Przeczytaj w weekend

Kobiety stanowią tylko 3% reżyserów filmów animowanych. Nowe badanie

Jak wskazuje nowe badanie, kobiece reżyserki filmów animowanych stanowią zaledwie 3%. Poznajcie szczegóły.

Jak wskazuje nowe badanie, kobiece reżyserki filmów animowanych stanowią zaledwie 3%. Poznajcie szczegóły.

Michalina Reda

Michalina Reda

Choć wiele filmów animowanych opowiada o kobietach, niewielki odsetek pań miało możliwość realizowania tych produkcji od kuchni. Zgodnie z nowym badaniem, którego wyniki zostały udostępnione przez Variety, w ciągu ostatnich 12 lat kobiety stanowiły zaledwie 3% reżyserów filmów animowanych - stanowisko to było niemal zupełnie zdominowane przez mężczyzn. Co więcej, w tym samym czasie tylko jedna z pań-reżyserek była osobą o kolorze skóry innym niż biała - mowa o Jennifer Yu, która reżyserowała film Kung Fu Panda 2. Jeżeli natomiast chodzi o animacje w telewizji, zaledwie 13% wszystkich odcinków animowanych programów wyemitowanych w 2018 roku było reżyserowanych przez kobiety. Tylko trzy z nich reprezentowały mniejszości rasowe i etniczne.

Kobiece bohaterki w animacjach

Analitycy zwrócili także uwagę na fakt, że filmy o kobiecych bohaterkach (choć promowane coraz częściej) w dalszym ciągu stanowią mniejszość w świecie animacji - jak się okazuje, tylko 17% spośród 120 najlepiej zarabiających filmów animowanych z lat 2007-2018 miało kobiecą główną bohaterkę. Tylko trzy spośród tych filmów natomiast przedstawiły główną protagonistkę o innym niż biała kolorze skóry. Lepiej w kwestii postaci wypada telewizja - jak zauważa nowy raport, w pilotowych odcinkach stu najlepiej ocenianych seriali animowanych, kobiety stanowiły 39% obsady, z czego 12% to kobiety innego koloru skóry.

Kobiety na stanowiskach kierowniczych w ekipach produkcyjnych

Najlepiej wygląda to w systemie w Hollywood, gdzie kobiety stanowią mniej więcej połowę całej kadry kierowniczej i produkcyjnej i zajmują połowę ważnych stanowisk w największych firmach i studiach filmowych zajmujących się animacjami. W ciągu ostatnich 12 lat, kobiety stanowiły 37% wszystkich producentów animacji - dla kontrastu, w aktorskich filmach pełnometrażowych stanowią one jedynie 15%. Z tego kobiety innego koloru skóry stanowią 5% (grono producentów animacji) i 1% (grono producentów filmów aktorskich). Jeżeli natomiast chodzi o telewizję, tutaj ponownie prezentuje się to lepiej - 20% producentów wykonawczych; 17% współproducentów i 34% producentów stanowiły kobiety (tyczy się to tylko animacji). Kobiety innego koloru skóry wciąż jednak nie mają swojej dostatecznej reprezentacji - stanowią tylko 6% producentów wykonawczych i 8% wszystkich producentów.

Badanie zostało przeprowadzone przez USC Annenberg Inclusion Initiative.

Źródło: variety.com / zdjęcie główne: Disney

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV