne: materiały prasowe

Najlepsze z 24h

naEKRANIE
0 -

TOP 10: Najlepsze seriale – styczeń…

Nasi redaktorzy i recenzenci z końcem każdego miesiąca wybierają najlepsze seriale. To, co w danym…

Piotr Piskozub
spoilery
0 -

Avengers: Wojna bez granic – lepsze…

W sieci pojawiło się zdjęcie zabawki promocyjnej z filmu Avengers: Wojna bez granic, które pozwala…

Piotr Piskozub
0 -

Shazam! – nawiązanie do Jokera i…

W sieci pojawiło się zdjęcie z planu filmu Shazam!, na którym możemy odnaleźć drobne nawiązanie…

Piotr Piskozub
0 -

Czarna Wdowa – Chris Evans potwierdza…

Odtwórca roli Kapitana Ameryki w Kinowym Uniwersum Marvela, Chris Evans, potwierdził plany na stworzenie samodzielnego…

Adam Siennica
0 -

Box Office: Czarna Pantera notuje o…

Wczoraj informowaliśmy, że według szacunkowych wyników Czarna Pantera w 3 dni zbierze w USA 192…

0 -

Kingdom Come: Deliverance – recenzja gry

Warhorse Studios przedstawia nam grę RPG wychodząca poza znany schemat fantasy czy S-F. W „Kingdom…

Ocena recenzenta:
8

Co o tym sądzisz?